Portal_background_image

معاون عمراني استاندار: بازار اراك به مرمت اضطراري نياز دارد

زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی در کارگروه مرمت بازار اراک، گفت: مجموعه تاریخی بازار اراک با هدف جلوگیری از آسیب جدی به این اثر ارزشمند به مرمت اضطراری نیاز دارد

زندیه وکیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندای اظهار کرد: استحکام این بنای ارزشمند باید با استفاده از شیوه‌های نوین و مصالح جدید و نانو تثبیت شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی گفت: هدف از اجرای طرح جامع بازار اراک احیا این بنای ارزشمند است که هویت شهری اراک را در خود دارد.

زندیه‌وکیلی افزود: کاروانسراهای بازار اراک ظرفیت مهم فرهنگی و اقتصادی است که بخش قابل ملاحظه‌ای از آن‌ها متروکه شده‌اند و باید با برنامه‌ای هدفمند در تغییر کاربری برای احیای این اماکن اقدام شود.

وی توضیح داد: بازار تاریخی اراک نمونه ارزشمند از معماری ایرانی و اسلامی است که مشاور باید به منظور مرمت یکپارچه این اثر تمامی جوانب را بسنجد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی خاطرنشان کرد: هدف از انتخاب مشاور احیا منسجم این اثر تاریخی است و باید با تغییر کاربری در کاروانسراها، الگو برداری کرده و طرح را توسعه داد.

زندیه‌وکیلی گفت: مالکان  خانه‌های تاریخی در محدوده بازار باید تشویق به کاربری جدید مثل هنرکده و رستوران شوند چراکه میراث فرهنگی و شهرداری توان خرید خانه‌های تاریخی را ندارد و امکان تخریب این آثار هم ممکن نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: اجرای کف‌سازی بازار اراک اولویت این طرح است که با طولانی شدن مرمت و اعتراض کسبه از سنگ‌های بزرگ استفاده شد.

«علیرضا ایزدی» افزود: اجرای طرح جامع بازار اراک کامل اجرا نشده و انجام این طرح مهم به تعامل بین بخشی دستگاه‌ها نیاز است.

وی اظهارداشت : بازار اراک هویت تاریخی  این کلان‌شهر است و این مجموعه در تقابل با توسعه شهر نیست و از تخریب آن جلوگیری می‌کند.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: بازاریان اراک در مرمت کف این مجموعه صبوری نشان دادند و به خاطر طولانی شدن از آنان عذرخواهی می‌شود.

«حمید نوازنی» افزود: ظرف ۲ هفته کمیته‌ای ذیل کارگروه مرمت بازار اراک تشکیل خواهد شد تا ادعای مشاور مبنی بر پیشرفت ۹۸ درصدی طرح بازار اراک بررسی شود.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها