Portal_background_image

با حضور استاندار كارگروه كاهش آلودگي هواي اراك برگزار شد

با حضور زمانی قمی استاندار مرکزی نشست کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای کلان شهر اراک در محل استانداری برگزار شد.

ابراهیمی کارنامی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون 44 روز با کیفیت ناسالم و آلوده در کارنامه هوای کلانشهر اراک ثبت شده در حالیکه در تمامی ایام پارسال تعداد روزهای آلوده در اراک 37 روز بوده است.

وی بیان کرد: بر اساس گزارش کارشناسی مرکز پایش آلودگی هوای اراک 9 روز از مجموع ایام آلاینده هوا در کلانشهر اراک در سال جاری ناسالم برای تمام گروه های جمعیتی و بقیه روزها ناسالم برای گروه های حساس بوده و آلاینده مسئول در کیفیت بد هوای این شهر ذرات معلق ثبت شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: منشا آلودگی هوای در کلانشهر اراک از ابتدای امسال تاکنون ریزگردهای خارجی و محلی بوده و مسئله مهم در این خصوص این است که ذرات معلق با قطر کمتر از دو نیم میکرون که به مراتب آثار زیان بارتری نسبت به گرد و غبار با قطر ده میکرون دارند، در بیشتر ایام آلاینده امسال در اراک بالا بوده است.

ابراهیمی کارنامی اظهار کرد: تاکنون اقدامات زیادی در حوزه مدیریت و مهار ریزگردها در استان انجام شده اما با توجه به شرایط فعلی و آمارها می طلبد که تعامل و همکاری ویژه در این حوزه صورت پذیرد.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی در مورد خروج برخی از صنایع از لیست آلاینده‌ها گفت: این صنایع در گذشته میزان آلایندگی بالایی  داشته اند که اکنون با توجه به اندازه‌گیری و محاسبه میزان آن به حد استاندارد رسیده و محیط زیست نیز موظف به عمل کردن براساس استاندارد است.

گفتنی است در این نشست گزارشی از سوی شهرداری اراک درخصوص استفاده از دوچرخه در کلان شهر اراک ارائه گردید و ارتقای سلامت روحی و جسمی، کاهش حجم ترافیک، کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی، کاهش مصرف سوخت، کاهش دسترسی آسان به اماکن عمومی و مشکلات ناشی از کمبود پارکینیگ از مهمترین مزایای استفاده از دوچرخه عنوان شد.       

در ادامه مدیرکل هواشناسی استان  نیز گزارشی از اثرات، منشا و علل تشکیل پدیده گرد و غبار ارائه کرد.

در این نشست مصوبات کمیته تخصصی ساماندهی وضعیت برداشت از تالاب میقان اراک به تصویب کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک نیز رسید.

در این نشست مقرر شد بهره گیری از ظرفیت دوچرخه در راستای کاهش آلودگی هوای اراک در کارگروه ترافیک  مورد بررسی قرار گیرد.

یادآور می گردد در این نشست رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اراک، رئیس خانه سازمانهای مردم نهاد و رئیس شورای اسلامی شهر اراک نیز مطالبی را بیان نمودند.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها