Portal_background_image

استاندار مركزي : غفلت از حراست منابع طبيعي، افزايش مخاطرات زيستي را در پي دارد

زمانی قمی استاندار مرکزی در آئین بهره برداری از طرح 400 هکتار جنگلکاری در شهرستان تفرش، گفت: غفلت از حراست منابع طبیعی موجب افزایش مخاطرات زیستی و همچنین تهدیدی جدی برای سلامت مردم خواهد شد.

زمانی قمی استاندار مرکزی افزود: توسعه نامتوازن در دهه های اخیر موجب تغییرات اقلیمی و آسیب پذیری منابع آب و خاک و هوا شده که ادامه این روند نابودی بشر و محیط پیرامونی آن را رقم می زند.
وی گفت: تغییرهای گسترده ای که در روش زندگی و بهره برداری مردم ایران از منابع طبیعی صورت گرفته ، لزوم حفظ منابع آب، خاک و طبیعت را گوشزد می کند چرا که با وجود خشکسالی ها و حرکت افسارگسیخته انسانی با برچسب توسعه، روند بیابانی شدن مراتع و نابودی منابع پایه را در پی دارد.
استاندار مرکزی ادامه داد: منابع طبیعی و محیط زیست سرمایه های اصلی کشور هستند که حراست بهینه از آن ها تنها بر عهده یک سازمان خاص و دولت نیست بلکه، اقشار مختلف جامعه و مردم باید با آگاهی و حساسیت به میدان آمده و حمایت از آن را در دستور کار خود قرار دهند.
زمانی قمی بیان کرد: مردم ایران باید با حفظ و حراست منابع طبیعی ضمن جلوگیری از فرساش بادی، آبی و خاک که به ایجاد و افزایش گرد و غبار و کانون های غبار نمکی در شهرهادامن می زند، این نعمت الهی را برای نسل های آینده به امانت گذاشته و از تخریب آن جلوگیری کنند.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در این نشست گفت: بر اساس مطالعه های انجام شده توسعه پایدار برای هرجامعه باید با تکیه بر پنج ویژگی سرمایه انسانی، اقتصادی، زیر ساختی ، نهادی و سرمایه طبیعی مورد توجه ویژه بگیرد.
یوسف یوسفی افزود: توجه به سرمایه طبیعی و منابع طبیعی در کنار سایر ویژگی های توسعه پایدار نشان از اهمیت و جایگاه این حوزه دارد و باید برنامه هدفمند و تکالیف مردم و مسئولان در قبال آن روشنی تعریف و اجرائی شود.
وی ادامه داد: شهرستان تفرش برخلاف سایر شهرستان های استان مرکزی که 40 تا 50 درصد از وسعت آنها را زمین های کشاورزی تشکیل می دهد، تنها 10 درصدعرصه کشاورزی دارد.
مدیر کل منابع طبیعی استان مرکزی بیان کرد: 90 درصد وسعت این شهرستان به دلیل کوهستانی بودن، اراضی با شیب 25درصد است که از بسترهای مراتعی استان محسوب می شود و از جهاتی برای این شهرستان هم فرصت و تهدید است.
یوسفی گفت: جمع شدن آب باران و برف و پرآبی چشمه ها و چاه های این شهرستان از فرصت ها و نقاط مثبت این اراضی طبیعی و فرسایش زمین و افزایش گرد و غبار از نقاط ضعف و تهدید آن به شمار می رود.
وی ادامه داد: با افزایش پوشش جنگلی در این شهرستان می توان از فرسایش آبی جلوگیری کرد و تهدیدها را به فرصتی برای توسعه و شکوفایی کشاورزی در منطقه تبدیل کرد.
در سفر یک روزه استاندار استان مرکزی به شهرستان تفرش عملیات اجرائی و کاشت نهال در 400 هکتار از منابع طبیعی این شهرستان آغاز شد.
انواع درخت های سرو خمره ای، سنحد، بادام تلخ و شیرین و انواع گونه های سازگار با طبیعت این شهرستان و کم آب در این منطقه کشت شد.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها