Portal_background_image

استاندار: مشاركت مردم استان مركزي در اجراي طرح بسيج ملي فشار خون مطلوب است

آقازاده استاندار مرکزی در بازدید از پایگاه سلامت شهرک فاطمیه اراک، گفت: مشارکت اقشار مردم این استان در اجرای طرح بسیج ملی فشار خون مطلوب است که نشان از فرهنگ بالا سلامت و توجه به خودمراقبتی آکاهانه دارد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: فشار خون بالا از علل مهم ایجاد و افزایش بیماری های غیرواگیر و مزمن در کشور است و کنترل آن می‌تواند بر کیفی زندگی و پیشگیری از بیماری های دیگر اثربخش باشد.

وی ادامه داد: غربالگری فشار خون در تمام مراکز خدمات جامع سلامت، خانه های بهداشت، مراکز بهداشت شهری و روستایی در حال انجام است و انتظار می رود افرادی که تا کنون موفق به شرکت در این طرح نشده اند در اسرع وقت به پایگاه های سلامت مراجعه کرده و وضعیت سلامت خود را کنترل کنند.

استاندار مرکزی اضافه کرد: هدف از اجرای این طرح شناسایی افراد و پیشگیری از عوارض فشار خون در افراد بالای ۳۰ سال است و مشارکت هدفمند و آگاهانه مردم در آن سلامت آینده جامعه را تضمین می کند.

آقازاده اظهار داشت: بهبود سبک زندگی سالم، راهی برای پیشگیری از انواع بیماری‌ها از جمله بیماری فشار خون است، بنابراین رژیم عذایی مناسب و فعالیت های بدنی باید در زندگی روزمره مردم جدی گرفته شود.

وی بیان کرد: طرح ملی فشار خون از برنامه وزارت بهداشت و درمان برای جلوگیری از بیماری های مختلف و هزینه های سنگین برای مردم است بنابراین شرکت در این طرح برای آحاد جامعه ضروری است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی نیز در این آیین گفت: علاوه بر تمامی بیمارستان ها، درمانگاه و مراکز درمانی نقاط مختلف استان، ۴۵ پایگاه سیار نیز برای کنترل فشار خون افراد در استان مستقر شده است و مردم می توانند به صورت رایگان برای کنترل فشار خون خود اقدام کنند.

دکتر «محمد جمالیان» افزود: تا کنون بیش از ۹۴ هزار و ۸۰۰ نفر در استان مرکزی در مرحله دوم طرح بسیج ملی فشار خون شرکت کرده اند که بیش از ۵۰ هزار نفر در معرض مبتلا به فشار خون و ۱۸ هزار و ۵۰۰ نفر هم مبتلا به فشار خون تشخیص داده شده است.

وی ادامه داد: بسیاری از مبتلایان به بیماری فشار خون از بیماری خود بی خبر بودند و این بیماری با وجود تشخیص آسان، اغلب بی علامت و بسیار رایج است و در صورتی که درمان نشود، آسیب‌های مرگباری به همراه دارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اظهار داشت: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا همزمان با سراسر کشور در استان مرکزی آغاز شده و در دو بخش اطلاع رسانی و آموزش از ۲۷ اردیبهشت تا ۱۷ خرداد و تشخیص و درمان از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر اجرا می‌شود.

دکتر جمالیان افزود: گروه‌های هدف برای ثبت فشارخون در سامانه و پیگیری درمان یا به مراکز درمانی پایگاه‌های جامع سلامت و خانه‌های بهداشت مختلف مراجعه و یا با مراجعه به سامانه سلامت به نشانی salamat.gov.ir اطلاعاتشان را ثبت کنند.

گفتنی است طرح بسیج ملی فشار خون از ۲۷ اردیبهشت ماه همزمان با نقاط مختلف کشور در استان مرکزی آغاز شده و تا ۱۵ تیرماه نیز ادامه دارد.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها