Portal_background_image

استاندار: كارنامه استان مركزي در رونق توليد صنايع مشكل دار موفقيت آميز است

آقازاده استاندار مرکزی در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی مشترک استان مرکزی و شهرستان ساوه که در شرکت زرین بافت شهر صنعتی کاوه برگزار شد، گفت: کارنامه این استان در شاخص های رونق بخشی به تولید در صنایع مشکل دار و کاهش تعدیل نیرو و تعطیلی واحدهای صنعتی در سال گذشته موفق است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: میزان نیروهای تعدیل شده در واحدهای صنعتی استان و همچنین شمار واحدهای تعطیل شده استان در سال قبل نسبت به میانگین کشوری کمتر بوده است.

وی افزود: میزان تسهیلات جذب شده برای رونق تولید در استان مرکزی پارسال از ۱۲ هزار میلیارد ریال به ۱۷ هزار میلیارد ریال افزایش یافته که نتیجه آن افزایش اشتغال و تولید در صنایع بود.

وی گفت: در سال جاری نیز باید با سختکوشی همچنان در صدد تحقق منویات رهبر معظم انقلاب مبنی بر رونق تولید بود زیرا مواردی مانند کاهش ارزش پول ملی و گران شدن مواد اولیه مورد نیاز کارخانه‌ها و شرایط را برای فعالیت واحدهای صنعتی با مشکلاتی مواجه کرده است.

استاندار مرکزی گفت: تولیدکنندگان استان با مشکل تأمین سرمایه و محدودیت منابع مالی و اقتصادی مواجه هستند که این مسئله رسالت و وظایف مسئولان را در سال جاری سنگین‌تر از قبل کرده است.

وی تاکید کرد: از راهکارها تأمین منابع مورد نیاز سرمایه در گردش واحدهای صنعتی با همکاری بانک‌های عامل است که در این زمینه می‌طلبد اهتمام و اراده جدی در میان همه دست اندرکاران وجود داشته باشد.

آقازاده افزود: یکی از اهداف سفر به شهرستان ساوه بررسی و رفع مشکلات واحد کاریزان خودرو است که با حدود ۳۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری مشکلاتی در زمینه عوارض شهرداری دارد و قرار است در این خصوص تصمیم گیری های راهبردی انجام شود.

وی با اشاره به بازدید از شرکت سیانا که در زمینه تولید مواد غذایی فعالیت می‌کند، گفت: این شرکت از برندهای معتبر و خوش آوازه صنایع غذایی کشور است و اکنون تنها با ۲ درصد از ظرفیت فعالیت می‌کند و همه تلاش بر این است که مشکلات این واحد در زمینه تأمین اجتماعی. و نیاز به تسهیلات ا برطرف شده و دوباره به چرخه فعالیت برگردد.

استاندار مرکزی همچنین از سفر مجدد در یک ماه آینده به شهرستان ساوه و تشکیل جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی در حوزه نوبران و غرق آباد خبر داد و گفت: اجرایی شدن مصوبات ااین نشست با جدیت دنبال می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی نیز گفت: چهار نشست ستاد اقتصاد مقاومتی با حضور مدیریت ارشد استان در ساوه برگزار شده است که نشان از اهمیت اقتصادی و صنعتی این شهرستان دارد.

«رقیه یادگاری» افزود: حاصل برگزاری نشست‌های ستاد اقتصاد مقاومتی در شهرستان ساوه ۴۰ مصوبه بوده که ۱۷ وردآن به طور کامل اجرایی شده است.

وی ادامه داد: ۱۵ مصوبه نیز در دست پیگیری و ۱۳ موردبه دلایلی از جمله زمان بر بودن هنوز اجرا نشده است.

یادگاری گفت: مصوباتی مانند طرح آبرسانی از سد کوچری به دلایلی فراستانی و ملی بودن، نیاز به تامین اعتبارات در سطح کلان دارد و یا دلایلی مانند نبود متقاضی برای راه اندازی برخی طرح‌های مصوب اجرایی نشده است.

به گفته رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی بیشترین مصوبات نشست‌های ستاد اقتصاد مقاومتی که در ساوه برگزار شده مربوط به واحدهای موجود در شهر صنعتی کاوه و همچنین رفع مشکلات شهر صنعتی جدید ساوه (احمدآباد) بوده که تا حد زیادی مشکلات زیرساختی را حل کرده است.

وی ادامه داد: این کاهش تعدیل نیروها در حالی اتفاق افتاده که میزان نیروهای بیکار شده واحدهای صنعتی در ۲ ماه نخست پارسال ۶۸۷ نفر بوده است.

میرزایی اظهار داشت: ممانعت از بیکار شدن نیروها و کاهش آمار تعدیل شدگان در شهرستانی صنعتی مانند ساوه که افزون بر ۵۵۰ واحد تولیدی و صنعتی دارد بیانگر اتکا به توان داخلی و اهتمام مسئولان در میدان جنگ اقتصادی با دشمنان است.

وی، تلاش‌های به عمل آمده برای کاهش میزان معوقه شرکت‌های تولیدی شهرستان ساوه را مثبت ارزیابی کرد و گفت: ۱۶ واحد صنعتی امسال در زمینه پرداخت مطالبات کارگران مشکلاتی دارند در حالی که سال گذشته شمار واحدهای با معوقه پرداختی ۳۵ مورد بود.

فرماندار ساوه گفت: اراده جدی و پشتکار تولیدکنندگان با حمایت‌های دولت با وجود کاهش منابع اعتباری دستاوردهای مثبتی چون عبور از تحریم‌ها و تداوم تولید و اشتغال به همراه دارد و در سال جاری نیز در راستای تحقق شعار رونق تولید از بخش خصوصی حمایت می شود.

وی از توجه استاندار مرکزی به مشکلات بخش صنعت و تولید این شهرستان قدردانی کرد و گفت: برگزاری چهار نشست ستاد اقتصاد مقاومتی با حضور مدیریت ارشد استان با ۴۰ مصوبه مؤثر نشان از جدیت حوزه مدیریت ارشد برای حل مشکلات صنعت دارد.

در این نشست مدیران شرکت‌های روناک دارو، زربافت، کاوه گستر و یدک موتور نیز به بیان مشکلات خود از قبیل نیاز به دریافت تسهیلات، موانع تهیه مواد اولیه، کمبود آب و دریافت مطالبات از شرکت‌های خودروسازی پرداختند.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها