Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: فناوري و پژوهش براساس تامين نيازهاي استان تقويت شود

آقازاده استاندار مرکزی در کارگروه آموزش، پژوهش، فناوری و نوآوری استان که در محل استانداری برگزار شد، گفت: فناوری های نوین و پژوهش باید به صورت عملیاتی در خدمت تامین نیازهای اساسی استان در بخش های مختلف باشد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: مراکز علمی و دانشگاهی، محققین ، نخبگان و پژوهشگران برتر استان ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه تحقیق و پژوهش و بهره گیری از فناوری های نوین در استان است که باید بخوبی از این ظرفیت استفاده کنیم.

وی بیان کرد: استان مرکزی با داشتن بیش از ۸۰ هزار دانشجو و ۳۰۰هزار دانش آموز در مجموعه آموزش و پرورش یک استان دانشگاهی و علمی به شمار می رود و حتما در میان این تعداد با توجه به سابقه علمی در طول تاریخ نخبگان قوی وجود دارند که می توانند زیر بنای کار باشند.

آقازاده با تاکید بر نقش مهم تولید علم و فناوری و پژوهش در  تحقق رونق اقتصادی وتولید ثروت، ابراز کرد: استان مرکزی شاخص های برجسته ای در حوزه صنعت، کشاورزی و دانشجویی دارد و نیاز است با پیوند هدفمند این عرصه ها با خدمات فناوری جدید و پژوهش های کاربردی با همت مراکز علمی و دانشگاهی و پژوهشگران قابلیت های مذکور بیش از گذشته بدرخشد.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه استان مرکزی یک استان صنعتی است،گفت: بخش عمده صنایع استان علی رغم اینکه امروز فعال هستند ولی نیاز به تجهیز و نوسازی دارند لذا بهره گیری از فناوری های نوین می تواند نقش مهمی در نوسازی صنایع استان داشته باشد.

آقازاده گفت: در کنار بهره گیری از فناوری های نوین در بخش صنعت از بخش کشاورزی نیز نباید غافل شد چرا که ورود فناوری های جدید در این حوزه  به کاهش بحران آب و خاک نیز کمک می کند.

وی گفت: اقتصاد تک محصولی و وابسته به نفت برازنده کشور نیست و باید با بهره گیری از ظرفیت پژوهش مرزهای دانشی در حوزه های مختلف بسط یابد و از همه بخش ها و ظرفیت ها در پیشبرد اقتصاد و تولید استفاده بهینه صورت گیرد.

آقازاده تصریح کرد: یکی از مهمترین نهادهایی که می‌تواند در رابطه با سیاست‌های پژوهشی استان تاثیرگذار باشد کارگروه تخصصی آموزش، پژوهش فناوری و نوآوری استان است که می طلبد نشستهای این کارگروه به صورت منظم برگزار شود.

استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: در هفته پژوهش  و فناوری باید شناسایی نیازهای استان در زمینه ها و شرایط مختلف را دنبال کنیم  و اینکه این کارگروه چقدر می تواند در تامین نیازهای استان موثر باشد و در این زمینه می توانیم از ظرفیت بخش خصوصی و صنایع نیز استفاده کنیم.

استاندار مرکزی ابراز امیدواری کرد استان مرکزی با توجه به ظرفیت های خود امسال نیز  بتواند در برگزاری هفته پژوهش و فناوری همچون سال گذشته رتبه برتر را در کشور کسب  نماید.

رییس سازمان برنامه و بودجه استان  هم در این نشست گفت: کمیته انتخاب پژوهشگران برتر دستگاه های اجرایی استان مرکزی به این نهاد واگذار شده است.

 یادگاری افزود: 30 پژوهش از دستگاه های مختلف این استان به سازمان برنامه و بودجه استان مرکزی ارسال شده که کار داوری و انتخاب پژوهش های برتر اول آذرماه امسال انجام می شود.

وی بیان کرد: 10 داور از دانشگاه ها، مرکز تحقیقات جهاد دانشگاهی و آموزش و پرورش مسئولیت داوری این پژوهش ها را برعهده دارند که در مجموع سه پژوهش به عنوان برتر انتخاب خواهد شد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان ادامه داد: در هفته پژوهش امسال (چهارم تا 11 آذرماه) سه دستگاه اجرایی این استان نیز که از اعتبارات پژوهشی استفاده بهینه کرده باشند نیز انتخاب و معرفی می شوند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، نوسازی و تحول اداری استانداری نیز در این نشست گفت: پژوهش و تحقیق عامل مهم برای توسعه متوازن است و باید بیش از پیش در کشور و استان مرکزی مورد توجه قرار گیرد.

موسایی افزود: هدفگذاری امور در استان باید به گونه ای باشد که هیچ اقدام و حرکتی بدون تحقیق و پژوهش صورت نگیرد.

وی بیان کرد: شعار هفته پژوهش امسال، 'پژوهش تقاضا محور، تجاری سازی فناوری، زیربنای تولید و اشتغال' نامگذاری شده و نیاز است که دستگاه های اجرایی این مهم را در رویه ها و تکالیف خود لحاظ کنند.

گفتنی است در این نشست در خصوص اجرای برنامه های مختلف هفته پژوهش در استان مرکزی بحث و تبادل نظر شد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها