Portal_background_image

استاندار مركزي: مجلس شوراي اسلامي بايد در بحث بودجه استان‌ها را ويژه ببيند

آقازاده استاندار مرکزی در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، گفت: خانه ملت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید در بحث بودجه سال آینده استان‌ها را ویژه ببینند و استانداران را در راستای افزایش اختیارات یاری دهند.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: بودجه یکی از مصادیق مهم در راهبری برنامه‌ها است و در راستای افزایش اختیارات  استان‌ها باید منابع لازم وجود داشته باشد.

وی بیان کرد: نظر دادن در خصوص برخی تصمیم‌ها که از قبل گرفته شده موجب کاهش اختیارات در استان‌ها می‌شود و باید نظر استان‌ها در بودجه سال آینده برجسته شود.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: در بودجه ۴۴۸ هزار میلیارد تومانی سال جاری، ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری وجود دارد و سقف بودجه از ۴۴۸ هزار میلیارد تومان به ۳۸۶ هزار میلیارد تومان رسیده‌ است.

حسینی افزود: بنابراین ۶۲ هزار میلیارد تومان از اعتباراتی که توزیع شده و موافقت‌نامه مبادلاتی برای آن اعمال شده، حذف شده است.

وی بیان کرد: دولت می‌توانست به استناد قانون این کمبودها را به نوعی حل کند و فاصله بین ۶۲ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان (۷۵ هزار میلیارد تومان) از چهار محل تامین شده است.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ۴۵ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی در حال برداشت است، چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از بازگشت حساب ذخیره ارزی، ۱۰ هزار  میلیارد تومان از فروش ساختمان‌های اضافی دستگاه‌های اجرایی دیده شده که تاکنون در این بخش توفیقی حاصل نشده است و حدود هفت هزار میلیارد تومان باید اوراق مالی به فروش رسد.

حسینی اظهار داشت: میزان وصولی درآمد در هفت ماه امسال ۵۴ درصد است و تخصیص اعتبار داده شده به طور میانگین حدود ۷۰ درصد محاسبه شده و در بحث فروش نفت هم ۱۴۵ هزار میلیارد تومان پیشی بینی شده بود که به ۶۰ هزار میلیارد رسیده و وصولی آن زیر ۵۰ درصد است.

وی در خصوص افزایش قیمت بنزین نیز گفت: در قانون برنامه ششم توسعه به دولت اجازه افزایش قیمت حامل‌های انرژی داده شده که در یک برنامه نسبت به اصلاح قیمت حامل‌های انرژی اقدام کند اما اینکه اگر افزایش قیمت رخ داد و درآمدی حاصل شد، جایی برای آن پیش‌بینی نشده است.

حسینی عنوان کرد: دولت در بحث افزایش قیمت بنزین سه سناریو در صحن غیرعلنی مجلس ارایه داد که شکل اول آن سهمیه‌بندی ۱۰۰۰ تومانی و نرخ آزاد ۲ هزار تومانی، شکل دوم قیمت یک نرخ ۲ هزار تومانی و شکل سوم آن سهمیه‌بندی یکهزار و ۵۰۰ تومانی و نرخ آزاد سه هزار تومانی بود.

وی گفت: روزانه ۸۵ تا ۹۰ میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می‌شود که این رقم قابل توجه است و اعتقاد برای اصلاح قیمت‌ها وجود دارد اما تفاوت مصرف و چگونگی اجرای آن مورد سوال است.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی افزود: رقمی که با این نرخ تا پایان سال دولت به دست می‌آورد، ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان است که این رقم نمی‌تواند مشکلات دولت را حل کند.

حسینی بیان کرد: افزایش قیمت در تبصره ۱۴ دیده شده و باید برای هزینه کرد آن مجوز باشد، دولت مجوز افزایش قیمت را از شورای هماهنگی سران اخذ کرده تا کمکی به دهک‌های پایین جامعه باشد و این افزایش قمیت هیچ آثار قیمتی و درآمدی برای بودجه دولت ندارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی هم در ادامه این نشست گفت: اعتبارات استان‌ها تاکنون به صورت سرجمع ارایه و توزیع می‌شد اما برای سال آینده با موضوع جدید اصلاح  بودجه مقرر شده اعتبارات استان‌ها مانند سایر وزاتخانه‌ها در لایحه بودجه توزیع فصل برنامه و اعتبارات هزینه‌ای توزیع دستگاهی شود.

 یادگاری افزود: ۳۰۲ میلیارد تومان اعتبارات هزینه‌ای در لایحه بودجه برای استان مرکزی در نظر گرفته شده که ۲ درصد نسبت به بودجه امسال رشد دارد.

وی بیان کرد: ردیف توزان هم وجود دارد که زمان ابلاغ بودجه اعلام می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان مرکزی ادامه داد: ۱۲۳ میلیارد تومان اعتبارات استانی برای این استان دیده شده که ۳۲ درصد رشد دارد و بخش نفت و گاز ۴۲ میلیارد تومان کاهش دارد به دلیل کاهش فروش نفت، ۲۷ صدم درصد ورزش نیز حدود ۵۵ درصد افزایش داشته است.

یادگاری عنوان کرد: در ضوابط مالی ناظر بر تهیه لایحه بودجه افزایش حقوق در سال آینده ۱۵ درصد افزایش لحاظ شده و باید در بحث سایر هزینه‌ها، سوخت، برق و گاز و مواد مصرفی صرفه‌جویی های لازم صورت گیرد تا افزایش حقوق در نظر گرفته شده بدون مشکل پرداخت شود.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها