Portal_background_image

با حضور معاون وزير و استاندار مرحله اول شهر جديد اميركبير اراك به بهره برداري رسيد

با حضور نریمان معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید کشور و استاندار مرکزی مرحله اول شهر جدید امیرکبیر اراک به بهره برداری رسید.

زمانی‌قمی استاندار مرکزی با بیان اینکه این شهر با تلاش‌های شبانه‌روزی و حتی در ایام تعطیل در حال احداث است، افزود: بخشی از کارها هنوز باقی مانده است، اما این به معنای کم‌کاری نیست و همه امور با تلاش‌های شبانه‌روزی در حال پیگیری است.

زمانی‌قمی تصریح کرد: باید هر چه سریعتر گازرسانی و تامین آب و برق انجام گیرد و تا شش هفته آینده کلیه کمبودهای موجود جبران شود.

وی با تاکید بر اینکه شهر جدید امیرکبیر افتخاری در مجموعه شهرهای جدید کشور است، گفت: این شهر به لحاظ طراحی و زیبایی و اقدامات صورت گرفته موفق است و از دستگاه‌های مرتبط خواستارم ظرف مدت عنوان شده (شش هفته آینده) کلیه کمبودهای رفع شود تا در بازدید بعدی مشکلی در حوزه آب، برق و گاز وجود نداشته باشد.

محسن نریمان معاون وزیر راه و شهرسازی نیز با بیان اینکه امید است با تعامل همه‌جانبه بستر ایجاد شهرهای جدید فراهم شود، اظهار کرد: تلاش خواهیم کرد نشان دهیم که در دولت یازدهم شهری پایه‌ریزی شده که موفق است.

وی تصریح کرد: با تلاش گسترده و ایجاد جاذبه‌های محیطی دلچسب برای اسکان، گردشگری همراه با محیط زیست سالم، آب پایدار، و تامین برق و گاز می‌توان این شهر را به محیطی امن تبدیل کرد.

نریمان با تاکید براینکه صرفا در پی ساخت مسکن مهر نبوده‌ایم، بلکه حقوق شهروندی که خواسته و مطالبه اصلی مردم است، مورد توجه قرار دارد، گفت: ساخت مسکن مهر باید با همه امکانات و خدمات درمانی، گردشگری، آموزشی، عبورو مرور و ... به پایان برسد، امری که متاسفانه خیلی مورد توجه قرار نگرفت.

وی عنوان کرد: اگر خواسته ما صرفا ساخت مسکن مهر بود تا امروز به اتمام رسیده بود، اما این پروژه باید با همه مسائل جمعی و توجه به همه الزامات به زیست مردم به انجام برسد. در کنار ساخت مسکن مهر ایجاد فضای گردشگری، تفریحی، امکانات رفاهی، آموزشی، خدماتی و حتی باستانی با مشابه‌سازی اماکن تاریخی به منظور جاذبه در دستور کار قرار دارد و تا به مقصود نهایی نرسیم دست از کار بر نخواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید کشور با اشاره به استقرار شرکت عمران در شهر امیرکبیر جهت انجام برنامه‌های توسعه ای علاوه بر اتمام امور افزود: شهر امیرکبیر باید مجهز به مسیر عبور و مرور و تردد مناسب باشد بر همین اساس نیاز به جاده ریلی به اراک دارد که مصوبه آن اخذ شده است و با تهاتر و سرمایه‌گذاری خطوط ریلی از شهر جدید امیرکبیر به اراک ایجاد خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه هدف ما این نیست که شهر امیرکبیر به شهری خوابگاهی بدل شود بلکه کلیه مسائل مربوط به اشتغال و صنعت نیز در نظر گرفته خواهد شد، اظهار کرد: شهر جدید امیرکبیر مستعد احداث صنایع روستایی است و قطعا در سایه تعامل می‌توان در حد استاندارد این صنایع را مستقر کرد تا با رفع مشکلات و کمبودهای موجود، عملا به شهری مستقل تبدیل شود.

نریمان با اشاره به اینکه به افتتاح‌های مقطعی رضایت نمی‌دهیم و لازم است با تعامل مناسب در پی رفع نیازهای شهر باشیم، افزود: کم و کاستی‌های موجود از محل کمک‌های حاصل از ایجاد ارزش افزوده در شهرهای جدید رفع می‌شود و شهر جدید امیرکبیر از این قاعده مستثنی نیست چراکه دولت امکان مداخله در این امر را ندارد.

گفتنی است 250 واحد مسکن ویلایی، 33 واحد تجاری با زیربنای 30 تا 70 مترمربع، دو واحد نمونه ویلایی با مجموع زیربنای 515 مترمربع و با مجموع عرصه دو هزار متر مربع در مرحله نخست این شهر جدید مستقر شده و به بهره برداری رسید. 

واحدهای نمونه ویلایی شهر جدید امیرکبیر در قطعات یک هزار متر مربعی ساخته شده اند و به عنوان نمونه و الگو برای بازدید متقاضیان، آماده است.
محدوده قانونی شهر جدید امیرکبیر بر اساس طرح جامع مصوب یک هزار و 600 هکتار است و حریم شهر نیز برابر طرح فوق 10 هزار هکتارتعیین شده است. 
با پیش بینی کلیه سرانه ها و استانداردهای شهرسازی در شهر امیرکبیر، قرار است تا سال 1405 بیش از یکصد هزار تن در آن ساکن شوند. 

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها