Portal_background_image

با حضور وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي مسائل و مشكلات شركت هاي هپكو و آذرآب اراك بررسي شد

ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست با اعضای شورای کارگری شرکت های هپکو و آذرآب که با حضور استاندار مرکزی برگزار شد، بعنوان نماینده دولت در استان مسائل ، مشکلات و چالشهای کارگری این شرکتها را بررسی کرد.

 ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  با بیان اینکه شرکتهای هپکو و آذراب  دارای مشکلات متفاوتی هستند، اظهار کرد:  شرکت آذرآب اراک  با مشکل تولید مواجه نیست  و مسائل این واحد تولیدی در حوزه سوء مدیریت است که مورد ارزیابی قرار گرفته است و  با پیگیری برای سرعت بخشی به قراردادهای این شرکت تا 5 یا 6 سال آینده تولید خواهد داشت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: با توجه به اتفاقاتی که در روزهای اخیر رخ داد و تجمعات پی در پی کارگران، با دستور رئیس جمهور به استان مرکزی آمدم تا این مسائل را بررسی و ارزیابی کنم و در حال حاضر این موضوع در دستور کار سه وزیر دولت است.

وی افزود: تعیین سرپرست برای مدیریت شرکت هپکو تا زمان برگزاری مجمع عمومی این  صنعت که در ۱۵ مهرماه  برگزار خواهد شد، انجام  می شود و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز باید  به انتخاب مدیری کارآمد برای این شرکت کمک نماید.

ربیعی بیان کرد:  پیگیری ها و  تمهیدات لازم برای اختصاص  20 میلیارد تومان وام از طریق بانک ملی برای شرکت آذرآب انجام شده که نهایتاً تا فردا این وام پرداخت خواهد شد.

وی افزود:  با اعطای این وام معوقات کارگری پرداخت خواهد شد و مواد اولیه تولید  نیزسامان بخشی می شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در مورد شرکت هپکو مشکلات پیچیده وجود دارد که نیازمند راه حل های کوتاه مدت و بلند مدت است، در کوتاه مدت پرداخت معوقات کارگران این شرکت به عنوان اقدام اول در دستور کار است.

وی ادامه داد:  با تفاهم نامه سه جانبه ای که به تصویب دولت رسیده وزارت راه و شهرسازی ظرف پنج سال سفارش تولید و خرید سه هزار دستگاه ماشین آلات سنگین از هپکو را دارد تا رونق تولید به این واحد برگردد.

ربیعی ابراز کرد: شرکت هپکو برای آغاز تولید، نیازمند خرید و تهیه امکاناتی است که ۱۰ میلیارد تومان نقدینگی باید برای آن تامین شود و پیگیر تامین مبلغ مذکور هستیم و انجام این اقدام 20 میلیارد تومان آورده برای هپکو خواهد داشت.

وی با یادآوری اینکه، شرکت هپکو نیاز به یک حسابرسی دارد، افزود: این شرکت برای موفقیت در بازارهای رقابتی باید از فناوری روز استفاده کند و این مهم در سایه نوسازی تجهیزات تولید محقق می شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: مصوبه هیات وزیران از این قرار است که به هیچ عنوان وارداتی که تولید در شرکت هپکو را با مشکل مواجه کند نباید انجام  شود.

وی افزود: با وجود مطالبات تامین اجتماعی ، بیمه و خدمات درمانی کارگران تحت هیچ شرایطی نباید قطع نشود و سازمان مالیاتی  و تامین اجتماعی هم فعلا حسابها را مسدود نکنند و سازمان تامین اجتماعی به خدمات خودش منهای اینکه پول گرفته باشد یا نه ادامه دهد و کارگران باید در مواقع بحران نیز از درمان برخوردار باشند.

وی درخصوص مشکلات کارگران درخصوص طرح طبقه بندی مشاغل ، تبدیل وضعیت نیروهای کار و ...  ، بیان کرد: این مسائل کارگری در زمینه امنیت شغلی و طبقه بندی مشاغل توسط معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیری خواهد شد.

ربیعی با اشاره به برنامه های دولت دوازدهم برای  حفظ اشتغال، ابراز کرد:  زمانیکه کشور در هشت  سال با  بالای 60 درصد کسری رشد  روبرو باشد  این کسری رشد معمولا هر در دوره تاریخی اقتصاد اثرش را در سال بعد می گذارد  که در سالهای  84 تا 87 رشد رو به بالا را شاهد بودیم و بعد دچار رکود شدیم که باعث تعطیلی کارخانجات شد و در سال 93 اثر خود را بیشتر نشان داد.

وی افزود : در راستای تثبیت اشتغال موجود و در گام بعد ایجاد اشتغال   17 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه های کوچک و متوسط اعطا شد و امروز هم اعطای 10 هزار میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید و 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال  برای تثبیت اشتغال در نظر گرفته شده است .

وی گفت: مدیریت نادرست، تسهیلات داده شده با  نرخ بالا وعدم مدیریت درست تسهیلات، تکنولوژی بروز نشده که باید نوسازی شود و تحریم ها عواملی هستند که ترکیبی از این علتها می تواند در ایجاد مشکلات در صنایع و واحدهای تولیدی نظیر هپکو و آذاب موثر باشد.

وی خاطر نشان کرد: تمام بنگاه های در معرض خطر تعطیلی را شناسایی کرده ایم و اقدامات پیشگیری و کلینیکی  برای  1370 بنگاه انجام شده است تا به آستانه بحران نزدیک نشوند و تعدادی بنگاه  در شرایط بحرانی هم داریم که برای آنها هم برنامه ویژه ای در نظر گرفته شده است .

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز چهارشنبه با دستور حجت الاسلام دکتر حسن روحانی برای بررسی تحولات 2 صنعت بزرگ استان مرکزی ( هپکو و آذرآب) به این استان سفر کرده است.
بازدید از شرکت های هپکو و آذرآب و گفت و گو با کارگران نیز در برنامه های سفر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به استان مرکزی پیش بینی شده است.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها