Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: مصوبات كارگروه كاهش آلودگي هواي اراك لازم الاجراست/ تلاش در جهت احياي تالاب ميقان

آقازاده استاندار مرکزی در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک که در محل استانداری برگزار شد، گفت: تمام مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک لازم الاجراست و دستگاه های اجرائی استان، مراکز صنعتی و تمامی بخشها باید مسئولانه تحقق مصوبات این کارگروه را دنبال نمایند.

آقازاده استاندار مرکزی با اشاره به ضرورت و اهمیت برگزاری منظم جلسات کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک، اظهار کرد: برگزاری منظم جلسات این کارگروه از اولویت های مهم استانداری است که با جدیت دنبال خواهد شد.

استاندار مرکزی گفت: در طول چهار یا پنج سال گذشته حدود 80 درصد از مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک اجرائی شده است و این به معنای یک نتیجه خوب است .

آقازاده با تاکید بر اینکه مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوا برای همه لازم الاجراست ابراز کرد: دستگاه های اجرائی استان، مراکز صنعتی و تمام بخشها  باید به طور مسئولانه تحقق مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک را دنبال نمایند چرا که قولی که در این جلسات داده می شود در واقع قول به مردم استان است وباید عملی  شود.

وی  ادامه داد: مدیریت شرکت آلومینیوم باید به سرعت نسبت به اجرای مصوبات این کارگروه اقدام نماید و از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان برای این شرکت ضرب الاجل تعیین شود و در جلسه آتی این کارگروه گزارشی از اقدامات انجام شده این شرکت درخصوص بهسازی خطوط و همچنین واحد آند سازی ارائه شود.

استاندار مرکزی گفت: در صورت عدم  ارائه گزارش قابل قبول از اقدامات انجام شده توسط شرکت آلومینیوم در جهت تحقق مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک برابر قانون  عمل خواهیم کرد و در خصوص آن تصمیم گیری خواهیم نمود .

استاندار مرکزی اضافه کرد: حفظ جان و سلامتی مردم به ویژه کودکان و سالمندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و از هر بحث دیگری مهمتر است.

آقازاده  ابراز کرد:  حفظ فضای سبز  طبیعی و قدیمی استان از جمله فضای سبز چند صد ساله  و هزار هکتاری منطقه سده از اهمیت بالایی برخوردار است لذا لازم است کارگروهی از تشکل های مردمی و دوستداران محیط زیست برای حفظ ریه های این منطقه در نظر گرفته شود تا راهکارهای لازم در این زمینه ارائه گردد.

استاندار مرکزی بر کاشت گونه های گیاهی کم آب بر تاکید کرد و گفت: جهادکشاورزی و محیط زیست طرح مطالعاتی را در خصوص کاشت گیاهان کم آب در دستور کار قرار دهند و از پساب فاضلاب  تصفیه شده و همچنین آب چاه های غیر مجاز برای آبیاری این گونه ها استفاده شود و این مهم باید مورد توجه  شهردار اراک نیز قرار گیرد.

آقازاده ادامه داد: باید راهکارهای لازم برای بهره گیری از موتور سیکلت های برقی و همچنین دوچرخه در جهت کاهش آلودگی هوای اراک ارائه شود و در سطح شهر مکان هایی برای دوچرخه سواری و پیاده روی در نظر گرفته شود که شهرداری باید به این منظور مطالعات لازم را انجام و نسبت به اجرای این طرح اقدام نماید.

وی بیان کرد: در خصوص توزیع عوارض آلایندگی هوا نیز ظرف یک هفته آینده کارگروهی تشکیل می شود و موارد مورد نیاز قانونی بررسی و پاسخ آن حداکثر تا 10 روز آینده به اطلاع مردم رسانده خواهد شد.

آقازاده  بابیان اینکه عوارض مقابله با آلودگی به شهرهای بالای یک میلیون نفر اختصاص می یابد ، گفت: اراک در زمره 8 کلان شهر آلوده کشور است اما، جمعیت میلیونی ندارد و این مسئله نباید بهانه ای باشد که این کلانشهر و مردم آن از اعتبارات دولتی این بخش محروم بمانند، لذا نیاز است تا پیگیری های لازم از طریق سازمان برنامه وبودجه کشور و همچنین نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی انجام و سازوکاری  پیش بینی شود تا در تدوین بودجه سال 97 کلان شهر اراک نیز از این عوارض بهره مند گردد.

استاندار مرکزی بر تلاش در جهت احیای تالاب میقان نیز تاکید کرد و گفت: کمیته احیای تالاب میقان در بخشی از کارگروه  آلودگی هوای اراک  نسبت به ارائه گزارش و پیشنهادهای اجرائی در جهت احیای این تالاب اقدام نماید تا پیشنهادات مورد بررسی قرار گرفته و تصمیات لازم اتخاذ شود.

مقدسی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: تشکیل مستمر کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک و کمیته های زیر مجموعه آن به دلیل شرایط ویژه اراک در بحث آلاینده های زیست محیطی امری ضروری است.

وی بیان کرد: مصوبات کاهش آلودگی هوا باید با جدیت رصد شود و اقدام ها و مصوبات اجرایی شده مو به مو به اطلاع مردم برسد و مصوبات اجرایی نشده پیگیری ویژه شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آیین نامه محاسبه عوارض آلایندگی ابلاغ شده، فرمول ها تغییر کرده و انتظار است هر آنچه قانون مشخص کرده برای اراک اعمال شود.

وی اظهار کرد: اراک علاوه بر ریزگردهای وارداتی از آلاینده های صنایع و ریزگردهای داخلی هم رنج می برد و مهار آلاینده های محلی نیازمند تدابیر و برنامه های هدفمند است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: امید است طرح هایی در این منطقه اجرایی شود که تالاب کویری میقان به شکوفایی و جایگاه واقعی خود دست یابد.

کریمی  نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی  نیز گفت: در سال های گذشته نمایندگان در مجلس شورای اسلامی تلاش کردند در برنامه سوم و چهارم توسعه نام اراک را در کنار هفت شهر آلوده دیگر کشور قرار دهند و با وجود اینکه نام اراک در بهره مندی از اعتبارات کلانشهرهای آلوده لحاظ شده و 2 شهر کرمانشاه و قم نیز به این شهرها اضافه شدند اما اراک تنها شهری است که نتوانسته از نعمت حمل و نقل عمومی و سایر امکانات بهره گیرد.

وی اظهار کرد: امید است تا قبل از بسته شدن لایحه بودجه سال 97 ، اعتبار ویژه ای برای تقویت حمل و نقل عمومی اراک لحاظ شود تا بخشی از عقب افتادگی های این شهر جبران شود.

گفتنی است در این نشست مدیر کل حفاظت محیط زیست استان  و تعدادی از اعضای کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک نیز سخنانی را بیان کردند.

 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها