Portal_background_image

استاندار در نشست خبري مطرح كرد: كاهش حداقلي رد صلاحيت ها در انتخابات آتي با قوت دنبال مي شود/انتصابات استان رنگ همراهي با دولت را دارد

آقازاده استاندار مرکزی در نشست خبری با اصحاب رسانه، گفت: کاهش رد صلاحیت ها در انتخابات آتی هدف مجموعه برگزار کننده انتخابات استان مرکزی است.

آقازاده استاندار مرکزی افزود:  نباید فرصت حضور افرد دارای صلاحیت لازم برای شرکت در انتخابات به دلایل مختلف و خارج قانون سلب شود.

وی اظهار داشت: هرچه شمار کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی بیشتر باشد، سطح مشارکت مردم نیز افزایش پیدا می‌کند.

آقازاده تصریح کرد: مردم باید به برگزارکنندگان انتخابات اعتماد داشته باشند و مدیران نباید با این مهم سلیقه‌ای برخورد کنند.

استاندار مرکزی گفت: قانون ملاک اصلی در امر انتخابات است و هر کس چه در هیأت اجرایی و چه در هیأت نظارت، سلیقه‌ای عمل کند، خلاف قانون و شرع اقدام کرده و با متخلف برخورد می‌شود.

آقازاده در پاسخ به سوال خبرنگاران درخصوص اینکه انتصابات استان سیاسی است، گفت:  انتصابات ما سیاسی نیست این امر تکذیب می‌شود این رویداد مقوله‌ای پنهان نیست و انتخاب معاونان استانداری و فرمانداران امری نمایان و  در استان رنگ حزبی نداشته است اما رنگ دولتی داشته و چون این دولت دولت اعتدال است  تلاش شده از همه مجموعه‌های حزبی استفاده شود.

وی ادامه داد: انتصابات انجام شده در استان مرکزی بهتر از دوره‌های قبل بوده و طی یک سال و نیم اخیر انتخاب مدیران و مسئولان از نظر تخصصی و ترکیب سیاسی با روند خوبی انجام گرفته است. 

استاندار مرکزی گفت: ارتباط خوبی با فعالان ستاد انتخاباتی رئیس جمهوری در استان برقرار است و باید این ارتباط حفظ و در راستای اتحاد و انسجام، فعالیت انتخاباتی صورت گیرد.

وی درباره فعالیت شبکه‌های فضای مجازی در استان اظهار داشت: کانال‌های جعلی در کشور و استان فعالیت دارند اما باید فرهنگ مردم به اندازه‌ای رشد پیدا کند که سره را از ناسره تمیز دهند و رسانه‌ها می‌توانند در این فرهنگ سازی مشارکت فعال داشته باشند.

استاندار مرکزی گفت: بررسی وضعیت یک کانال در فضای مجازی در استان ۶ تا ۷ ماه در شورای تأمین استان مورد بررسی قرار گرفت و مدارک مستند تهیه و در اختیار قاضی پرونده قرار گرفته است و تابع دستور دستگاه قضائی در این موضوع هستیم.

آقازاده افزود: افزایش حوزه معاونت‌های استانداری به چهار نفر در ۱۶ استان عملیاتی شده که در استان مرکزی نیز، این فرآیند اجرایی شد.

وی اظهار داشت: قبل از تصمیم و توصیه وزارت کشور مبنی بر انتخاب یک خانم در این سمت، شخصا در نظر داشتم که حتما یک خانم به عنوان معاون چهارم استانداری مرکزی منصوب شود، اما تاکنون شخصی را اعلام نکرده‌ام و آنچه در رسانه‌ها و فضای مجازی مطرح می‌شود صحت ندارد. قطعا یک بانوی همسو با سیاست‌های دولت و دارای وجهه مناسب در بین جناح‌ها و مردم استان، ترجیحا بومی و از بدنه وزارت کشور انتخاب خواهد شد.

استاندار مرکزی در ادامه افزود: استان مرکزی استان درجه یک گردشگری نیست اما ظرفیت‌های مناسبی برای جذب گردشگر دارد و توسعه صنعت گردشگری در این زمینه می‌تواند با سرمایه گذاری مطلوب محقق شود.

وی اظهار داشت: در ۲ سال اخیر تلاش شده تا این استان به مقصد گردشگری تبدیل و از حالت مسیر عبوری گردشگران خارج شود که در این راستا در نوروز امسال، حدود ۴۰ هزار اقامت مسافران در استان به ثبت رسید.

استاندار مرکزی در ادامه گفت: مردم این خطه دارای فرهنگ اصیل و خانواده‌های مذهبی هستند و بی حجابی در استان مرکزی کمتر گزارش شده است.

آقازاده افزود: برخورد با برهم زنندگان امنیت اخلاقی جامعه مورد تاکید شورای تأمین است و تاکنون تلاش شده اعمال قانون با حفظ شأن و منزلت اجتماعی همراه باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در تأمین و تهیه کالاهای اساسی کمبود وجود ندارد و سیستم توزیع نیازمند تقویت بیشتری است که همکاری مردم و اصناف ضروری به نظر می‌رسد.

وی درباره عوارض آلایندگی صنایع استان نیز گفت: پالایشگاه شازند هر سال حدود 100 میلیارد تومان عوارض آلایندگی محیط زیست دارد که برخی پرداخت نشده است و می‌تواند علت آن واریز درآمد حاصل از فروش محصولات پالایشگاه به حساب یارانه‌ها باشد.

استاندار مرکزی گفت: مجموع بدهی پالایشگاه شازند در حوزه عوارض آلایندگی، 300 میلیارد تومان در طول سال‌های اخیر است اما تلاش شده در سال جاری، عوارض به صفر برسد.

آقازاده افزود: پتروشیمی شازند جز صنایع آلاینده نیست اما بررسی کارشناسی این مهم در حال انجام است.

وی اظهار داشت: شرکت املاح مدنی اراک نیز عوارض قانونی پرداخت می‌کند و با خرید ۲ دستگاه پمپ در تلاش است تا همه ضایعات کف تالاب را به حفره‌ها بازگرداند و این شرکت عوارض قانونی آلایندگی معوق ندارد.

استاندار مرکزی گفت: برخی واحدهای صنعتی استان مرکزی با تلاش و مدیریت مناسب به چرخه تولید بازگشته‌اند که آونگان و شرکت صنایع نخ  از جمله این واحدها است که در شرایط فعلی برای استان موفقیت محسوب می شود و امیدواریم با همکاری دستگاه های اجرائی بتوانیم گام های موثری در این زمینه برداریم.

آقازاده افزوده: همکاری مناسب مؤسسه خاتم الانبیا (ص) با آونگان موجب شد تا حیات اقتصادی در این واحد تولیدی تثبیت شود.

وی اظهار داشت: براساس پیش بینی باید سال گذشته یک و نیم میلیارد دلار سرمایه گذاری در استان انجام می‌گرفت اما تحریم‌ها باعث شد این مهم عملیاتی نشود.

استاندار مرکزی درباره غیرفعال شدن فرودگاه اراک نیز گفت: استقبال نکردن مردم در پرواز اراک - تهران باعث شد این خط پروازی تعطیل شود.

آقازاده افزود: اما تلاش شده است تا پرواز اراک - مشهد و شهرهای با مسافت طولانی‌تر در فرودگاه اراک دایر شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: سیلاب اخیر به زیرساخت‌های استان از جمله راه‌ها، مزارع، شبکه‌های آب و برق آسیب جدی وارد کرد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: تاکنون اعتباری برای جبران خسارت سیل امسال اختصاص داده نشده اما اعتبارات ملی برای این مهم پیش بینی شده است.

آقازاده گفت: تاکنون رقمی برای جبران خسارت ناشی از سرمازدگی استان ابلاغ نشده اما مکاتباتی با جهاد کشاورزی انجام شده و تلاش شده تا از صندوق حمایت از کشاورزان به صورت بلاعوض کمک گرفته شود.

استاندار مرکزی درباره وضعیت طرح ۵۵ متری اراک نیز افزود: تعیین تکلیف طرح ۵۵ متری اراک به شورای عالی شهرسازی و معماری سپرده شده است و اگر شهرداری اراک نتواند این طرح را اجرایی کند، مردم نباید معطل باقی بمانند.

وی اظهار داشت: اجرای این طرح برای اراک لازم است اما در صورتی که امکان اجرای آن وجود نداشته باشد، اصرار به اجرا نیست و این احتمال وجود دارد که این طرح در شورای شهرسازی و معماری لغو شود.

استاندار مرکزی گفت: اجرای طرح ۵۵ متری اراک به ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

آقازاده درباره مشکلات مطبوعات در تهیه کاغذ افزود: اوج مشکلات فعالان عرصه خبر افزایش قیمت کاغذ است و تلاش دولت در مجموعه ارشاد برای ساماندهی این شرایط است.

وی اظهار داشت: اکنون کاغذ با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومان به کشور وارد می‌شود اما در بازار چندین برابر قیمت در اختیار مطبوعات قرار می‌گیرد.

استاندار مرکزی  درخصوص فعالیت ورزشی باشگاه شهرداری اراک نیز گفت: متاسفانه در سال 93 و 94 معاونت عمرانی وزارت کشور بخشنامه غیر کارشناسی را  صادر کرد که با  تلاش، پییگری و صحبت هایی که برای لغو این بخشنامه با این معاونت کردیم، ایشان قبول کردند  فعالیت باشگاه ورزشی شهرداری ها منهای فوتبال و چند ورزش دیگر مجدداً فعال شود.

وی افزود: این موضوع در شورای تامین مطرح ، تصویب و اجازه داده شد شهرداری اراک باشگاه ورزشی خود را که عمدتاً در زمینه  والیبال  یا ورزش های رزمی  است را فعال نماید.

آقازاده بیان کرد: متاسفانه اخیراً  سازمان بازرسی یا اداره کل بازرسی استان  نامه ای نوشته که بخشنامه معاونت عمرانی وزارت کشور را ملاک قرار داده  است .

وی افزود: از آنجائیکه فعالیت این باشگاه مصوبه  شورای تامین است  و رئیس دستگاه قضا و دادستان هم عضو این شورا هستند ،لذا  شهرداری اراک  برای خود بهانه  ای ایجاد نکند  و طبق این مصوبه  می تواند باشگاه را  با بودجه امسال  که برای فعالیت ورزشی باشگاه شهرداری اراک  گذاشتند، فعال کند .

آقازاده ادامه داد: به صراحت می گویم شهرداری می تواند باشگاه  خود را راه اندازی کند این انتظار عموم مردم است از شهردار و شورای شهر که این باشگاه را راه اندازی کنند.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: ما انتظارمان بر این است که شهردار اراک باشگاه را با مصوبه شورای تامین راه اندازی کند و توجهی به تذکر سازمان بازرسی نداشته باشد.

آقازاده در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برگزاری بیست و یکمین جشنواره خیرین مدرسه ساز در 23 خردادماه در اراک ، گفت: برغم همه مشکلات اقتصادی خوشبختانه خیرین قوی‌تر و پیشگام‌تر از مسئولان در عرصه حاضرند به طوری که 6 پروژه مردمی و مشارکتی در استان مرکزی در سال 90 به 29 پروژه در سال  97  رسیده است.

وی با اشاره به اینکه روند پروژه های مدرسه سازی توسط خیرین در استان روند خوبی  بوده است، تصریح کرد: در بیستمین جشنواره خیرین مدرسه ساز 17 میلیارد و 700 میلیون تومان تعهد شد که 80 درصد آن محقق شده و 20 درصد باقی نیز در حال تحقق است .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز گفت: تأمین کاغذ ویژه اصحاب رسانه در بخش روزنامه، منطقه‌ای، ملی و استانی است.

حجت الاسلام «عباس دانشی» افزود: استان مرکزی نیز همانند سایر استان‌ها با مشکل کمبود کاغذ برای فعالیت مطبوعات نوشتاری مواجه است.

 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها