Portal_background_image

مشاور رئيس جمهور در اراك: مشاركت حداكثري مردم در انتخابات با تقويت اخلاقمداري محقق مي شود /پيام هاي مردم را بايد از صندوق آرا دريافت كرد

صالحی امیری مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در نشست شورای اداری استان که با حضور استاندار مرکزی برگزار شد، گفت: مشارکت حداکثری مردم در انتخابات با تقویت مردم سالاری دینی و اخلاقمداری محقق می شود .

صالحی امیری مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان اینکه حرف ها و پیام های مردم را باید از صندوق آرا دریافت کرد،افزود: مطالبات مردم در همان صندوق ها نهفته است که باید به آن مطالبات احترام گذاشت و در مسیر محقق کردن این مطالبات قدم برداشت.

صالحی امیری اظهار کرد:آنچه در انتخابات مختلف کشور حائز اهمیت است و امام راحل و رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید ویژه دارند مفهوم مشارکت مردمی و آماده سازی زیرساخت ها و ملازمات آن است.

وی توضیح داد: نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدا تاکنون با گفتمان های ارزش ها، سازندگی، اصلاحات، عدالت و اعتدال توانسته چتر بزرگی از گردش قدرت را ایجاد کند که مبنای آن بر مشارکت مردمی است و همه این گفتمان ها مهر تایید خود را از صندوق انتخابات گرفته اند.
مشاور رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران بنیان مشروعیت و مقبولیت خود را فرای از الگوی اعتقادی و ایدئولوژیک متین و اصیل و علانیت محور، از مشارکت مردمی دارد و آنچه به عنوان قدرت نرم و سازه های اقدار ملی و فراملی مطرح است از بطن آرای مردمی بروز و ظهور یافته است.
صالحی امیری ادامه داد: نظام اسلامی گستره وسیعی را شامل می شود که گفتمان ها و عقاید مختلف را در خود جای داده و هنر بزرگ در انتخابات این است که شرایطی فراهم شود تا تمامی گروه هاو نهله های فکری، نمایندگان اقشار، جناح ها و گفتمان های مختلف بتوانند در عرصه رقابت ها هم نامزد داشته باشند و هم در بستری امن و سالم به سهولت و با ویژگی های برابر بتوانند ابراز وجود و فعالیت کنند.
وی خاطرنشان کرد: مجریان و ناظران انتخاباتی با پایبندی به قانون و رعایت اصل بیطرفی تنها باید فضایی آرام و مشارکت پذیر را مهیا کنند و بدانند که نتیجه انتخابات هرآنچه باشد از اراده ملت و به نفع نظام خواهد بود.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران عنوان کرد: یکی از چالش های بسته بودن فضای انتخاباتی این است که از نظر روان شناختی جامعه از سازمان یافتگی و شفافیت مواضع خارج می شود و به هیچ روی چنین جامعه ای قابل تحلیل و پیش بینی نیست.
صالحی امیری خاطرنشان کرد: اگر بسترهای مشارکت حداکثری و احساس امنیت و نشاط ، اعتماد و حس اثربخشی رای در مردم ایجاد شود ،مشارکت سیاسی افزایش می یابد و مسئولان از رفتارهای سیاسی و نوع ارای مردمی می توانند به خواسته ها و مطالبات حقیقی آن ها دست یابند.
وی انواع مشارکت سیاسی را مشارکت آگاهانه، قومی، حزبی، صنفی، جنسینی، اعتراضی و پوپولیستی عنوان کرد و گفت: رسالت مجریان انتخاباتی و مسئولان این است که افکار عمومی جامعه را به سمت مشارکت اگاهانه و انتخاب هدفمند هدایتگری کنند.
وی افزود: مشارکت پوپولیستی که بر مبنای موج آفرینی، تبلیغات شعاری و تهییج احساسات است آسیب جدی ارزیابی می شود و نباید اجازه داد با این سطح مشارکت افکار عمومی جامعه دستخوش گمراهی شود.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بیان کرد: تمامی بزرگان و اندیشمندان نظام جمهوری اسلامی بر این مساله تاکید دارند که حیات سیاسی کشور به مشارکت آگاهانه مردم گره خورده و رابطه محکمی بین قدرت نظام سیاسی و مقبولت نظام با مشارکت مردم وجود دارد بنابراین هر عاملی که به انزوانشینی دامن بزند خیانت به ملت و منافع ملی است.
صالحی امیری اظهار کرد: مشارکت حداکثری سیاسی مردم با سوت و کف و تبلیغات سطحی حاصل نمی شود بلکه پایه این مهم بر تقویت اخلاقمداری و بی طرفی مجریان و ناظران انتخاباتی است.
وی بیان کرد: در برخی از انتخابات گذشته، کشور از بی اخلاقی آسیب های جدی خورد بنابراین اصل بر اخلاق و اعتماد سازی باید قرار گیرد.
مشاور رئیس جمهوری بیان کرد: این نگاه که رای مردم زینتی و ابزاری است در هیچ جامعه دموکراتیک و آزاد و خواهان اعتدال خواهان ندارد و باید همگی پیرو نگاه مبتنی بر مشارکت حقیقی مردمی که رهبر معظم انقلاب و دولت بر آن تاکید ویژه دارند، تکیه کنیم.
صالحی امیری ادامه داد: مشارکت سیاسی حداکثری مردم در انتخابات با تقویت مردم سالاری دینی محقق می شود و این مساله نیز در جبهه مقابل تهدید، تحمیل و ترس قرار دارد.
وی عنوان کرد: باید شفافیت در رقابت پذیری انتخابات به رسمیت شناخته شود و نمونه بارز رعایت این مهم در انتخابات سال 92 تجلی یافت و امروز نیز مهمترین دغدغه باید صیانت از رای مردم به عنوان حق الناس باشد.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: بین مشارکت حداکثری و نشاط ملی رابطه مستقیم وجود دارد و باید چالش فعلی جامعه که فقدان نشاط وکمرنگ بودن فضای تخلیه اجتماعی است در فضای آرام، آزاد و بدون دغدغه انتخابات رفع شود.
صالحی امیری افزود: یکی از کانون های نشاط اجتماعی مولفه نشاط سیاسی است و باید فضا به گونه ای آماده شود که احساس اثرگذاری مردم در امور بالا برود و تداوم یابد.
وی گفت: جامعه ایران با وجود اقوام و فرق متنوع پیوست غنی اجتماعی دارد و یکی از نتایج توسعه مشارکت سیاسی تقویت انسجام ملی و پیوست های قومی است.
مشاور رئیس جمهوری بیان کرد:رسالت ما این است با کمک نخبگان و رسانه ها فضایی ایجاد کنیم تا مردم آرای خود را به کاندیداهای صاحب فکر و اندیشه، اعتدالگرا و رهروی عقلانیت، افراد صاحب تجربه و پیرو رویکرد گفت و گو بدهند و نباید مجلس به مکانی تنش آفرین تبدیل شود.
وی عنوان کرد: باید باور کنیم که مشارکت یک ارزش اجتماعی است و حیات نظام به صورت دائمی به مشارکت آگاهانه مردم نیاز دارد.
وی اظهار کرد: با وجود اینکه منطقه خاورمیانه امروز پهنه ای از جنگ و خشونت است ایران در سایه حاکمیت اعتدال گرا و توجه به اقتدار ملی و نقش مردمی، دامنه ای از امنیت را در خود دارد که انتخابات برگزار می کند و باید این نعمت را پاس داشت.
صالحی امیری در بخش دیگری از سخنانش به اهمیت مساله برجام اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه عده ای به غلط برجام را تنها یک قطعنامه می دانند این مقوله بسیار بااهمیت است و توانسته در سطح بین المللی قدرت ملی ایران را احیا کند.
وی عنوان کرد: به برکت این سیاست ها، امروز کانون بحران از تهران به واشنگتن منتقل شده و مناقشات و شکاف به این بخش برمی گردد.
 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها