Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: لزوم تغيير الگوي مصرف آب در جهت حفظ منابع آبي

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست شورای حفاظت از منابع استان که در محل استانداری برگزار شد،بر لزوم تغییر الگوی مصرف آب به نفع حفظ منابع آبی تاکید کرد.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: منابع آبی به دلیل برداشتهای غیر اصولی و نداشتن الگوی مصرف صحیح  در گذشته با ضعف چدی روبرو شده است که در صورت عدم اصلاح الگوی مصرف آب به ویژه در بخش کشاورزی و خانگی این استان در دوره 25 ساله پیش رو با چالش های اساسی مواجه می شود.

استاندار مرکزی با تاکید بر اصلاح الگوی کشت ، اظهار کرد:  در شهرستان ساوه که بحرانی ترین شهرستان استان در زمینه آب است هنوز کشاورزی به روش غرقابی انجام می شود که جهاد کشاورزی استان باید در این زمینه اقدامات  لازم را به انجام رساند تا بهره گیری از روشهای نوین آبیاری و  کشت محصولات کم آب بر در دستور کارکشاورزان قرار گیرد .

زمانی قمی بحران آب را جدی عنوان کرد و گفت: برای اصلاح الگوی مصرف در تمام بخشها به ویژه بخش خانگی و کشاورزی نباید زمان و فرصت را از دست داد بلکه باید جهاد کشاورزی استان، آب وفاضلاب شهری و روستایی باید با ارائه الگوی صحیح مصرف در این زمینه اقدامات لازم را بعمل آورند.

وی در بخش دیگری از سخنانش، اظهار کرد: مدیریت منابع آبی و وضعیت سدها، جلوگیری از آلودگی آنها بویژه آب سد کمال صالح که آب شرب جمعیت 600 هزار نفری کلانشهر اراک را تامین می‌کند، موضوعی است که باید با بکارگیری منطقی ترین راههابه آن پرداخته شود و نمیتوان آن را به زمان دیگری موکول کرد.

استاندار مرکزی با اشاره به وجود 70 نقطه جمعیتی در اطراف سد کمال صالح ، ابراز کرد:  از این میزان 57 نقطه جمعیتی مربوط به استان مرکزی .و 13 نقطه مربوط به استان لرستان است و مسئولان استانی باید ضمن ساماندهی پساب فاضلاب این نقاط به صورت مستمر رصد بهداشتی بر این منبع آبی را داشته باشند و درخصوص 13 نقطه دیگر نیز مکاتبات و پیگیری های لازم با مسئولین استان لرستان انجام شود.

زمانی‌قمی با اشاره به فعالیت معدن سیلیس در بالادست سد کمال صالح، گفت:  سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان مرکزی باید ظرف مدت معین به وضعیت این معدن رسیدگی نمایند که در غیر اینصورت از طریق مراجع قضایی کار پیگیری خواهد شد.

فیلی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری نیز در این نشست گفت: 70 نقطه جمعیتی در حوزه آبریز سد کمال صالح اراک وجود دارد که 57 نقطه آنها در این استان و 13 نقطه در استان لرستان قرار دارد.

عزیز فیلی افزود: با توجه به اهمیت سد کمال صالح در تامین آب آشامیدنی 600 هزار نفر از مردم شهرستان اراک و واحدهای صنعتی پتروشیمی و پالایشگاه باید در کوتاهترین زمان اعتبار مناسب برای ساماندهی پساب 57 نقطه جمعیتی در حوزه آبریز این سد تخصیص و ساماندهی می شود.

وی ادامه داد: مطالعات اجرایی ساماندهی پساب این نقاط باید با اولویت بندی انجام و به پیمانکار سپرده شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی افزود: برای انجام مطالعات علمی و ساماندهی پساب مناطق جمعیتی استان لرستان که همجوار سد کمال صاح هستند نیز مکاتباتی در دست انجام است.

فیلی با یادآوری وجود معدن سیلیس در حوزه آب ریز سد کمال صالح بیان کرد: مجوز برداشت معدن سیلیس حوزه آبریز این سد باید به مدت شش ماه باطل و پس از جانمایی محل جدید توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت و متقاضی فعالیت این معدن آغاز شود.

وی، در بخش دیگری از سخنانش با یادآوری ضرورت ساماندهی چاه های آب کشاورزی استان مرکزی و جلوگیری از اضافه برداشت این چاه ها افزود: نصب کنترل حجمی برای 1000 چاه آب کشاورزی در سال جاری برای این استان هدف گذاری شده است که 50 درصد این کنتورها تا بهمن ماه امسال نصب و بقیه با تخصیص اعتبار به این کنترها تجهیز می شوند.

گفتنی است در این نشست رئیس کل دادگستری استان ومدیر عامل شرکت آب منطقه ای مرکزی نیز سخنانی را بیان کردند .


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها