Portal_background_image

عاشوري: نظارت بر اثر بخشی، ارتقای بهره وری و خلاقیت محوری سه ضلع حمایت از تولید است

معاون برنامه ریزی استاندار گفت: نظارت بر اثر بخشی فعالیت ها، ارتقای بهره وری و نوآوری و خلاقیت سه ضلع حمایت از تولید ملی، كار و سرمایه ایرانی است.

'محمدرضا عاشوری' روز یكشنبه در نشست تحقق و تبیین راهكارهای عملی نامگذاری سال 'تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی' افزود: استفاده بهینه و حداكثری از ظرفیت های تولید و سرمایه های سرگردان و سوگیری تولید در كشاورزی و صنعت به جای سرمایه گذاری خدماتی كه تورم زا است از مباحث مهم سیاستگذاری امسال است.

وی اظهار كرد: خلاقیت و نوآوری پایه تولید با كیفیت و رقابت پذیر است و امسال باید راهكارهای عملیاتی كاهش هزینه و كیفیت بخشی تولیدات داخلی در سایه روش های خلاق در اولویت باشد.

معاون برنامه ریزی استاندار تصریح كرد: ارتقای بهره وری نیروی كار و به كارگیری نیروهای متخصص كارآمد در چرخه تولید محور افزایش كارایی و اثربخشی است و در این حوزه باید برنامه ریزی های زیرساختی با ملاك قرار دادن اسناد آمایش سرزمین، حوزه ملی، منطقه ای و بین بخشی در لایه های كارشناسی و فنی بدنه دستگاه های اجرایی اصل قرار گیرد.

عاشوری خاطر نشان كرد: براساس برآوردهای انجام شده در دو برنامه اخیر توسعه كشور تنها چهار درصد منابع كشور صرف كشاورزی شده و بین 12 تا 14 درصد در بخش صنعت بوده و مابقی منابع در حوزه خدمات فعال است كه جای بازنگری دارد.

معاون برنامه ریزی استاندار ادامه داد: ارزیابی زوایای آمار مذكور حكایت از این دارد كه بدنه تخصصی و كارشناسی دستگاه های اجرای به جای موضوعات كلان و زیربنایی و حساس سازی تصمیم گیران میانی و كلان به نكات اصلی بیشتر به حوزه روبنایی مشغول هستند و كمتر برای شكوفایی ظرفیت ها در تولید برنامه دارند.

عاشوری عنوان كرد: یكی از دغدغه های جدی امروز دنیا مدیریت منابع آب است و با وجود قوانین و برنامه های خوب دولت برای توسعه روش های مكانیزه آبیاری كشاورزی، دستگاه های اجرایی استان باید در سال جاری از این فرصت ها نهایت بهره را ببرند.

وی توضیح داد: یكی از پیام های مهم شعار امسال كاهش وابستگی، شكوفایی اقتصادی و افزایش صادرات است كه برای تحقق این مهم بسترسازی فرهنگی، تقویت مشاركت و حمایت مردمی الزامی است.

معاون برنامه ریزی استاندار بیان كرد: فائو اعلام كرده است كه اگر كشورها تا سال 2014 نتوانند زیرساخت و برنامه ذخیره مناسبی غذایی داشته باشند، دنیا با فاجعه انسانی مواجه می شود و در تدوین راهكارهای سال تولید ملی و حمایت از كار و سرمایه ایرانی باید این مهم مدنظر قرار گیرد.

عاشوری ادامه داد: صاحبان قلم و اندیشه امسال رسالت سنگینی را در نهادینه كردن و تبیین ریز برنامه ها و مفاهیم تولید ملی، كار و سرمایه ایرانی برعهده دارند و در استان مركزی با ظرفیت های قوی این مباحث باید به شكل جدی دنبال شود.

مدیركل دفتر امور اقتصادی استاندار نیز در این نشست گفت: درك صحیح و تدوین برنامه راهبردی قوی توسط اركان تولید و حمایت های قوی دولت در موفقیت برنامه های سال تولید ملی و حمایت از كار و سرمایه ایرانی حیاتی است.

'محمود نعمتی' افزود: مصرف كنندگان به عنوان یكی از حلقه های مهم در بازاریابی و فروش تولیدات داخلی مطرح هستند و در این حوزه نیاز به كار جدی است.

وی اضافه كرد: كار و سرمایه دو نهاده مهم تولید است و نباید دستخوش شعارزدگی و بی برنامگی شود زیرا رونق بخش های فرهنگی، اجتماعی و استقلال سیاسی با قدرت این حوزه مهیا می شود.

مدیركل دفتر امور اقتصادی استاندار مركزی تصریح كرد: در یك نگاه گذرا می توان سهولت در ورود كالاهای غیرضروری خارجی و سختی در واردات تكنولوژی و مواد اولیه تولید را دید و این ناشی از سیاست های استعماری دشمنان است.

شكل گیری كارگروه بومی سازی تولید با كمیته های پنج گانه، تدوین منشور حمایتی در حوزه كشاورزی و خرید تضمینی محصولات، تقویت حوزه صنایع تبدیلی، انبارها و سیلوها، بهره گیری از ایده های مردمی از طریق سامانه مجازی، تقویت توان ستاد تسهیل صنعت و تقویت همكاری بین بخشی دانشگاه ها، صنعت و عرصه فرهنگی از مباحث مطروحه در این نشست بود.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها