Portal_background_image

معاون استاندار بر اجرای سند راهبردی ایدز تاکید کرد

 معاون سیاسی و امنیتی استاندار گفت: سند راهبردی ایدز این استان تدوین شده و باید با همکاری تنگاتنگ حوزه دولتی و خصوصی اجرایی و عملیاتی شود.

ˈابوالقاسم نصراللهیˈ روز یکشنبه در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان مرکزی افزود: ایدز یکی از تهدیدهای جدی حوزه سلامت کشور است که برای مهار گسترش آن باید برنامه های علمی و کارآمد قوی در حوزه پیشگیری و مداخله فرهنگی انجام شود.

وی اظهار کرد:راهبرد های کلان و ملی در حوزه دستورالعمل موج سوم ایدز باید در برش استانی و شهرستانی با دقت تعریف شود و ضمانت اجرایی هر ریزبرنامه از طریق دستگاه های نظارتی استان تضمین و پیگیری شود.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار ادامه داد: ایدز بیماری مهلک اما خاموش است که به دلیل داشتن دوره نهفتگی 10 ساله بدون هیچ علامت آشکاری می تواند کانون های جمعیتی را آلوده کند.

نصراللهی، توسعه و تقویت آموزش مهارت زندگی و گسترش دانش عمومی لایه های اجتماعی از ماهیت بیماری ایدز و راه های انتقال آن را محور برنامه سند راهبردی ایدز استان دانست.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز گفت: تاکنون 234 فرد آلوده به ویروس ایدز در استان مرکزی شناسایی شده که 59 درصد آنان در مرحله نهفتگی و 16 درصد در مرحله بروز بیماری هستند و 25 درصد از این افراد نیز به دلیل ابتلا به ایدز جان سپرده اند.

دکتر ˈبابک عشرتیˈ افزود: در دهه گذشته بیش از 80 درصد افراد آلوده به ویروس ایدز در استان از طریق اعتیاد تزریقی و استفاده مشترک از سرنگ بود اما هم اینک این سهم به 68 درصد کاهش یافته و سهم آلودگی از طریق تماس جنسی غیرایمن رو به افزایش است.

وی اظهار کرد: روند رو به رشد قربانیان جنسی ایدز در شرایطی است که آمار زنان آلوده نیز در استان افزایش یافته و این مهم به معنای شتاب گرفتن سرعت انتشار است.

رییس مرکز بهداشت استان مرکزی بیان کرد: در دهه گذشته بیش از 90 درصد مبتلایان به ایدز در استان مرکزی مرد بودند اما طبق آخرین آمار این سهم به صورت خزنده برای زنان رو به افزایش است و متاسفانه سن بارور و جوان را درگیر کرده است.

دکتر عشرتی اظهار کرد: انتظار می رود که نهادهای آموزشی نظیر دانشگاه ها و آموزش و پرورش که طیف بزرگی از مخاطبان در معرض خطر را زیر پوشش دارند، آموزش های ایدز را در دستور کار قرار دهند.

وی عنوان کرد: دو مرکز کاهش آسیب مردان در اراک و ساوه و مراکز مشاوره زنان آسیب پذیر به دلیل محدودیت اعتبارات عمرانی در آستانه تعطیلی قرار گرفته اند و می طلبد که دستگاه های اجرایی متولی با حمایت و مشارکت خود مانع از توقف فعالیت این مراکز شوند.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری استان مرکزی نیز در این نشست گفت: یکی از معضلات جدی در خصوص ایدز شیوع مواد اعتیادآور صنعتی و روانگردان است.

ˈغلامرضا فتح آبادیˈ با تاکید بر نیاز مبرم به تشکیل انجمن حمایت از بیماران ایدزی استان مرکزی افزود: بهره گیری حداکثری از توان تشکل های مردم نهاد استان مرکزی در حوزه آسیب های اجتماعی برای برنامه های ایدز ضروری است.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها