Portal_background_image

استاندار مركزي: كارنامه انسداد چاه‌هاي غيرمجاز در استان مركزي نمره قبولي دارد

استاندار مرکزی روز پنجشنبه در نشست هم‌اندیشی تشکل‌های بخش کشاورزی استان گفت: کارنامه انسداد چاه‌های غیرمجاز کشاورزی و مجموعه اقدامات صورت گرفته در ۲ دهه اخیر با هدف حفظ ذخایر آبی در این استان نمره قبولی دارد.

سید«علی آقازاده»  افزود: در صورتی‌که این تصمیم‌ها برای مدیریت منابع آب زیرزمینی و انسداد چاه‌های کشاورزی انجام نمی‌گرفت دامنه مشکلات حوزه آبی استان گسترده‌تر بود.

اظهار داشت:  با این حال در چهار دهه اخیر سایه برخی از سیاست‌های نادرست و غیرکارشناسی از منابع آبی و برداشت‌های غیراصولی  وجود داشته که پیامدهای آن به شکل افت سطح منابع آب زیرزمینی اکنون  در دشت‌های کشور و استان  اتفاق افتاده است.

وی اظهار داشت: این سیاست در دولت‌های مختلف و با سلایق  گوناگون صورت گرفته اما نتایج آن به صدا درآمدن  زنگ خطر در دشت‌های ایران بوده  است.

استاندار مرکزی گفت: آب ذخیره ارزشمند و منابع پایه حیات است و در صورت نبود مدیریت اصولی در نگهداشت منابع و مصارف منطقی  امکان تبدیل دشت‌ها به صحراهای خشک و سوزان دور از ذهن نیست.

آقازاده افزود: برای دوری از شرایط کم‌آبی باید تصمیمات کارشناسی اعمال شود و مردم و کشاورزان باید تابع آن باشند.

وی اظهار داشت: استان مرکزی در منطقه نیمه خشک واقع شده و اکنون تقریبا دشت‌های استان از جمله خمین، اراک، زرند و فراهان شرایط ممنوعه داشته و در صورت ادامه این روند فرزندان و آیندگان ما با سرزمین سوخته مواجه خواهند بود.

استاندار مرکزی با یادآوری اینکه نیاز است تا طرح تعدیل چاه‌های کشاورزی اجرا شود، گفت: البته در برخی دشت‌های استان از جمله شازند نیاز به تعدیل چاه های کشاورزی نیست و نباید در اجرای این طرح پروانه چاه‌ها کم شود زیرا پروانه نوعی مالکیت برای کشاورز قلمداد می‌شود.

آقازاده در ادامه افزود: با وجود آنکه برخی استان‌ها در تابستان امسال با خاموشی برق مواجه هستند با تلاش نیروهای کاردان صنعت برق استان، تاکنون این استان خاموشی را تجربه نکرده است.

وی اظهار داشت: لازم است با توجه به شرایط کنونی ۲۰ درصد انقضای چاه های کشاورزی استان متوقف شود تا کشاورزان اوج فعالیت کشاورزی در فصل کنونی را بگذرانند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: آب از مهمترین عناصر تولید محصولات کشاورزی، زراعی و باغی است و برای کشاورزان ارزشمند است و پایه فعالیتشان محسوب می‌شود.

«مجید آنجفی» افزود: بهره برداری بی‌رویه خط قرمز کشاورزان است و با همه توان می کوشند تا این عنصر، آبادانی و تولید به بهترین شکل مصرف شود.

وی اظهار داشت: کنترل و نظارت در مصرف آب با هدف مدیریت و جلوگیری از هدررفت آن برای بقا و احیای سفرهای زیرزمینی انجام می‌شود و کشاورزان برای تحقق این هدف همکاری دارند.

معاون اقتصادی استانداری مرکزی نیز در این نشست  گفت: وضعیت سفرهای زیرزمینی استان مطلوب نیست و این روند باید ادامه یابد.

«سعید فرخی» افزود: ضروری است برداشت از منابع آبی استان منطقی، کنترل شده و حتی کمتر از حد مجاز باشد تا به وضعیت عادی از کف نرود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: طرح تعدیل چاه‌های کشاورزی در دشت شازند به علت وضعیت مطلوب سفره‌های زیرزمینی در حد صفر است.

«عزت‌الله آمره ای» افزود: برداشت آب از دشت‌های ساوه، زرند، خمین و اراک بالا است و در دشت های کمیجان، خنداب و شازند طرح تعدیل به علت وضعیت مطلوب آب عملیاتی نخواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی گفت: ۴۰ درصد کشاورزان استان طرح مدیریت مصرف برق با خاموشی چهار ساعت پمپ آب را رعایت کردند و مشمول بخشش قبض شدند.

«محمد اله‌داد» افزود: استان امسال برای جلوگیری از قطع برق مقاومت می‌کند و تاکنون این مهم در بخش‌های خانگی، کشاورزی و صنعت استان  اتفاق نیفتاده است.

وی اظهار داشت: ۵۳ درصد از چاه های آب کشاورزی استان از قدرت و میزان مجاز تجاوز کرده‌اند و ۸۵ درصد نیز از ساعت مجاز پروانه نیز بیشتر مصرف می‌کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی گفت: این شرکت ۱۵۰ میلیارد ریال از مشترکان مطالبه دارد که تحقق این رقم به اجرای طرح های و ارایه خدمات مطلوب به مشترکان کمک خواهد کرد.

استان مرکزی با بهره مندی از ۲ هزار و ۸۰۰ واحد تولیدی و صنعتی به عنوان قطب دوم صنایع مادر تخصصی و قطب چهارم صنعت کشور است.

این استان در حوزه کشاورزی نیز جز ۱۰ استان مطرح کشور است.

تمامی دشت‌های استان مرکزی در دهه اخیر به دلیل مصرف بی رویه آب سفره‌های زیرزمینی و افت شدید سطح آب ممنوعه اعلام شده است.


دسته بندی

کارشناس روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها