Portal_background_image

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور: اقتصاد مقاومتی،اقتصاد مشارکت، عدالت و رفاه در جامعه است

رضوی در نشست  تبیین امور مرتبط با توسعه روستایی و طرح مشارکت مردم در راه اندازی واحدهای تولیدی مستقر در روستا که با حضور استاندار مرکزی برگزار شد، گفت: اقتصاد مقاومتی راهی برای عدالت و رفاه در جامعه است که با مشارکت مردم پویا می شود.

رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه باید مردم را در فعالیت اقتصادی وارد کرد، گفت: با این اقدام فساد، بیکاری، آلودگی محیط زیست، حاشیه نشینی و مشکلات فرهنگی جامعه کاهش می یابد و با تولید ثروت ، رشد اقتصادی حاصل می شود.

وی با بیان اینکه مشارکت عامل توسعه است، بیان کرد: یادگیری، تولید، نوآوری، رقابت، اثرگذاری و همکاری با شهروندان  و انتخاب طیفی از روش‌ها از عوامل توسعه است و  مادامی که روحیه همکاری در مردم ایجاد نشود، از توسعه حرف زدن خیال‌پردازی است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور تصریح کرد: یکی از عوامل مهم انتقال قدرت مالی جهان از غرب به آسیا، داشتن شخصیت همکاری در بین مردم این قاره است

رضوی خاطر نشان کرد: هماهنگی، همکاری و وحدت با دیگران قبل از اینکه در اندیشه افراد باشد باید در وجود ناخودآگاه آنان وجود داشته باشد تا به توسعه دسترسی پیدا کنند به طور مثال این موضوع در آسیا محقق شده و کره جنوبی امروز 22 سال از ایران جلوتر است.

وی افزود: صدها شرکت کوچک و بزرگ در کره جنوبی همکاری می‌کنند تا محصولات خود را در کوتاه‌ترین زمان و با استفاده از برترین تکنولوژی‌ها تولید کنند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با تاکید بر ارزش نهادن به وقت و زمان،  ادامه داد: عامل زمان در توسعه بسیار تأثیرگذار است و ما باید از تکرار بعضی از حرف‌ها به شدت پرهیز و از گذراندن وقت خود به بطالت خودداری کرده و به سمت عمل‌گرایی حرکت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه انتخاب سریع‌ترین و آسان‌ترین راه همیشه ما را به اهداف و مقصد نمی‌رساند، گفت:  موفقیت و آسانی  همیشه بعد از سختی  بدست می آید و دست‌یابی به توسعه به آسانی محقق نخواهد شد.

رضوی تصریح کرد: نرخ جمعیت روستایی کشور 28.6 درصد است که میزان جمعیت روستایی استان مرکزی کمتر از نرخ متوسط کشور و حدود 26 درصد است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور بیان کرد: مردم روستا در مشارکت سیاسی صد درصد فعال هستند که این نشان دهنده باور عمیق و درک آنان است، اما تاکنون برای مشارکت فرهنگی، اقتصادی و سیاسی این مردم برنامه‌ریزی نشده است.

رضوی با بیان اینکه برخی معتقدند مردم روستا با فرهنگ مشارکت غریبه‌اند، و این تفکر توهین به این مردم است، خاطر نشان کرد: در دهه‌های گذشته که هنوز طرح‌های شرکتی در دنیا اجرا نشده بود، مردم روستا در طرح‌های مشارکتی شرکت می‌کردند که این نشانگر وجود روحیه مشارکت در میان این قشر است.

وی  با بیان اینکه در سیاست‌های راهبردی برنامه ششم از روستا به عنوان کانون تولید و ارزش‌آفرینی یاد شده است، گفت: روستا سکونتگاه نیست بلکه سرمایه‌های انسانی، فیزیکی و مالی در آن نهفته است که باید نسبت به شناسایی این ظرفیت‌ها اقدام کرد.

وی با بیان اینکه بر اساس دستور رئیس جمهور و معاون اول ریاست جمهوری طرحی با الهام از ایده‌های امام راحل و رهبری در دستور کار قرار گرفته است، توضیح داد: در طرح مشارکت مردم درراه اندازی واحدهای تولیدی مستقر در روستاها دو سال دوران مشارکت و یک سال تنفس در نظر گرفته شده و از سال چهارم بازپرداخت وام به مدت پنج سال آغاز می شود.

معاون رئیس جمهور افزود: برای روستاهای مرزی کشور میزان این وام 9 برابر آورده مردم خواهد بود، در روستاهای داخل کشور با 200 خانوار، چهار برابر تا سقف چهار میلیارد تومان، 150 خانوار سه برابر تا سقف سه میلیارد تومان، 100 خانوار دو برابر تا سقف دو میلیارد تومان و 50 خانوار تا سقف 500 میلیون تومان، روستاهای مرزی بدون کارمزد و برای بقیه روستاها با کارمزد سه درصد ارائه می شود.

رضوی در بخش دیگری از سخنانش اظهار اکرد: استان مرکزی شخصیتی را در خود پرورش داده که در عرصه بین‌الملل تأثیرگذار بوده و تغییر دهنده بسیاری از مراودات دنیا برای چند قرن اخیر بوده است و بقیه استان‌ها از داشتن چنین شخصیتی محروم بوده‌اند و این امر را می‌توان بارزترین ویژگی استان مرکزی دانست.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور تصریح کرد: امام خمینی (ره) ایده‌پردازی خود را برای تغییر دنیا عملیاتی کرد و حرکت‌هایی را که دنیا برای خود ترسیم کرده بود بر هم زد و توانست انقلاب اسلامی را به عنوان الگویی بی‌نظیر در جهان معرفی کند که این افتخار بزرگی برای استان است.

رضوی خاطر نشان کرد: افرادی که مسند مدیریت این استان را بر عهده می‌گیرند باید قدر این موهبت الهی را بدانند و به عنوان یک فرصت از آن استفاده کرده و در راه توسعه استان قدم بردارند.

به گفته وی این نشست فرصتی است تا بخشداران و فرمانداران مشکلات خود را در استان اعلام کنند تا بتوان برای رفع آنها راه‌حلی را ارائه کرد و اگر شبهاتی در اجرای برنامه‌ها وجود دارد، رفع شود.

گفتنی است در این نشست استاندار مرکزی و نماینده ولی فقیه در استان سخنانی را بیان کردند و  تعدادی از فرمانداران، بخشداران و مدیران دستگاههای اجرایی به بیان نظرات و مسائل و مشکلات حوزه کاری خود پرداختند.معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها