Portal_background_image

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی: جایگاه زنان در حوزه میراث ناملموس استان مرکزی نیازمند معرفی است

اراک- ایرنا - حسن بیگی گفت: ردپای زنان در ابعاد مختلف فرهنگی و میراث ناملموس استان قوی است و باید داشته های این حوزه به شایستگی معرفی شود.

وی بیان کرد: برای نخستین بار اجلاس جهانی میراث ناملموس ایران با همکاری یکی از نهادهای وابسته به یونسکو است از 16 تا 20 مهر امسال در اصفهان برگزار می شود که یک روز آن با محوریت میراث معنوی و ناملموس زنان ایرانی خواهد بود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی بیان کرد: دستورالعمل مشارکت استانها از سوی وزارت کشور و نهاد ریاست جمهوری ابلاغ شده و باید زنان شاخص در هفت محور صنایع دستی و هنرهای سنتی، معماری و هنرهای وابسته، هنرهای نمایشی، آداب و رسوم زنانه؛ مهارتهای خاص ، موسیقی سنتی و ورزش و بازیهای محلی در استان معرفی شوند.
وی اظهار کرد: استان مرکزی با سبقه فرهنگ و تمدن هفت هزار ساله در حوزه های فرهنگی و هنری از داشته های غنی بهره مند است که خاستگاه بسیاری از آنها با حوزه زنان گره خورده است.
حسن بیگی بیان کرد: حضور فعالانه در این اجلاس جهانی بهترین فرصت برای نمایش و طرح موضوعات میراث ناملموس استان مرکزی است.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: این اجلاس جهانی سه روزه تریبونی برای ارائه داشته های معنوی و غیرملموس خرده فرهنگها است و اختصاص یک روز به زنان فرصتی است که نباید به سادگی از کنار آن گذشت.
زهرا فرجیبیان کرد: داشته های فاخر فرهنگی و هنرمندان برجسته در محورهای عنوان شده در این اجلاس به عنوان سرمایه نرم نظام و دستمایه فرهنگ ، هنرورزی و دانایی محوری است که استان مرکزی در این بخش سابقه زیادی دارد.
***
اشاعه ورزش همگانی کلید بهبود سلامت زنان است
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی در این نشست گفت: اشاعه و توسعه ورزش همگانی کلید بهبود سلامت زنان است و برای این امر باید اقدامات عملی انجام شود.
حسن بیگی افزود: طرح ورزش همگانی زنان شاغل اراک به عنوان نمونه ارائه شده که در صورت مثبت بودن نتایج اجرای دوماهه، این طرح با همکاری فرمانداریها در سطح استان اجرایی خواهد شد.
وی اظهار کرد: در این طرح پنج بوستان شهری برای ورزشهای همگانی و پیاده روی زنان شاغل دستگاههای اجرایی استان مرکزی پیش بینی شده که هدف از آن حضور سه روز در هفته زنان شاغل و تحرک جسمانی مناسب در فضای باز است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی بیان کرد: اگرچه 120 بوستان شهری اراک قابلیت ورزشهای همگانی را دارند اما بانوان به عنوان نیمی از جمعیت از داشتن پارک مادر محروم هستند و مسوولان باید با نگاه ویژه برای جبران این نقیصه بکوشند.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی گفت: درحال حاضر از 46 دستگاه اجرایی استان تنها در 21 دستگاه تکلیف قانونی ورزش صبحگاهی بانوان انجام می شود.
زهرا فرجیافزود: بر اساس نتایج بررسی شیوع عوامل خطر و بیماریهای زنان، کم تحرکی عامل 49 و 80 صدم درصد بیماریهای این قشر است و متاسفانه بیش نیمی از زنان از چاقی رنج می برند.
وی بیان کرد: تحقیقات علمی نشان داده که تحرک جسمانی به شدت در مهار و پیشگیری از بیماریهای مفصلی، دیابت، چربی و فشار خون، امراض قلبی و عروقی و مشکلات روحی اثرگذار است و طرح وزرش همگانی زنان شاغل اراک با این هدف برنامه ریزی شده است.
در این نشست مقرر شد کمیته ویژه با حضور میراث فرهنگی و گردشگری، ارشاد اسلامی، فنی و حرفه ای، استانداری و خانه تشکل های مردم نهاد برای شناسایی و معرفی زنان هنرمند و آثار برجسته و ماندگار زنان استان به اجلاس جهانی میراث ناملموس تشکیل شود.
ارزیابی ساعت مناسب برای ورزش بانوان شاغل و پیش بینی مراحل اجرا و نظارت برای برنامه ورزش همگانی و پیاده روی در اراک از دیگر مصوبات بود.
بر اساس نتایج سرشماری سال 90 از جمعیت یک میلیون و 413 هزار نفری استان مرکزی 698هزار و 432 نفر زن هستند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها