Portal_background_image

استاندار در همايش شهرداران استان تاكيد كرد: مديريت جهادي سرلوحه كار شهرداران قرار گيرد/ضرورت همكاري و تعامل شهرداران با شوراهاي اسلامي

آقازاده استاندار مرکزی در همایش شهرداران استان که در ساوه برگزار شد، بر ضرورت همکاری و تعامل شهرداران با شوراهای اسلامی تاکید کرد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد:  شهرداری ها کانون راهبری امور شهری هستند و بهترین راه حل برای عبور از مشکلات این نهاد، تقویت تعامل بین بخشی است.

آقازاده افزود: حوزه مدیریت شهری باید ارتباط هدفمند و برنامه محوری را با سایر بخش های اجرایی و مردمی داشته باشدو از ظرفیت های موجود به نحو شایسته بهره ببرد.

وی تاکید کرد: شهرداری ها و پالمان های محلی باید به عنوان بازوان حمایتی و در راستای پیشبرد امور گام بردارند و در این مسیر نگاه رقابتی را نادیده انگارند.

استاندار مرکزی اظهار داشت: شهرداران کارکردی موثر دارند و به عنوان سربازان اقتصادی، نقش کلیدی در تحقق برنامه های اقتصاد مقاومتی ایفا می کنند.

وی ادامه داد: تکمیل و به نتیجه رسیدن طرح های نیمه تمام شهری باید در اولویت امور شهرداری قرار گیرد زیرا با توجه به مغفول ماندن حجم بزرگی از سرمایه های کلان در سال های اخیر، این مسئله در شرایط امروز بیش از هر زمانی ضروری است.

آقازاده گفت: طرح های مردم محور نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و شهرداری ها مشارکت جویی مردمی را باید برجسته سازی کنند.

وی ادامه داد: درآمدی که از محل انجام فعالیت های عمرانی کسب می شود باید در طرح های نافع سرمایه گذاری و هزینه شود.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: شهرداران فعال شهرهای استان باید اموری مانند فضا سازی و آسفالت معابر که به اعتبارات کمتری نسبت به سایر طرح های سنگین عمرانی نیاز دارند توجه بیشتری نشان دهند و برای بهبود منظر شهری، سطح رفاه و شادی در جامعه کمک کننده باشند.

آقازاده گفت: در شرایط کنونی به مدیران جهادی‌، پاکدست و شجاع نیاز است و متولیان امور شهری نیز باید جسارت انجام کارهای بزرگ را داشته باشند و دستگاه های نظارتی برای تامین منافع مردم این گونه مدیران را همراهی و یاری کنند.

وی اظهار کرد: دشمنی آمریکا قابل دفع ولی سوء مدیریت و ناهماهنگی مشکل آفرین است و باید در برابر این دشمن مراقبت ها را تقویت کرد.

استاندار مرکزی تاکید کرد: شهرداری ها، شوراهای شهر، فرمانداران و دستگاه های اجرایی به عنوان نهادهای زیر چتر دولت جمهوری اسلامی باید تعاملی دوسویه داشته باشند و هیچ ارگانی حق ندارد جزیره ای عمل کند.

آقازاده در مورد اجرای قانون منع به کارگیری بازنسستگان نیز اظهار داشت: شهرداران کلانشهر اراک و دلیجان مشمول قانون مذکور شدندکه از تلاش های آنان در مدت تصدی تشکر می شود.

معاون امور عمرانی استانداری مرکزی نیزدر این نشست اظهار کرد: شهرداری های استان باید تا دی ماه جاری نسبت به تعیین تعرفه و عوارض اقدام کنند.

مهدی زند وکیلی افزود: دفتر امور شهری استانداری در این راستا با شهرداری ها تعامل موثری دارد.

وی گفت: باز آفرینی و امید شهری به عنوان برنامه و شعارهای محوری دولت تدبیر و امید از محورهای مهم در دستور کار است بنابراین از دبیران ستاد بازآفرینی شهرستان ها انتظار تحرک بیشتری می رود، ضمن اینکه از فرمانداران نیز بایددر اجرای این برنامه همراهی لازم را داشته باشند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی خاطرنشان کرد: محلات هدف در طرح بازآفرینی باید از سوی شهرداری ها شناسایی و طرح های شاخصی با تعیین منابع در آن ها تعریف شود.

زنیده وکیلی گفت: برای جذب سرمایه گذاری در اجرای طرح های شهری نیز قرار است کارگروه ویژه ای در شهرداری های استان مرکزی تشکیل شود.

وی از شهرداران خواست: در مورد ابهاماتی که از تفسیر مواد قانونی دارند، حتما از دفتر امور شهری استانداری کمک و استعلام بگیرند.

نماینده مردم شهرستان های ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: درآمدهای ناشی از ارزش افزوده کاهش یافته اما شهرداری ها باید تلاش خود را در تامین بودجه مضاعف کنند چرا که پیش بینی می شود در پنج سال آینده درآمدهای ارزش افزوده به صورت ملی توزیع شود و ارزش افزوده کل کشور نیز یکسان شود. 

«محمد رضا منصوری» افزود:‌ با توجه به شرایط اقتصادی کشور، مسئولان باید با مدیریت صحیح، شفاف سازی و پاکدستی سعی کنند که خدمات مناسبی ارایه دهند.

وی تاکید کرد: مسئولان با مدیریت خود می تواند موجب بهبود و ایجاد نشاط اجتماعی باشد.

منصوری گفت: اگر سالم سازی و پاکدستی در نظام مدیریتی ضعیف باشد و منفعت طلبی شخصی مدنظر قرار گیرد مشکلان مضاعف خواهد شد.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در خانه ملت‌ گفت:‌ طرح هایی باید با توجه به شرایط اقتصادی کشور در دستور کار قرار بگیرد که نیاز اصلی شهرها باشد.

وی ادامه داد: سهمیه مناسبی از قیر به شهرداری ها اختصاص یافته و همچنین مجوز سه طرح ملی مانند طرح های مسجد تا مسجد و کمربندی های شرقی شمالی در ساوه اخذ شده که با اجرای آن ها، گام بزرگی در کاهش بار ترافیکی شهر و پیشرفت گردشگری حاصل می شود.

منصوری گفت: از شهرداران انتظار می رود که با مدیریت مالی از ایجاد بدهی جلوگیری کنند زیرا با توجه به منابع مالی شهرداری ها، در آینده برای بازپرداخت مطالبات با مشکل مواجه خواهند شد.

به گفته این نماینده مجلس،‌ شوراهای شهر نیز باید به وظیفه ذاتی در نظارت بر عملکرد شهرداری را با دقت انجام دهد.

فرماندار ساوه نیز گفت: ساوه دومین کانون جمعیتی استان مرکزی و وسیع ترین شهر این استان است که 20 درصد جمعیت و مساحت استان مرکزی را شامل می شود.‌

«محمد بهاروند» افزود: از نظر صنعتی نیز ساوه با داشتن بزرگترین شهر صنعتی کشور، منطقه ویژه اقتصادی، هاب سوخت برای انتقال مشتقات سوختی به هشت استان کشور و بسیاری شاخص های دیگر دارای اهمیت بالایی در حوزه شهری است و اکنون نیز 100 فقره مجوز اصولی در شهر صنعتی ساوه صادر شده است.

وی افزود: بسیاری از واحدهای صنعتی شهرهای مجاور نیز در حال انتقال به به ساوه هستند که این مسئله با توجه به نزدیکی به پایتخت و وجود آزادراه و راه آهن باعث اشتیاق و استقبال سرمایه گذاران شده است.

بهاروند اظهار داشت: ساوه دارای 70 نوع محصول زراعی و باغی و قطب تولید پسته و زیتون کشور است و در حوزه فرهنگی نیز مفاخر و بزرگانی مانند سلمان ساوجی و شهید چمران را دارد.

در این همایش شهرداران شهرهای استان مرکزی مشکلات و خواسته های خود را از مدیریت ارشد استان بیان کردند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها