Portal_background_image

استاندار : لايروبي رودخانه هاي استان مركزي ضروري است

آقازاده استاندار مرکزی در نشست شورای معادن استان، گفت: رودخانه های این استان در پی بارش های بهاره و سیلابی شدن مسیل ها با افزایش رسوبات مواجه شده که لایروبی بستر آن ها ضروری است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: بر اساس قانون برداشت شن و ماسه از رودخانه ها ممنوع است و برداشت از بستر رودخانه ها با هدف ساماندهی شرایط عبور آب انجام می شود.

وی ادامه داد: سیلاب های اخیر حجم زیادی از شن و ماسه را در کف رودخانه ها انباشته کرده و به صورت موردی و برای ساماندهی و ایمن کردن مسیر آب با نظارت اصولی می توان از این مصالح به عنوان خوراک برای واحدهای تولیدی استفاده کردد.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: برخی کارگاه های تولیدی شن و ماسه که از گذشته مجوز برداشت دارند می توانند در نقاطی که مورد تایید سازمان آب منطقه ای استان است اقدام به برداشت محدود و در حد و ساماندهی رودخانه ها استان کنند.

آقازاده گفت: شرکت آب منطقه ای استان مرکزی باید ظرف مدت ۱۰ روز آینده نقاط و میزان برداشت مصالح از رودخانه ها را به سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اعلام کند تا کارگاه هایی که از گذشته مجوز برداشت کسب کرده اند نسبت به برداشت از این نقاط اقدام کنند.

وی ادامه داد: پیش بینی شده که حجم شن و ماسه انباشته شده در بستر رودهای استان پس از سیلاب ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تن باشد که باید در راستای لایروبی و ایمن سازی از مسیر عبور آب خارج شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: نیاز است در ارایه مجوز برداشت شن و ماسه از رودخانه های این استان، شهرداری ها و برخی پیمانکاران بزرگ راه سازی که اجرای طرح های ملی در استان را برعهده دارند در اولویت قرار گیرند.

«مهدی زندیه وکیلی» افزود: نقاط و میزان برداشت مصالح از رودخانه ها باید توسط سازمان آب منطقه ای مشخص شود تا از بروز مشکلات در رودخانه های استان جلوگیری شود.

مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی نیز در این نشست گفت: مجوز کارگاه های برداشت شن و ماسه از دهه ۸۰ تا کنون به دلیل افزایش این کارگاه ها در استان صادر نشده و کارگاه های فعال در این حوزه نیز به معادن کوهی منتقل شده اند.

«عزت الله آمره ای» افزود: بر اساس قانون برداشت شن و ماسه از رودخانه ها ممنوع است و نمی توان رودخانه ها را به عنوان معدن به سازمان صنعت، معدن و تجارت معرفی کرد.

وی ادامه داد: سیلاب های اخیر مصالحی را در رودخانه های استان مرکزی به همراه داشته است که می توان این مصالح در قالب کارگاه و با هدف لایروبی رودخانه ها در اختیار بهره برداران قرار داد.

مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی گفت: طرح شناسایی نقاط نیازمند لایروبی در سطح رودخانه های استان برای خروج حجم غیرمنطقی شن و ماسه در دست انجام است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز در این نشست گفت: ۶ نشست شورای معادن از سال گذشته تا کنون در استان برگزار شده که برگزاری این نشست ها ۴۶ مصوبه تعلیق، ابطال و اکتشاف به همراه داشته است.

«محمدرضا حاجی پور» افزود: ۱۰۰ درصد این مصوبات تا کنون اجرایی شده است و استان مرکزی در زمینه پیگیری رفع مشکلات معادن درزمره استان های برتر کشور بوده است.

وی ادامه داد: بر اساس بخشنامه ای برداشت شن و ماسه از رودخانه ها ممنون است که با توجه به سیلاب های اخیر امکان برداشت در برخی نقاط فراهم شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: با تصمیم شورای معادن استان امکان برداشت این مصالح به عنوان خوراک کارگاه های شن و ماسه فراهم می شود.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها