Portal_background_image

لاريجاني در آيين بهره برداري از پست 230 كيلوولت برق شهرستان خنداب : فرصت سازي شغلي مهمترين دغدغه دولت و مجلس است

لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در آیین بهره برداری از پست 230 کیلوولت برق شهرستان خنداب که با حضور استاندار مرکزی انجام شد، گفت: فرصت سازی شغلی در کشور به عنوان مهمترین دغدغه و دلمشغولی دولتمردان و خانه ملت است.

لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مدیریت هزینه های سربار در بخش های مختلف زمینه و بستری را برای توسعه فعالیت های اشتغالزا در کشور گسترده تر می کند.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری تولید 2 هزار مگاوات انرژی الکتریکی به منظور جبران کمبودهای کشور برنامه ریزی شده در صورتی که با مدیریت مصرف صحیح نیازی به این حجم سرمایه گذاری نبود و گسیل این منابع مالی می توانست در حوزه اشتغال اثربخشی بالا داشته باشد. 

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: راهبری امور به گونه ای که هزینه های سربار حذف و مصرف بهینه در کشور حاکم شود می تواند بسترساز خدمات بهتر به مردم باشد. 

لاریجانی گفت: رسانه ملی نقش مهمی در ترویج فرهنگ اصلاح الگوی مصرف دارد و نیازی نیست برای این کار از دستگاه های مختلف هزینه ‌دریافت شود چرا که این مهم نقش محوری در بهبود فرهنگ عمومی جامعه دارد. 

وی بیان کرد: 20 هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت در سال گذشته با هدف ایجاد اشتغال خرد ‌در اختیار کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار گرفت که این اقدام براساس ارزیابی گزارش های موجود موفقیت مطلوبی داشته و به همین دلیل امسال نیز این تسهیلات به 50 هزار میلیارد ریال افزایش یافته است‌. 

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: زندگی با کرامت و توانمندسازی مددجویان باید محور برنامه های دستگاه های حمایتی قرار گیرد و مجلس هم نقش خود را در این زمینه ایفا می کند. 

لاریجانی افزود: 50 هزار میلیارد ریال منابع مالی علاوه بر تسهیلات کمیته امداد امام خمینی(ره) برای سازمان بسیج ‌‌در نظر گرفته شده که عمده این تسهیلات برای اشتغال خرد روستایی هزینه می شود.

وی ادامه داد: یکصد هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت پارسال از سوی مجلس شورای اسلامی برای اشتغال خرد روستایی در نظر گرفته شد که بخشی از آن همچنان هزینه نشده است. 

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دولت و مجلس فرامین مقام معظم رهبری را سرلوحه امور قرار داده و با وجود تمامی فشارها به دنبال حل مشکلات و ایجاد اشتغال جوانان هستند. 

لاریجانی افزود: مصرف بی رویه انرژی الکتریکی هزینه های کمرشکنی را بر کشور تحمیل می کند، بنابراین الگوی مصرف باید مورد توجه وزارت نیرو قرار گرفته و کسانی که الگوی مصرف را رعایت می کنند مورد حمایت قرار بگیرند و مشترکان پرمصرف مشمول پرداخت رقم واقعی توالید برق شوند تا مصداق رعایت عدالت در جامعه باشد.

مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت مادر تخصصی توانیر نیز در این آیین گفت: در چهار دهه اخیر جمعیت کشور 2 و 2 دهم برابرشده و این در حالی است که ظرفیت برقرسانی ۱۱ برابر شده است.

«محمد حسن متولی زاده» اظهار داشت : در حالی که یک و نیم میلیارد نفر از ساکنان جمعیت کره زمین از نعمت برق بی بهره هستند به برکت انقلاب اسلامی پوشش برق کشور ۱۰۰ درصد است.

وی تصریح کرد : میزان مصرف برق در استان ۲۲ برابر شده که نشان از رشد و توسعه استان است و این میزان نسبت به متوسط کشوری بالاتر است.

وی با اشاره به شاخص های استان نیز بیان داشت: متوسط بخش تولید در کشور ۵۰ درصد است که این شاخص در استان بیش از ۸۲ درصد رمی باشد.

متولی زاده، میزان تلفات برق در استان را تک رقمی عنوان کرد و گفت: استان مرکزی در 2 سال گذشته در عبور از پیک تابستان رتبه نخست را کسب کرده است.

وی، اعتبارهزینه شده برای ایجاد پست 230 کیلووولت خنداب را یکهزار و 100 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: بیش از ۹۵ درصد تجهیزات برق ساخت داخل است و در خصوص وضعیت برق به لحاظ کادر فنی و ساخت تجهیزات جای هیچ گونه نگرانی نیست و کشور به خودکفایی رسیده است.

متولی زاده با اشاره به اقتصاد برق در کشور نیز اظهار داشت : اقتصاد برق در سال جاری نسبت به ۴۰ سال گذشته ۷۵ درصد ارزان ترشده است.

وی اضافه کرد: در استان مرکزی ۶۸۰ هزار مشترک برق خانگی وجود دارد که متوسط صورتحساب خانوارها 150هزار ریال است که بیانگر رعایت الگوی مصرف در استان است.

این مسئول با اشاره به ظرفیت بند ' و' تبصره ۵ بودجه ۹۷ عنوان کرد: بیش از 850 هزار میلیارد ریال از مطالبات تولید کنندگان برق پرداخت شده که 700 هزار میلیارد ریال آن سهم نیروگاه ها است و در بودجه ۹۸ نیز این موضوع پیش بینی شده است.

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی شرکت توانیر گفت: بیش از ۸۰ درصد ظرفیت پست 230 کیلوولت لجور را مس و آلومینیوم تشکیل داده است.

وی با اشاره به شاخص های سودآور بورس در سال ۹۶ و ۹۷ اظهار داشت: مس ۱۲۰ درصد ، فولاد ۲۱۰درصد، سرب و روی ۲۸۰ درصد است و این در حالی است که سهام نیروگاه دماوند 14درصد، عسلویه ۷۰ درصد بوده است که باید با همت نمایندگان بتوان خدمات مطلوب تری به مردم ارایه داد.

حدود 700 هزار مشترک برق در استان مرکزی وجود دارد که انرژی الکتریکی مصرفی آنان از طریق 16 هزار دستگاه ترانسفورماتور، 20 هزار کیلومتر شبکه و 45 پست فوق توزیع تامین می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی و هیات همراه همزمان با هفتمین روز از دهه مبارک فجر به دعوت مشترک نماینده ولی فقیه در استان، استاندار و مجمع نمایندگان به استان مرکزی سفر کرده است.

بازدید از حوزه علمیه خاتم الانبیا اراک، حضور در واحد تولیدی، صنعتی هپکو، بهره برداری از پست 230 کیلوولت خنداب و نشست با فعالان اقتصادی استان مرکزی از جمله برنامه های تدارک شده برای این سفر یک روزه است.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها