Portal_background_image

استاندار مطرح كرد: كاهش50 درصدي جمعيت دانشجوئي استان/ بهره گيري بهينه از زيرساختها و امكانات آموزشي استان

آقازاده استاندار مرکزی در نشست شورای هماهنگی دانشگاه های استان، گفت: جمعیت دانشجویی این استان در پنج سال اخیر بیش از ۵۰ درصد کاهش دارد که این مهم موجب نگرانی مسئولان استانی است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: جمعیت دانشجویی این استان ۶۸ هزار نفر است درحالی است که امکانات دانشگاهی منطقه ظرفیت پذیرش ۱۳۰ هزار دانشجو را دارد.

وی بیان کرد: زیرساخت ها و امکانات دانشگاهی از قبیل ساختمان، آزمایشگاه، هیات علمی، استاد و نیروهای اداری در استان مرکزی مطلوب است که باید برای استفاده بهینه از آنها تدبیر کرد.

استاندار مرکزی گفت: بیشترین امکانات دانشگاهی استان در حوزه آموزش عالی دانشگاه آزاد اسلامی متمرکز است.

آقازاده افزود: دانشگاه فرهنگیان استان کمبودهایی دارد که می طلبد با همکاری درون استانی جبران شود.

وی اظهار داشت: دانشگاه جامع فرهنگیان قرار است در تمامی استان ها با تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت نیروی انسانی معلم ساخته شود.

استاندار مرکزی گفت: زمین برای ساخت دانشگاه جامع فرهنگیان استان تهیه شده و از ظرفیت خیران برای ایجاد زیرساخت ها کمک گرفته می شود.

آقازاده افزود: دانشگاه فرهنگیان سهمیه ای برای استان در نظر گرفته است که باید از امکانات دانشگاهی بلااستفاده در حزه مراکز عالی علمی برای آن بهره برد.

وی اظهار داشت: دانشگاه ها در شرایط سخت اقتصادی در حال اداره شدن هستند اما مهم است که در مدیریت آنها کیفیت فدای کمیت شود.

استاندار مرکزی در ادامه با یادآوری اینکه فضای دانشگاه ها محیط مناسبی برای برگزار مناظره است، گفت: مناظره دانشجویی و استادی باید در استان جدی گرفته شود و مباحث این مناظره ها در بخش های علمی، اجتماعی و سیاسی برگزارشود.

آقازاده افزود: استانداری مرکزی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای رفع نواقص خوابگاه زینب کبری (س) اراک تخصیص می دهد و بقیه منابع مالی مورد نیاز نیز باید توسط سایر دستگاه های اجرایی تامین شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: سفر رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی به استان مرکزی باید تسریع شود و در نشستی مشکلات آموزش عالی استان مورد بررسی قرار گیرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی نیز در این نشست گفت: شمار دانشجویان دختر استان با شاخص کشوری فاصله دارد که باید توسط مراکز دانشگاهی بررسی علمی شود.

«بهروز اکرمی» افزود: ۴۵ درصد دانشجویان استان معادل ۳۰ هزار و ۲۱۷ نفر دختر و ۳۶ هزار و ۹۳۲ نفر را پسران شامل می شوند.

وی اظهار داشت :۶۰ درصد دانشجویان استان معادل ۴۰ هزار و ۴۱۴ نفر بومی و ۴۰ درصد معادل ۲۶ هزار و ۷۳۵ نفرغیر بومی هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی گفت: سهم دانشجویی باید در این استان با توجه به ظرفیت های صنعتی و کشاورزی و خدمات مشخص شود.

اکرمی به مناظره های دانشجویی اشاره کرد و اظهار داشت: این برنامه ها باید کیفی و هدفمند برگزار شود و خروجی داشته باشد.

مدیرکل دفتر اجتماعی استانداری مرکزی گفت: اطلس جامع نظام آموزش عالی استان در ۶۰ واژه کلیدی تدوین شده است.
 فتح آبادی  افزود: ۷۵ مرکز آموزش عالی در استان اکنون پذیرش دانشجو دارد که شامل ۱۵ مرکز آموزش عالی دولتی، ۱۳ مرکز پیام نور، ۱۱ مرکز علمی کاربردی، ۱۹ مرکز آزاد و ۹موسسه آموزش غیرانتفاعی است.

وی اظهار داشت: نسبت دانشجو به شهرستان ها یک به یک نفر است و در شاکله آموزش عالی این استان ۶ هزار و ۱۶۳ نفر استاد فعالیت می کنند که نسبت دانشجو به استاد ۱۱ به یک است و در بهترین وضعیت در مرکز علمی کاربردی پنج به یک و در بدترین وضعیت در دانشگاه پیام نور ۲۴ به یک محاسبه شده است.

مدیرکل دفتر اجتماعی استانداری مرکزی گفت: هفت هزار و ۹۷۵ دانشجو این استان در ۷۱ خوابگاه ساکن هستند که ۴۴ درصد زن و ۵۶ درصد دانشجوی مرد هستند.

رئیس آزاد اسلامی استان مرکزی نیز دراین نشست گفت: پذیرش ۸۵ درصدی دانشجو در دانشگاه‌های دولتی بدون کنکور شرایط را برای این مرکز آموزش عالی دشوار کرده است.

وی عنوان کرد: این مرکز آموزش عالی از سال ۱۳۶۳ فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر در ۱۲ واحد دانشگاهی و چهار مرکز دانشگاهی فعالیت دارد و قریب به ۳۰ هزار نفر دانشجو در واحدهای دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل هستند.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها