Portal_background_image

دكتر ابتكار: محيط زيست از سرفصل هاي اولويت دار در برنامه ششم توسعه است/ لايحه هواي پاك پشتوانه قوي براي پيشبرد اهداف محيط زيست است

دکتر ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در نشست با اعضای شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای استان مرکزی، اعضای اتاق فکر محیط زیست و اعضای سازمان های مردم نهاد که با حضور استاندار برگزار شد، گفت: محیط زیست از سرفصل های اولویت دار در برنامه ششم توسعه است .

ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار کرد: برنامه ششم توسعه سند بالادستی مهمی در اقدامات کشور است و آنچه که در خصوص این برنامه به مجلس شورای اسلامی ارائه شده ، بخش هایی است که به قانون دارد و تمام وجوه برنامه را شامل نمی شود.   

وی با اشاره به اینکه محیط زیست و آب از موضوعات خاص برنامه ششم است، بیان کرد: فصل محیط زیست در برنامه ششم مباحث مفصلی دارد و از بخش های اصلی این برنامه محسوب می شود و کلیت این فصل،سند فرابخشی بسیار جامعی است.   

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: در تدوین برنامه ششم توسعه ،سازمان ها و شبکه های مردم نهاد کشور به صورت مستقیم اثرگذاری و مشارکت داشته اند و بنیه مفاد آن با حضور دانشگاهیان و نخبگان کشور تدوین شده است. 

ابتکار اظهار کرد: این سند فرابخشی در حوزه محیط زیست باید در اتاق فکر استان ها بومی سازی شده و با بحث و نظر راهبردهای منطقه ای ویژه از آن حاصل شود.

وی ادامه داد: پس از ابلاغ سیاست های کلی نظام توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی، محیط زیست به یک اصل پایه ای در کشور تبدیل شده و نمی توان این موضوع مهم را به بهانه توسعه، اشتغال و رشد اقتصادی نادیده گرفت.

معاون رئیس جمهوری اضافه کرد: دولت تدبیر و امید به مسائل زیست محیطی حساسیت و نگاه ویژه ای دارد و این مسئله مشخص ترین مولفه سیاست های برنامه ششم است. 

ابتکار عنوان کرد: در برنامه ششم توسعه ،آیین نامه مربوط به حمایت از تشکل های مردمی بسیار قوی است و این آیین نامه با همفکری و نظر تشکل ها شکل یافته و می تواند تسهیلگر و کمک کننده باشد.  

وی تاکید کرد: دولت با ابلاغ این آیین نامه اراده جدی خود را برای بسط جامعه مدنی در همه ابعاد، سیاست گذاری، جلب مشارکت، حضور سازمان های مردم نهاد به عنوان دیده بان نشان داده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور افزود: در مسئله دیده بانی زیست محیطی، مهم این است که کارها علمی، کارشناسی و دقیق دنبال شود و نظارت بر امور این حوزه با حساسیت و درایت باشد.

ابتکار گفت: تعداد روزهای آلوده اراک در سال 92 به 115 روز و در سال 94 به 37 روز کاهش یافته ، اما امسال دوباره این روزها روند افزایشی دارد که باید بر اساس دیده بانی علت ها را بررسی کرد.     

وی اظهار کرد: علت افزایش روزهای آلوده کلانشهر اراک در سال جاری ناشی از احتراق سوخت، بنزن در هوا، اکسیدهای گوگرد نیست بلکه مانند بسیاری دیگر از مناطق کشور منشا این آلایندگی ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون و گرد و غبار است.   

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ،ادامه داد: دیده بانی زیست محیطی یعنی مسائل را دقیق دیدن، پیشرفت ها را مشاهده کردن و تلاشی هدفمند برای رفع موانع موجود و اراک در این حوزه باید تقویت شود.

ابتکار بیان کرد: حذف مازوت از سوخت نیروگاهی در دستور کار دولت قرار گرفته و 43 درصد از سوخت نیروگاه های کشور در سال 92 مازوت بود اما در چهار ماه اول امسال 99 و هفت دهم درصد از سوخت نیروگاه شازند گاز طبیعی بوده است. 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اضافه کرد: شوراهای اسلامی شهر و روستا و تشکل های مردم نهاد مسئولیت سنگینی در بهبود محیط زیست برعهده دارند که در قوانین و ضوابط نیز آمده است و در این راستا باید همه تلاش خود را به کار گیرند.

ابتکار گفت: تمام شهرهای کشور اعم از بزرگ، متوسط و کوچک و حتی روستاها باید برنامه محیط زیست داشته باشند و به تمامی این مناطق به جزء شهرهای بزرگی که از قبل با مشکل آلودگی همراه بوده اند، تدوین برنامه های کاهش آلودگی ابلاغ شده است.

وی تاکید کرد: توسعه فضای سبز برای مجموعه شهرهای کشور یکی از شاخص های کیفیت زندگی است که این مهم باید مورد توجه ویژه با تاکید بر توسعه عرصه های درختکاری شده نه چمن کاری مورد توجه قرار گیرد.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: مدیریت پسمانداز اولویت های مهم دیگر در حوزه زیست محیطی است که باید با حساسیت به آن توجه شود و در مباحث تفکیک از مبداء، آموزش کاهش مصرف و بازیافت باید برنامه های جدی انجام شود.  

ابتکار عنوان کرد: آموزش های زیست محیطی از سال تحصیلی جدید در کتاب های درسی لحاظ می شود و دانش آموزان با این آموزش ها آگاهی و مشارکت جویی بیشتری خواهند داشت.   

وی گفت: در سال تحصیلی جدید حداقل یک و نیم میلیون دانش آموز به جمع تشکل های دانش آموزی و زیست محیطی اضافه می شوند و دستور العمل محیط زیست برای تمام مدارس ابلاغ خواهد شد.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور افزود: برنامه ای در راستای آموزش یک ساعته محیط بانی در کنار اطراف مناطق حفاظت شده برای دانش آموزان نیز مصوب شده و در مجموع در بخش آموزش گام های بلندی برداشته شده است.  

ابتکار یادآور شد: لایحه هوای پاک در مجلس شورای اسلامی در مراحل پایانی است و با تصویب آن یک قانون پیشرفته را شاهد خواهیم بود که ضوابط و ابزار لازم و الزامات قوی دارد.   

وی اظهار کرد: لایحه تالاب ها نیز در خانه ملت نهم پیشنهاد شد که اتفاق خاصی در این حوزه رخ نداد و انتظار است این لایحه در مجلس دهم از سرگرفته شود وبرای کمک به تالاب های کشور و از جمله تالاب میقان قوانین موثر تصویب شود.

رییس سازمان حفاظت  محیط زیست کشور با تاکید بر اینکه سفر هیات دولت به استان مرکزی فرصت مناسبی جهت پیگیری مسائل زیست محیطی است، عنوان کرد: مسائل و مشکلات زیست محیطی استان از جمله تالاب میقان اراک، مسائل مربوط به صنایع، کمربند سبز و... می تواند بعنوان مصوبات این سفر قرار گیرد.

ابتکار با تاکید بر بهره گیری از ظرفیت دانشگاه در مباحث زیست محیطی به ویژه رفع آلایندگی صنایع اظهار کرد: به این طریق می توان راه حل های علمی و عملی را مطرح و پیگیری کرد.

گفتنی است  در این نشست مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، رئیس اتاق فکر محیط زیست استان و نمایندگان شوراهای اسلامی شهر و روستای مناطق مختلف استان مرکزی گزارشی از مشکلات بخش های مختلف زیستی استان را ارائه و خواستار راه حل های اصولی از سوی دولت شدند.

یادآور می گردد دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری در سفر یک روزه خود به استان مرکزی در نشست مشترک بررسی پیشرفت برنامه عمل حفاظت و بهبود محیط زیست استان مرکزی و کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک نیز شرکت کرد و با آیت الله  دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی  هم دیدار نمود.

 

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها