Portal_background_image

معاون اقتصادي استاندار: ماجراي هپكو نبايد در ديگر صنايع تكرار شود/نظر استان در واگذاري‌ها كم اثر است

فرخی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مرکزی ،گفت: امروز باید تدابیر و تضامینی برای واگذاری صنایع استان اتخاذ شود تا ماجرای هپکو مجددا تکرار نشود.

فرخی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری با اشاره به نظر نماینده‌ ولی‌فقیه در استان مرکزی در خصوص واگذاری صنایع بیان کرد: آیت‌الله دری‌نجف‌آبادی در نماز جمعه دو هفته گذشته در خصوص واگذاری صنایع بزرگ همچون پالایشگاه و نیروگاه عنوان کردند که ما در قیمت‌گذاری بحثی نداریم مهم نیست با چه قیمتی این صنایع واگذار می شود، بلکه آنچه مهم است این است که به فرد صاحب صلاحیت واگذار شود.

وی با اشاره به وضعیت کنونی هپکو و بدهی بالای آن که حاصل واگذار نشدن آن به فرد دارای اهلیت است، گفت: نباید دغدغه عدد و رقم فروش صنایع را داشته باشیم چراکه بالاخره یک سیستم و نظام رسمی این قیمت‌گذاری را انجام می‌دهد بلکه باید در کنار توجه به رقم فروش واحد صنعتی، اهلیت خریدار صنایع مورد توجه جدی قرار گیرد.

فرخی تصریح کرد: امروز نگرانی مجموعه استان در قبال واگذاری پتروشیمی و پالایشگاه اهلیت و دغدغه‌مندی خریدار نسبت به آینده این صنایع بزرگ است، حرف استان این است که فردی را پیدا کنید که بتواند پالایشگاه را مدیریت کند و توان خود را در عرصه‌ دیگری نشان داده باشد تا بتوان به اهلیت او اعتماد کرد.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه نظر استان در تصمیم‌گیری‌ها نسبت به واگذاری صنایع بسیار کم اثر دارد، گفت: تنها راهکار این است که استان تفکرات و نظرات خود را به صورت مستمر در این خصوص متذکر شود. بر این اساس در این مسیر استاندار، نماینده ولی‌فقیه و نمایندگان به صورت مستمر اولویت ها و دغدغه‌های استان را نسبت به واگذاری‌ها یادآوری می‌کنند، اما به نظر می‌رسد که خیلی توجهی به نظر استان نمی‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع با اشاره به نظر مدیریت ارشد استان نسبت به واگذاری‌ها که مبتنی بر تاکید بسیار بر واگذاری صنایع به اهل فن و پرهیز از رانت و تاکید بر ارائه تضمین برای ادامه‌دار بودن مسیر توسعه و پیشرفت صنایع است، اظهار کرد: نگرانی استان همچنان در این موضوع به قوت خود باقیست.

وی تاکید کرد: تکرار ماجرای هپکو با 850 کارگر در صنایع بزرگی همچون پتروشیمی و پالایشگاه دغدغه اصلی ماست. باید ضمانتی در خصوص واگذاری اینگونه صنایع داده شود. کارگران هپکو درگیر مسئله‌ای شدند که هیچ دخالتی در وقوع آن نداشتند. آنها مشغول انجام امور محوله بودند و چالش هایی که برای هپکو بوجود آمد حاصل عدم واگذاری شرکت به اهل کار و نبود نظارت بر عملکرد سهامدار بوده است که مسائل متعددی را منجر شد. امروز پرداخت حقوق و معوقات کارگران که البته حق آنهاست تنها مُسکٍنی مقطعی است، هرچند شاید در آینده نیز مجدد به چنین مُسکٍن‌هایی نیاز داشته باشیم.

فرخی شرایط کنونی هپکو را حاصل واگذاری و نوع نظارت نامناسب دانست و افزود: خروج هپکو از این شرایط منوط به بازگشت به عرصه تولید و داشتن کار است، اما در قدم اول باید بدهی‌های سنگین این واحد صنعتی از طرق مختلف کم شود و دولت و مجلس حمایت و کمک لازم را دنبال کنند تا فضا برای ورود سرمایه‌گذاران مهیا شود، در غیر این صورت بدهی کنونی شرکت باعث عقب‌نشینی سرمایه‌گذاران می‌شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استان مرکزی اضافه کرد: قطعا طی این مسیر و کاهش بدهی‌ها زمانبر خواهد بود، اما به هرحال باید تدابیری در این خصوص اندیشیده شود.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها