Portal_background_image

سردار نقدي: ظرفيت هاي پنهان كشور بايد مورد توجه قرار گيرد/صنايع تبديلي كوچك توسعه يابد

سردار نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان مرکزی که با حضور استاندار در محل استانداری برگزار شد با تاکید بر توجه به ظرفیت های پنهان کشور بر توسعه صنایع تبدیلی کوچک تاکید کرد.

سردار نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور، با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی مسئله روز کشور و مسیر عبوری کشور از گردنه های کنونی است، اظهار کرد: تحقق اقتصاد مقاومتی بسته به استفاده از تمامی ظرفیت های موجود در کشور دارد.

وی با اشاره به اینکه بسیج در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی گروه های جهادی فعالیت های بسیاری را دنبال می کند، افزود: در نوروز امسال بیش از 450 اردوی کاری توسط دانشجویان برگزار شد که ظرفیت استثنایی به شمار می رود و با استفاده از تعالیم اهل بیت خدمت به مردم را دنبال می کنند و باید از این پتانسیل جوانان علاقمند بهره برداری شود.

سردار نقدی ابراز کرد: ر دوره های سخت تحریم سال 89  بسیج اتاق فکر 120 هزار نفره با حضور بسیار از مسئولین و متخصصین در جهت توسعه کشور و پیشبرد اقتصاد مقاومتی تشکیل شدو در دولت قبلی طرح هایی در این اتاق فکر پیشنهاد و بررسی شد اما اجرایی نشد و در دولت کنونی مجددا مطرح گردید.در سال های 93 و 94 اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.

سردار نقدی با تاکید براینکه امور کوچک در مناطق دور افتاده برای پیمانکاران توجیه اقتصادی ندارد به همین دلیل برگزاری اردوهای جهادی که توسط افراد بدون مزد و منت کار می کنند، بهترین گزینه است که امور راحت پیش رود، عنوان کرد: سازمان بسیج هزینه رفت و آمد و امور دیگر را تقبل می کند، اما هزینه ساخت و احداث را در توان ندارد و باید توسط متولی امر تامین شود. خوشبختانه تاکنون اقدامات درخشانی در این راستا در کشور انجام گرفته است.

وی اظهار کرد: امروز بازار عراق مهمترین بازار صادراتی ما به شمار می رود. علیرغم اینکه روابط سیاسی ایران و عراق در بهترین شرایط قرار دارد، اما بازار این کشور در اختیار کشور ترکیه که روابط سیاسی مناسبی با عراق ندارد، قرار گرفته است این تفاوت نشان می دهد که روابط تجاری و اقتصادی ارتباطی به روابط سیاسی کشور ندارد بلکه براساس سود و زیان تعریف می شود و باید بازار این کشور را در اختیار خود قرار دهیم.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور مشکل امروز بازار کشور را واردات محور عنوان کرد و با بیان اینکه بازاریان ما اصول صادراتی را مورد توجه قرار نمیدهند، افزود: یکی از اقدامات لازم در این راستا آموزش صادراتی و بازاریابی اصناف است باید اطلاعات بازاریابی را توسعه بخشیم و در این راستا بسیج سازندگی توان و آمادگی این آموزش را دارد.

سردار نقدی  محور دیگری که بسیج سازندگی امسال به آن وارد شده است را بحث صنایع تبدیلی که موردتاکید رهبر معظم است، عنوان کرد و گفت: ضایعات کشاورزی کشور 5 میلیون تن در سال است که عمده دلیل آن اشباع بازار در زمان برداشت و کاهش چشمگیر قیمت محصولات است که به دلیل به صرفه نبود هزینه برداشت و انتقال به بازار عملا از دست می رود، اما اگر صنایع تبدیلی کوچک روستایی فعال باشد میتوان این هزینه را به سود تبدیل کرد.

وی گفت: امروز تمام تلاش ما همکاری و همراهی با جهاد کشاورزی است و بدون مداخله صرفا برای بهبود شرایط وامور کمک رسانی می کنیم.

وی تاکید کرد: اگر صنایع تبدیلی کوچک را در شهرها به صورت گسترده توسعه و راه اندازی کنیم توسعه صادرات را رقم خواهیم زد. امروز شهرها و بازارها در حال بررسی است تا ظرفیت ها رصد شود. ظرفیتهای استان مرکزی نیز برآورد و لیست شده است که براساس نظر مجموعه استان مورد توجه قرار خواهد گرفت تا براساس آنها صنایع تبدیلی کوچک راه اندازی شود.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین کشور با بیان اینکه بسیج سازندگی در بحث آموزش ارائه تسهیلات اولیه برای توسعه واحدها و تبلیغات رسانه و بازاریابی و حل مشکلات به واسطه دستگاه های اجرایی آماده خدمت رسانی است، اظهار کرد: امسال گروه های جهادی صنعتی وارد عرصه شده اند و علل تعطیلی و نیمه فعال بودن کارخانجات را به منظور رفع چالش ها بررسی می کنند و تاکنون قدم های مثبتی در این راستا برداشته شده است و استان مرکزی نیز می تواند از این ظرفیت بهره برداری کند.

وی اظهار کرد: سالانه شش هزار ماشین آلات صنعتی برای کشور خریداری می شود، اما اگر تنها هشت درصد از طریق بازار و کارخانجات داخلی تامین شود امورات و مشکلات صنایع رفع خواهد شد.

گفتنی است واگذاری طرح های روستایی به بسیج، حمایت فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی از صنایع تبدیلی، همراهی جهاد کشاورزی، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دانشکده علوم پزشکی و سازمان صنعت، معدن و تجارت در واگذاری مجوزهای لازم به بسیج و حمایت از اردوهای جهادی، هجرت و راهیان نور مصوبات این نشست بود.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها