Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: لزوم توجه به ارتقاء رفاه اجتماعي و اقتصادي سالمندان

آقازاده استاندار مرکزی در نشست صمیمی با سالمندان استان که در محل استانداری برگزار شد، گفت: ارتقاء رفاه اجتماعی و اقتصادی سالمندان برای داشتن زندگی فارغ از دغدغه باید مورد توجه قرار گیرد .

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: تکریم بزرگان و احترام به سالمندان امری ضروری است که باید به شایستگی در جامعه نهادینه و فرهنگ‌سازی شود و در جهت رفع مشکلات این قشر نیز گام های موثری برداشته شود.

استاندار مرکزی گفت: پیامبر اکرم (ص)  در زمان تبلیغ دین اسلام مورد محاصره اقتصادی قرار گرفتند ؛  در این میان چه کسی مقصر بود؟ پیامبری که می خواست رسالتش را انجام دهد یا  کفاری که حرف حق و دین الهی را بر نمی تابیدند؟

آقازاده افزود: امروز نیز شرایط اقتصادی کشور  به دلایلی با مشکلات مواجه شده که دولت مقصر نیست و در این میان بیشترین فشار بر قشر بازنشسته و سالمند است که نیاز است مجموعه قوانین کشور و  تلاش دولت ها در راستای حل این مشکلات باشد.

وی گفت: بهره مندی سالمندان از خدمات رفاهی و شهروندی امری ضروری است و مناسب سازی و بهبود محیط شهری یکی از دغدغه های سالمندان برای  استفاده از امکانات جامعه است که باید مورد توجه قرار گیرد.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: تا کنون طرح های بسیاری برای بهبود فضای محیطی شهرها و رفع مشکلات سالمندان توسط مسئولان ارائه و کمتر به مرحله عمل رسیده که نیاز است برای رفاه و تحقق حقوق شهروندی این اقشار  به مرحله اجرا برسند.

آقازاده ادامه داد: تلاش می شود مسائل و  مشکلات مطرح شده توسط نمایندگان سالمندان در این جلسه به ویژه بحث رفاهیات در کارگروه های استانی مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: باید با بهره مندی سالمندان از خدمات شهری، تخفیفات، شبکه اتوبوسرانی،  سینماها و ...  زمینه رفاه  این قشر از جامعه را فراهم کرد چراکه این مسائل در بسیاری از کشورها حل شده است و ما باید تلاش کنیم تا این مسائل به ظاهر کم اهمیت برای ما و بسیار مهم از نظر سالمندان را برطرف کنیم و شاهد روزهایی باشیم که سالمندان ما دغدغه روزمره گی را نداشته باشند.

مدیر کل بهزیستی استان مرکزی گفت: چهار هزار و 500 نفر از جمعیت سالمندان استان مرکزی تحت پوشش اداره کل بهزیستی استان است و از خدمات مستقیم و غیر مستقیم این اداره کل بهره مند می شوند.

امینی افزود: هفت مرکز شبانه روزی، 2 مرکز روزانه و سه مرکز مراقبتی در استان مرکزی مشغول به فعالیت هستتند و 600 نفر از سالمندان این استان از خدمات این مراکز بهره مند می شوند.

وی توسعه فعالیت های مراقبت از سالمندان در منزل را یکی از برنامه های اداره کل بهزیستی استان مرکزی عنوان کرد و گفت: در این طرح سالمندان می توانند در کنار خانواده از مراقبت های ویژه دوره سالمندی و طب سالمندی بهره مند شوند.

مدیر کل بهزیستی استان مرکزی خاطر نشان کرد: ایجاد دهکده سلامت برای تسهیل در حضور سالمندان در جامعه، ایجاد آموزشکده زندگی سالم در دوران سالمندی، ایجاد کتابخانه و پارک سالمندان از دیگر برنامه های این اداره کل برای افزایش ارائه خدمات بیشتر است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان مرکزی نیز در این نشست گفت: 10 درصد جمعیت این استان را سالمندان تشکیل می دهند.

موسی نژاد افزود: 26 هزار نفر معادل 20 درصد از بازنشستگان استان مرکزی تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) این استان قرار دارند.

وی معیشت را یکی از دغدغه های قشر سالمند استان مرکزی عنوان کرد و ادامه داد: 375 میلیارد ریال مستمری به 26 هزار سالمند استان مرکزی پرداخت می شود که سهم هریک از این افراد رقم بسیار ناچیزی بوده و نیاز است مسئولان برای رفع مشکلات این قشر از جامعه نگاه ویژه داشته باشند.

وی ادامه داد: 15 نقطه در استان مرکزی مشخص شده است و خدمات مورد نیاز بازنشستگان توسط این اداره کل به آنان ارائه می شود.

گفتنی است در پایان این نشست از برخی سالمندان استان مرکزی با حضور استاندار، رئیس کل دادگستری و برخی مدیران استانی استان مرکزی تقدیر و از دانشنامه آموزش سلامت سالمندان رونمایی شد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها