Portal_background_image

مصاحبه زنده تلویزیونی جناب آقای شعبانی فرد استاندار مرکزی از شبکه اول سیما(برنامه زنده صبح بخیر ایران)

آقاي شعباني فرد شيرازي هستند و سوابق اجرائي جنابعالی متنوع است كه البته در فارس هم سوابق اجرايي داشته ايد. از تيرماه 87 استاندار استان مركزي شده ايد. ضمنا آقاي شعباني فرد امسال به عنوان استاندار نمونه معرفي شده اند
 

اگر از شما بپرسيم كه بهترين خبر براي مردم استان مركزي چيه از دوره مديريت ؟
من لازم مي دانم كه استان مركزي را در چند جمله معرفي نمايم
استان مركزي استان امام عظيم الشان و محل تولد ايشان است . اجداد مقام معظم رهبري در اين استان مي باشد . فرهيختگان و بزرگاني همچون آيت الله العظمي كاظمين نراقي – آيت ا.. اراكي – آيت الله محلاتي و آيت الله گلپايگاني و همچنين علامه سيد جلال آشتياني ، علامه عسگري و شهيدان چمران و محلاتي از افتخارات اين استان مي باشند . به مناسبت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس بايد اشاره به اين كنم كه اين استان داراي 6400 شهيد والامقام مي باشد كه از افتخارات ديگر استان است .
اين روزها كه هفته دفاع مقدس است استان 6400 شهيد تقديم نظام اسلامي كردند .
خبر خوشي كه مي خواهم امروز تقديم مردم عظيم الشان استان اعلام كنم افتتاح انشاالله پالايشگاه امام خميني شازندمیباشد
كه اين روزها امسال سه ميليون و دويست هزار ليتر بنزين سوپر توليد مي كندكه انشاالله تا اواخر امسال طرح توسعه پالايشگاه امام خميني(ره) به ياري خدا به دست توانمند آقاي رئيس جمهور افتتاح خواهد شد و ما از اين بابت مي باليم كه در توليد بنزين مستقل شديم همانطور كه رهبر عظيم الشان انقلاب اسلامي اعلام فرمودند . از دستاوردهاي بزرگ انقلاب اسلامي است اين يك پديده جديد است كه در دولت نهم و دهم اتفاق افتاده است.
مجری : طبعاً خبر خيلي خوبي است من از مسئولين استان شنيده ام كه بيكاري هميشه در استان مركزي از معضلات بوده است من خودم تجربه اي كه از شهر اراك داشته ام دو وجه بسيار متضاد دارد اين شهر و اطراف اين شهر يكي اينكه به شدت شهرصنعتي است و در عين حال خيلي خيلي وجه روستايي قوي دارد . من شخصاً احساس كردم كه روند توسعه روند متوازني نبوده است منظورم توسعه فضاي اقتصادي و فرهنگي شهر اراك و استان مركزي است هيچ وقت به اين مسئله توجهي شده اکنون معضل بيكاري با افتتاح اين پالايشگاه اتفاق خوبي براي این موضوع میباشد یا خیر ؟
شعبانی فرد : لازم است توضيح بدهم خدمت همه عزيزان كه استان مركزي 2600 واحد صنعتي دارد نزديك به 800 واحد صنعتي نزدیک شهر اراك قرار دارد طبيعي است كه بايد بيكاري آن به حداقل برسد. از سال 1388 كه شروع كرديم 21000 اشتغال وظيفه ما بوده در استان ايجاد نمائیم كه عدد قابل توجهي بود که تحقق پیدا کرد . این موضوع راست آزمايي شده توسط مركز آمار ايران كه يك مركز رسمي است و برابر برنامه پنجم انجام شد. اين عدد بیکاری از 2/11 به 7/9 رسيد و امروز روي 7/9 هستيم تعهد امسال ما در سال 1390 چيزي نزديك به 45550 شغل می باشد تا به اين حال 6800 نفر اشغال پايدار ايجاد شده است .


مجری : الان از 7/9 جمعيت بيكار ، قطعا بيننده اين برنامه هستند شما براي اينها قولي داريد ؟
شعبانی فرد : ما امسال نرخ بيكاري را به عدد زير 5 مي رسانیم كه اين تعهدي استكه دولت ملزم شده كه 5/2 ميليون شغل در كشور در سال 1390 ايجاد كند كه سهم استان مركزي 45550 نفر است . يك ميليون و ششصد هزار شغل تعهد سال 1389 ما بوده ودر استانها فعاليت مختلفي انجام دادند و امروز با توجه به شرايط مملكت در سال 1390 ، 5500 ميليون تومان سرمايه گذاري مي شود كه مويد اين است كه بايد در كنار سرمایه گذاری شغل ایجاد شود اين يك نكته، نكته دوم اينست كه مديريت شغلهاي خانگي است كه در مملكت انجام شده است و شما مي توانيد تصویرخوبي در شهرستانهای آشتيان - خمين - تفرش و خود مركز اراك داشته باشید كه اين كار را شروع كرديم . نكته بعدي در حوزه كشاورزي است كه سالانه 250 ميليون شاخه گل توليد مي كنيم و در استان برابر آماري كه داريم در سال 1389 نزديك به سي ميليون دلار صادرات داشته ايم شرايطي كه وجود دارد همت والاي مردم و مسئولين دولت ، هر 15 روز يكبار بايد گزارش مكتوب بدهيم و این گزارش در شبكه ها و سيستمهايي كه دولت لحاظ نموده بایستی منعکس گرددو هر دستگاه خودش موظف است این کار را انجاو استانداري به عنوان هماهنگ كننده این کار را انجام مي دهد و بعد از اين مركز آمار راست آزمايي مي نمايد .
مجری : با اين همه خبر خوب و سيستمهاي نظارتي از استان فكر مي كنيد كه كجا كوتاهي شده كه هنوز 7/9 بيكاري وجود دارد ؟
شعبانی فرد : سرمايه گذاري 2 شرط عمده دارد يكي انتقال تكنولوژي در كارخانجات ما می باشد و با توجه به شرايطي كه غرب در تحريم براي ما بوجود آورده محدودیتهائی وجود دارد . صنعتگران ما ،كار آفرينان ما دارند كار مي كنند كه خط فرايند توليد را تغيير بدهند . 51% از اين تكنولوژي حتماً بايد داخل كشور انجام شود، نمونه آن پالايشگاه شازند است كه قبلاً قسمتهاي مختلف توسط كشورهاي مختلف ساخته مي شد امروزبالاي 60 % توسط كارخانجات ما صورت مي گيرد .
مجری : جوابم را نگرفتم كجا بايد اتفاق بيفتد كه ما اين همه بيكار نداشته باشيم ؟
شعبانی فرد : اولين نكته پرداخت تسهيلات است كه در مقابل شغل بايد منابع مالي وجودداشته باشد، اگر وجود نداشته باشد بايد تسهيلات و پرداخت تسهيلات را روان كنند و بوركراسي در بانكها برداشته شود و در مقابل بانك تضمين بازپرداخت سرمايه را داشته باشد شغلي كه ما مي خواهيم با استفاده از این منابع ايجاد كنيم حتما توجيه فني و اقتصادي داشته باشد
امروز با وجود 2500 واحد صنعتي در استان اگر منابع تزريق شود و كاري كه وزير محترم صنايع انجام خواهد داد که مقرر شده از آذرماه اين منابع تامين شود ، اميد داريم این درصد را به زیر 5 برسانیم و دنبال اين نيستيم كه شعار بدهيم ، بايد اين را در استان از نزديك ببيند.
نكته اي ديگر اينكه ما مقاطع مختلف تحصيلي در استان داريم و استان مركزي 10% جمعيت دانشجو يي کشور را دارا می باشد .
مجری: تازگي ها خبري منتشر شده بود كه جديداً تعهد نامه منشور اخلاقي از دانشگاه آزاد اراک گرفتند ؟
شعبانی فرد : من اطلاعي ندارم ولي تعهد منشور اخلاقي در دانشگاههاي دولتي است
مجری : به نظر شما دانشجويان شرايط خوبي دارند تازگي ها مديركل آموزش و پرورش مثلا پوشيدن شلواري را ممنوع اعلام كردند كه اتفاقهايي عجيبي در حال اتفاق افتادن می باشد ؟
شعبانی فرد : جمعيت ما نزديك به 1400000 يك ميليون و چهارصد هزار نفر است و در استان 138000 نفر دانشجو داريم
بخشنامه توسط مديركل آموزش و پرورش به خود استان ابلاغ شده كه فقط سياست تشويقي بوده كه اين بخشنامه را ما ممنوع كرديم
بيشتر اين بخشنامه ها حالت تنبيهي دارد
فرم لباس مخصوص براي دانش آموزان دختر يك نوع است مدير كل آموزش و پرورش پيشنهاد دهنده بوده و قانون اساسي ما چنين اجازه اي نداده است كه ما دنبال مد لباس نيستيم كه طبقات مختلفي در مدارس وجود دارد كه ما سعي كنيم يكسان سازي كنيم سعي مي كنيم طبقات غني و فقير را يكسان كنيم لباس تعيين كننده نيست كه در يكي از روستاها ما مقام هشتم را آورده اند .
مجری : شما حتما از استانداران مهربان هستيد
مجری : يكي از معضلات استان مركزي كارتون خوابان هستند ريشه آن چيست ؟
شعبانی فرد : يك خبر در يك هفته نامه منتشر شد كه من اعلام كردم سه دستگاه متولی وجود دارد و مشاوران من خود شخصا مسئول اين كار شدند . شما اگر بگرديد و از شما دعوت مي كنم كه اگر يك كارتون خواب پيدا كردند و من فرمانداران و مدير كل دفتر اجتماعي استانداری را مامور كردم كه قبلاً يكي دو كارتون خواب وجود داشت كه در این رابطه بايد به عرض برسانم اولين مركز درماني کشور به دست وزير محترم كشور و وزير محترم بهداشت راه اندازي شد و نزديك به 80 نفر در آن مركز بازپروري مي شوند . امروز اعلام مي كنم ما تا اواخر سال 1391 مشکل مسكن كه جزء سبد خانوار می باشد را هرگز نخواهيم داشت و از اولين استانهايي هستيم كه سه بار در مقاطع مختلف مسکن مهر افتتاح شده و در جاهاي مختلف از جمله ساوه و در خمين این امر محقق شده است . من از استاندارهايي هستم كه به مردم راست مي گویم و عشق به مردم دارم و دولت ما به ما اجازه دروغ گفتن نمي دهد. براي قشري كه زيرپوشش سازمانهاي حمايتي هستند مثل كارتون خوابها پاسخ به كساني مي دهم كه در هفته نامه نوشتند كه بعد تكذيب نامه منتشر نمودند . در سفر اول نزديك به هزار واحد مسكوني از طريق بهزيستي و كميته امداد ساخته شده و در اختيار اين خانواده ها قرار گرفته است . اين حرفهايي كه من مي زنم سند دارم ، سرزده وارد شويد ما بازديد ها مون محرمانه است .

 

ما خيلي از بازديدها مون نامحسوس می باشد و برخي ازشهرستانها را بازديد و بررسي مي كنم كه اين خبردر مركز استان و هيچ كجا دليلي ندارد آورده شود ما خادم مردم هستيم ما نماد دولت هستيم ملاقاتهامون هم به اين شكل است تمام فرمانداران ملاقات دارند مسائلي كه حل نمي شود ما در ملاقاتها انجام مي دهيم هر چهارشنبه ملاقات مردمی داريم دليل ندارد ما به اين مردم خدمت نكنيم منت بگذاريد سرزده تشريف بياوريد .
مجری: من هنوز جواب اين سئوال را نگرفتم كه شهرداران اعلام مي كنند كارتون خوابها را جمع مي كنيم بعد دوباره فردا هستند اینها را کجا مي برند ؟
شعبانی فرد : در استان مركزي انجمنهاي خيريه وجود دارد كه سعي مي كنند آنها را جمع كنند و در يك جا ساماندهي كنند
استان مركزي در دولت نهم و دهم از 92 تا NGO به 350 NGO رسيده است .و بسياري از آنها براي خيرين است . مثلا در دليجان بیكاري ما منفي است و مجبوريم از جاي ديگرنيرو جذب كنيم در شازند به دليل 70 درصد آن بافت روستايي است آمار بيكاري بالاست تنها پالايشگاه بعد از راه اندازي 2000 شغل مستقيم و 18000 شغل غير مستقيم ايجاد خواهد كرد طبيعي است كه نيروهاي داخل شازند در اين چرخه جذب نشوند چون پالايشگاه نياز به تخصص دارد.
من مدعي اين هستم كه كارتون خواب نداريم با مدرك نشان دهيد من تسليم هستم سال قبل در يكي از هفته نامه استان زده بودند شخصا پيگيري كردم كه اشتباه بود
در استان كارگروه امور اجتماعي خيلي فعال می باشد مثلا تشكل هاي غيردولتي مردم نبايد توقع داشته باشند كه فقط دولت كارهاي آنها را انجام دهند
مجری : تشكلهاي مردمي در استان مركزي چگونه هستند آيا تفويض اختيار دارند ؟
شعبانی فرد : رويكرد سفر سوم فرهنگي است منابعي كه امروز در اختيار استانها قرار مي گيرد رويكرد مردمي است كه يكي از آنها آموزشهاي قرآ ني است كه توسط خيرين انجام مي شود كار توسط مردم انجام مي شود دولت بستر ساز است استان داراي هياتهاي مذهبي است كه سالانه آنها را دعوت مي كنيم از آنها تشكر مي كنيم ولي جاهايي كه نياز به هزينه هاي سنگين دارند دولت تقبل مي كنند و در تولدهاي اءمه امامان (ع) توسط شهرداري در استاديوم 15000 نفری از مردم دعوت كردند كه 2500 نفر از مردم شركت كردند . استان مركزي نام و نشان خاصي گرفته است كه دليل آن وجود خود مردم و خيرين می باشد.

مجری : آيا استان مركزي در بحث نشاط اجتماعي كاري در دستور كار دارند ؟
شعبانی فرد : استان مركزي يكسري محدوديتهايي قبلا داشته است
که یکی از آنها ايجاد پاركها مي باشد كه فضایی باشد براي ايجاد نشاط ، الحمدالله پاركهاي مختلفي ساماندهي شده است نمونه جشنها و برنامه هایی كه برگزار مي شود توسط وزارت ارشاد و از مردم دعوت مي شود در استاديوم 15000 نفری در طول سال برنامه هایی با تنوع زياد وجود دارد كه توسط نهادهای فرهنگی اجرا می گردند .


یکی از برنامه هاتغيير مبلمان شهري است كه با در نظر گرفتن اصول اسلامي امسال صورت خواهد پذيرفت .
بايد فضايي وجود داشته باشد كه جوانان بتوانند استفاده كنند .در مساجد باشگاههاي ورزشي راه اندازی شده است و نگاه كنيد كه از روز اول به طور خصوصي احداث شده است . من ادعايي ندارم كه نيازهاي جوانان را برطرف كرديم ولي ما تا اهداف عاليه كمي فاصله داريم
مجری:كارخانه شازند كي راه اندازي مي شود؟
شعبانی فرد : این کارخانه نزديك به 90 سال پيش راه اندازي شده ، اين كارخانه تكنولوژي قديمي دارد و مربوط به بنياد مستضعفان است كه با دستور ويژه وزير محترم كشور دستور راه اندازی مجدد آن صادر شده است .
متاسفانه این کارخانه برای بنياد مستضعفان توجيه اقتصادي ندارد و به جاي آن كارخانه ديگری در حال راه اندازي می باشد كه به دستور آقاي فروزنده در دست اقدام میباشد . كارخانهای که جايگزين شده و توليد لوله هاي پت و يكسري نوشابه است در شهر آستانه نزديكي شهر شازند در حال راه اندازي است و تعهد كردند تا آخر امسال راه اندازي شود و استفاده ازكارخانه قند به عنوان موزه وجود داشته باشد
مجری: پاسخ به پيامكهاي مردم استان : وضعيت تفريگاه استان
امسال 2 تا پارك جديد درست شده است به نامهاي 1- پارك شهداي گمنام 2- پارك شهيد باهنر كه با در نظر گرفتن اعتبارات مورد نیاز اين پاركها ساماندهي مي شوند ، مشكل پارك شهيد باهنر آب آن بود كه با هزينه 5/1 ميليارد تومانی و حفر چاه و انتقال آب مشکل مرتفع گردید. . از مراكز تفريحي و گردشگري منطقه عباس آباد شهر شازند و مناطق تفریحی شهرستان محلات و همچنين شهر اراك راه اندازي خواهد شد .
در پايان مصاحبه :
استاندار مركزي به اين مهم اشاره نمودند كه يكي از خواسته هاي مردم عزيز استان اشغال زايي و ديگري ايجاد فضاهاي تفريحي و شادي آور است كه انشاء ا.. امسال اين خواسته ها برآورده خواهد شد .
 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها