Portal_background_image

متن سخنراني استاندار در مراسم بزرگداشت آيت الله سيد هاشم رسولي محلاتي

آنچه در پي مي آيد متن كامل سخنراني استاندار، علي اكبر شعباني فرد، در مراسم بزرگداشت آیت الله 'سید هاشم رسولی محلاتی'  كه امروز ( چهارشنبه ) در محل سالن پيامبر اعظم (ص)‌ استانداري برگزار شد،‌ مي باشد.

بسم الله الرحمن الرحيم

با سلام، ادب و احترام

يكي از ارزشهاي ويژه اي كه بعد از انقلاب اسلامي از توجه خاصي برخوردار بوده است ارزش والاي تجليل از برجستگان و نخبگان كشور است كه در اين رهگذر ما شاهد قدرشناسي مسئولين و مردم بوده  و هستيم.

امروز همه ما در استان مركزي شاهد تجليل ديگر از شخصيتي انقلابي، فقهي و علمي هستيم كه اشتهارش زبانزد است و از طرفي گواه بنيانگذار جمهوري اسلامي و مقام معظم رهبري از خواص اثر گذار در جامعه كه علاوه بر مراتب علمي صاحب بيش از 100 اثر علمي مورد توجه همه فقها و علما بوده است.

استان مركزي به خود مي بالد كه در كنار شخصيت جهاني و بزرگ مرد قرن بيستم حضرت امام خميني (ره)‌ ، صاحب عالمان و بزرگاني است كه به تاريخ علمي استان مركزي زينت بخشيده اند.

استان مركزي به لحاظ فرهنگي و مذهبي يكي از مراكز اصلي تربيت و پرورش انديشمندان، شعرا، سياستمداران و بزرگان مذهب تشيع محسوب مي شود.

از بزرگان و مشاهير و علماي ديني و ادب و فرهنگ اين سرزمين مي توان به حضرت امام خميني (ره) بينانگذار جمهوري اسلامي ايران، ميرزا تقي خان اميركبير، قائم مقام فراهاني،‌ عباس اقبال آشتياني (نوسيندهميرزا حسن آشتياني،‌ سلمان ساوجي اديب و شاعر،‌ اديب الممالك فراهاني اديب و شاعر، ميرزا ابوالقاسم قائم مقام از مردان سياست،‌ فخر الدين عراقي، آيت الله عظمي اراكي (ره)، ملا احمد نراقي (ره)، ملا مهدي نراقي (ره)، آيت الله حاج آقا محسن عراقي (ره)، آيت الله نورالدين حسيني (رهفروغ فرخزاد، پروين اعتصامي، ابوالقاسم دانش آشتياني، كربلايي كاظم ساروقي، سيد عبدالمجيد وفسي، شهيد هاشمي سنجاني،‌ شهيد مصطفي چمران، ابراهيم دهگان، حبيب الله ذوالفنون،‌ بيدل آشتياني، بهاء الدين ساوجي،‌ سلمان ساوجي،‌ نظامي گنجوي،‌ فتحعلي واشقاني فراهاني، دكتر كاظم آشتياني،‌ سيد جلال الدين علامي آشتياني،‌ علامه عسگري، علامه ساوجي، پروفسور حسابي،‌ پروفسور سحاب، دكتر محمد قريب، دكتر عبدالكريم قريب و صدها انديشمند و فرهيخته ديگر كه ستارگاني بودند كه در آسمان درخشان استان علم و ادب درخشيدند.

اما حضرت آيت الله سيد هاشم رسولي محلاتي نيز يكي از صدها انديشمند و فرهيخته اين ديار است كه خدمات بسياري را در حوزه هاي فرهنگ و علم و دين ارائه نموده است ايشان شخصيتي ملي و فراملي است و بر مسئولين تراز اول فرهنگي استان فرض است كه حضرت آيت الله رسولي محلاتي را به عموم مردم بالاخص جوانان و رهپويان طريق ولايت و امامت و جويندگان راه و روش سالكان و عارفان و خادمان دين،‌ معرفي نمايند و در اين راه اهتمام لازم را داشته باشند.

همانگونه كه مقام معظم رهبري بارها در بيانات گهربارشان در تجليل از بزرگان و انديشمندان و فرهيختگان تاكيد بسيار نموده اند.

حضرت آيت الله سيد هاشم رسولي محلاتي از عالمان سرشناس و مورد اعتماد مراجع عظام و مخصوصا حضرت امام خميني (ره) بوده و تأليفات و خدمات ارزنده اي درحوزه ها، دانشگاهها و مراكز علمي كشور دارد.

اين شخصيت بزرگ بيش از 100 تأليف و اثر علمي داشته و از شاگردان نزديك و معتمدين امام راحل (ره ) بودند.

تاريخ تحليلي اسلام، چهل حديث، كيفر گناه و آثار عواقب وخيم آن، شرح زيارت امين الله،‌ گلچيني از سخنان رسول اكرم(ص) و معصومين (ع)، و ده ها تأليف،‌تحقيق، ترجمه و تصحيح از آثار آيت الله رسولي محلاتي است.


ايشان با انتشار خاطرات ياران و نزديكان امام خميني (ره)، كمك شايسته اي به روشن شدن قضاياي پنهان انقلاب اسلامي نمودند كه اين خاطرات مي تواند دامنه مبارزات اسلامي آن دوران را روشن كرده و در شناخت چهره ها و رفتارها به مورخان اين دوره كمك شاياني نمايد. اين خاطرات به بسياري از جوانان نشان خواهد داد كه چه كساني، چه سختي ها و رنجها كشيدند و چه خونهايي ريخته شده تا نهال اين انقلاب شكوهمند اسلامي به بار نشيند.


آيت الله رسولي محلاتي بيشتر به خاطر تصحيحات و ترجمه هايش شناخته مي شود ولي تأليفات بسياري نيز از ايشان به چاپ رسيده است.


به خاطر رفاقت مرحوم پدرشان با امام و مشاركت هر دو در درس آيت الله حاج شيخ عبدالكريم حائري، با امام آشنا مي شوند. بعدها به خاطر خط و انشاي زيبايش در داخل بيت امام به پاسخ دادن نامه ها و استفتائات مي پردازد و به همين ترتيب تا آخرين روزهاي حيات امام در بيت ايشان مي ماند و از نزديك با آنچه كه در آنجا مي گذرد آشنا مي شود.
گفتني است كه ايشان پس از آن هم به ايفاي همان مسئوليت در دفتر مقام معظم رهبري ادامه داده است. پدرش از طرف آيت الله العظمي بروجردي و به درخواست مردم محله امامزاده قاسم شميران از سال ها در اين منطقه مي زيسته و آقاي رسولي محلاتي بعدها هم در همين ناحيه به كارهاي ديني مردم مي پرداختند.
در سال هاي اخير آيت الله رسولي محلاتي عضو هيأت علمي دانشگاه الزهراء‌ نيز شدند و به تدريس تاريخ اسلام مي پرداختند. در ميان خاطرات ايشان از امام، نكات جالبي وجود دارد كه از شجاعت و درايت امام حكايت مي كند.


سخن از زندگي با بركت و خدمات ارزشمند حضرت آيت الله رسولي محلاتي بسيار است و پرداختن به آنها در اين مجال نمي گنجد اما اين گونه همايش ها فرصتي را فراهم مي سازد تا گوشه اي از زواياي زندگي انديشمندان و مفاخر كشورمان را مرور كنيم و آن را چراغ راه آيندگان و جوانان خود قرار دهيم.


در پايان لازم مي دانم از تدبير حكيمانه و دورانديشي حضرت آيت الله دري نجف آبادي (حفظ الله) نماينده معزز ولي فقيه در استان و امام جمعه اراك كه باني اين مراسم با شكوه تجليل شدند و از همه دست اندركاران اين برنامه تقدير و تشكر نمايم و براي يكايك حضار گرانقدر آرزوي سلامتي و بهروزي از خداوند متعال مسئلت مي نمايم موفق و سربلند و پيروز باشيد انشاء الله.
 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها