Portal_background_image

استاندار مطرح كرد: كاهش 38 درصدي تعداد روزهاي آلوده اراك در سالجاري

آقازاده استاندار مرکزی در نشست کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک ، گفت: از ابتدای امسال تاکنون تعداد روزهای آلوده شهر اراک نسبت به مدت مشابه سال قبل 38 درصد و در مقایسه با سال 95 از کاهش 70 درصدی برخوردار بوده است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: تعداد روزهای آلوده در اراک در تیر ماه امسال که هیچگونه بارندگی نیز وجود نداشته است 4 روز بوده در حالی که این میزان در سال 95 تعداد 27  روز بوده است.

استاندار مرکزی عنوان کرد:اقدامات کارگروه ، توزیع بنزین یورو چهار، کاهش ذرات معلق در هوا و استفاده نیروگاه شازند از سوخت پاک نقش موثری در کاهش آلودگی هوای اراک داشته است.

وی با اشاره به اینکه نباید درخصوص آمارهای بیان شده شبهه ایجاد کنیم، گفت: با همان روشی که در سال 95 تعداد روزهای آلوده محاسبه شده است در سالهای بعد نیز با همان روش تعداد این روزها تعیین شده که با این احتساب تعداد روزهای آلوده از 95 تا کنون با روند کاهشی روبرو بوده است.

استاندار مرکزی بیان کرد: انتخاب مشاور در اجرای بازنگری طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک ضروری است و بسیاری از ابهامات موجود را رفع می کند که در این راستا دانشگاه ها ، محیط زیست استان  و سازمان های مردم نهاد  باید تلاش ویژه ای به کار گیرند  تا مشاور مناسبی به کار  گرفته شود .

وی افزود: هر چقدر به سمت شفاف سازی ، کار علمی و کارشناسی تر پیش رویم می توان به نتایج تحقیقات  اعتماد بیشتری داشت.

استاندار مرکزی  گفت: بابت بدقولی شرکت ایراکو در تاخیر جمع آوری دیگ های باقی مانده خطوط نیمه شمالی این واحد صنعتی از مردم اراک عذرخواهی می کنم.

وی افزود: مقرر شده بود 76 دیگ باقی مانده در خط پنج ایرالکو، تا پایان تیرماه امسال از مدار خارج شود اما تنها 24 دیگ آن خارج شده و 52 دیگ هنوز باقی است.

آقازاده بیان کرد: آخرین مهلت این شرکت برای خروج این دیگ ها پایان شهریورماه است و باید در این مهلت اقدام های لازم صورت گیرد.

استاندار مرکزی ادامه داد: انتقاداتی به شرکت ایرالکو وجود دارد اما این شرکت اقدامات مطلوبی نیز در راستای کاهش آلودگی انجام داده است.

آقازاده در خصوص وضعیت طرح های عمرانی اراک نیز اظهار داشت: پل مسیر اراک - فرمهین با روند مناسبی در جریان است و مقرر شده تا پایان شهریورماه امسال، زیر بار ترافیک قرار گیرد.

وی عنوان کرد: تقاطع غیرهمسطح میدان ورزش نیز تا پایان شهریورماه امسال بهره برداری و هفت مسیر دسترسی امکان پذیر می شود و سایر تقاطع های غیرهمسطح این شهر نیز با روند مطلوبی در دست اجرا است.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد:  مردم  با حساسیت اقدامات کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک را دنبال می کنند در نتیجه سازمان های مردم نهاد  هم بر این موضوع حساس هستند و این حساسیت ها باعث می شود در جهت کاهش آلودگی هوای اراک گام های موثری برداشته شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی هم در این نشست گفت: بخشی از علل کاهش روزهای ناسالم در اراک به دلیل اجرای برخی اقدام های طرح جامع کاهش آلودگی هوا و بخش دیگر به دلیل کاهش ذرات معلق کمتر از 2 و نیم میکرون بوده است. 

زندیه وکیلی افزود: بیشتر آلاینده های هوای اراک در گذشته به دلیل فعالیت برخی صنایع بود اما هم اکنون این آلاینده ها ریزگردها هستند و صنایع اقدام های خوبی در رفع آلاینده های واحدهای کاری خود داشته اند.

وی بیان کرد: طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک در سال 84 مطرح و در آن سال منشا آلودگی و سهم هریک از آلاینده ها مشخص و اقدامات اجرایی برای کاهش آنها تعریف شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری ادامه داد: این طرح به تصویب هیات وزیران رسید و یک اصلاحیه نیز به همراه داشت.

زندیه وکیلی عنوان کرد: بازنگری در طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک پس از 10 سال مطرح شد و از پارسال در دستور کار قرار گرفته اما هنوز اجرایی نشده است. 

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی هم در این نشست گفت: بازنگری طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک از پارسال کلید خورده و در راستای آن یک مشاور انتخاب شده است.

 یادگاری افزود: مقرر شده اقدامات و روش تحقیق تا 10 روز آینده از سوی مشاور مورد بازنگری قرار گیرد و مجدد برنامه ها به کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک ارسال شود.

وی بیان کرد: اگر برنامه های ارائه شده با کمیته فنی این طرح مورد قبول نباشد، قرارداد مشاور فسخ و مشاور جدید انتخاب خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز گفت: تعداد روزهای ناسالم هوای اراک از ابتدای امسال تاکنون به 15 روز رسیده که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل 38 درصد  کاهش را نشان می دهد. 

میرزایی افزود: بیشترین تعداد روزهای آلوده کلانشهر اراک در چهار ماه اول امسال در ماه های فروردین و تیرماه و کمترین روزهای آلوده در اردیبهشت ماه بوده است.

وی بیان کرد: آلودگی هوای اراک در این مدت مربوط به ذرات معلق کمتر از 2 و نیم میکرون بوده که شرایط را تنها برای گروه های سنی حساس ناسالم کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: استفاده از سوخت پاک یکی از علل مهم کاهش روزهای آلوده در کلانشهر اراک است.

وی اضافه کرد: وضعیت پتروشیمی و پالایشگاه به لحاظ آلایندگی مناسب است، همچنین با اقدامات شرکت آب منطقه‌ای، آب در فصول غیر زراعی در رودخانه‌ها جاری و به تالاب میقان رسیده است و در حال حاضر این تالاب کانون ریزگردها نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز گفت: کاهش تعداد روزهای آلوده در این شهر جای خوشحالی دارد اما باید علل دقیق این کاهش مشخص شود.

 طاهر احمدی افزود: تحقیق جامعی تاکنون در خصوص علل آلاینده های شهر اراک صورت نگرفته و نقش آلاینده ها به معنای واقعی مشخص نیست.

وی بیان کرد: مقرر شده بود تحقیق علمی جامعی از سوی این دانشگاه در خصوص نقش آلاینده های هوا بر سلامت شهروندان صورت گیرد که تاکنون مقدمات آن فراهم نشده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک ادامه داد: طرح بررسی فلوراید در خون کارگران شرکت ایرالکو و وضعیت سلامت این قشر در سال 95 به تصویب رسیده اما مسئولان این شرکت همکاری در خصوص اجرای آن نداشته اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اضافه کرد: 257 نفر از کارگران این شرکت از اپراتور دیگ، تخلیه چی تا راننده انتخاب شدند اما به دلیل همکاری نکردن شرکت ایرالکو اجرایی نشد.

مدیر کارخانه ایرالکو هم در این نشست گفت: تغییر سه مدیرعامل در هفت ماه گذشته، مشکلات ترخیص کالا و تقاضای پیمانکاران برای قرارداد جدید بر اساس افزایش نرخ ارز از مهمترین علل تاخیر در جمع آوری دیگ های خطوط پنج بوده است.

 گودرزی افزود: ایرالکو به دنبال اجرای تعهدات زیست محیطی است تا این موضوع ساماندهی شود.

معاون خدمات شهری شهرداری اراک هم در این نشست گفت: 50 دستگاه اتوبوس جدید خریداری شده و تاکنون چند مرحله مناقصه برای واگذاری آنها به صورت 20 درصد متقاضی و 80 درصد یارانه برگزار شده اما تاکنون تنها یک متقاضی داشته است.

 بیاتیان افزود: بیشتر اتوبوس های شهری اراک بالای 10 سال عمر دارند و همه تلاش ها به کار گرفته شده که اتوبوس های جدید تا پایان مردادماه جاری وارد ناوگان حمل و نقل شهری شود.

وی بیان کرد: 600 دستگاه تاکسی با عمر بالای 10 سال نیز از ناوگان حمل و نقل عمومی اراک حذف و تاکسی های جدید گازسوز جایگزین آن شده است.

گفتنی است اجرای طرح ضربتی معاینه فنی خودروها در اراک و جمع آوری خطوط باقی مانده شرکت ایرالکو تا پایان شهریورماه امسال از مهمترین مصوبات این نشست بود.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها