Portal_background_image

استاندار در بازديد از اداره كل محيط زيست استان مطرح كرد: محيط زيست استان همگام با توسعه صنعت به نقطه خوبي رسيده است

آقازاده استاندار مرکزی در جریان بازدید از بخش های مختلف اداره کل حفاظت محیط زیست استان و در جمع کارکنان این اداره کل،گفت: محیط زیست این استان همپای توسعه صنعت به نقطه خوبی رسیده است و این مسیر رو به رشد باید هدفمند و گام به گام به پیش رود.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: شاخص های تخصصی و راهبردهای برنامه محور در محیط زیست استان نه تنها در کارنامه 40 ساله بلکه در 10 سال اخیر رشد داشته و بهره مندی از دانش روز و نگاه کارشناسی در این بخش استان مطلوب است.

وی بیان کرد: توسعه انسانی همواره با تبعاتی همراه است اما اگر طرح های عمرانی به پیوست مطالعات زیست محیطی انجام شود و گفتمان حراست از منابع پایه در جامعه جا بیفتند می توان پیامدهای مخرب را به حداقل رساند و مدیریت کرد.

استاندار مرکزی اظهار داشت: ذخایر تنوع زیستی استان مرکزی غنی است و محیط زیست این استان با وجود همه مشکلاتی و تنگناهای نیروی انسانی و مالی که دارد در راستای حفاظت از گونه های جانوری و گیاهی با همه توان اقدام کرده و این تلاش ها قابل تقدیر است.

آقازاده عنوان کرد: کارکنان محیط زیست از کمترین میزان پرداخت حقوق برخوردارند که دولت باید در این راستا تدابیر لازم را در نظر گیرد.

وی اضافه کرد: شمار روزهای آلوده در کلانشهر اراک در طی سه سال اخیر با روند کاهشی همراه شده و از 95 روز ناسالم در سال 95 به 46 روز ناسالم در سال جاری رسیده است.

استاندار مرکزی تصریح کرد: تالاب میقان اراک از وضعیت مناسبی برخوردار است و شمار پرندگان مهاجر در این تالاب در سال های اخیر افزایش داشته است و همه باید بکوشند این سرمایه مهم طبیعی را حفظ کرده و جراحات زیست محیطی وارد شده به آن در سالهای قبل را ترمیم کنند.

وی گفت: با وجود شرایط سخت اقتصادی سه دستگاه خودروی جدید به مجموعه محیط زیست استان مرکزی اضافه شد و تجهیزات ویژه از جمله اندازه گیری میزان تششع آنتن های تلفن همراه برای نخستین بار در سال جاری به این اداره کل اختصاص یافت که از طریق آن و در زمان کمتر از نیم ساعت می توان اندازه گیری های لازم در خصوص تششع این آنتن ها را اندازه گیری کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز در این بازدید گفت: اقدام های هدفمندی در چهار دهه انقلاب اسلامی در حوزه زیست محیطی در این استان صورت گرفته که پیامدهای آن در حفظ منابع پایه و گونه های زیستی خود را نشان می دهد.

«رضا میرزایی» افزود: 16 پاسگاه محیط زیست در این استان دایر است و 10 درصد از مناطق استان مرکزیحفاظت شده است و 30 محیط بان این استان نظارت مستمر بر آن ها دارند.

وی بیان کرد: کمبود محیط بان از مهمترین مشکلات است که بر اساس آزمون استخدامی جدید سازمان حفاظت محیط زیست 9 سهمیه استخدامی به این استان اختصاص یافته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: ترکیب آلاینده ها هوا در کلانشهر اراک تغییر یافته و اکنون تنها منشاء آلودگی هوا در این شهر ذرات کمتر از 2 و نیم میکرون است و آلاینده های سمی سال های گذشته دیگر وجود ندارد.

میرزایی بیان کرد: موردی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان امسال در مناطق حفاظت شده استان مرکزی مشاهده نشده و پایش این مناطق به صورت مستمر صورت می گیرد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها