Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: ظرفيت مطلوب استان مركزي براي جذب سرمايه گذار/ اعطاي 501 ميليارد تومان تسهيلات به واحدهاي توليدي استان

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست مشترک شورای برنامه ریزی و توسعه استان با ستاد اقتصاد مقاومتی که با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور در اراک برگزار شد، گفت: در مجموع 501 میلیارد تومان تسهیلات بر اساس تصمیمات ستاد اقتصاد مقاومتی استان و در قالب سایت بهین یاب به واحدهای تولیدی استان پرداخت شده است.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: میزان تسهیلات ابلاغی برای استان در ارتباط با طرح رونق تولید ۴۴۳ میلیارد تومان بود که به حوزه کشاورزی تاکنون ۲۹۴میلیاردتومان وام اعطا شده است و به 371 واحد تولیدی نیز از طریق پرداختهای مستقیم بانک که در طرح رونق تولید پذیرفته شده اند  207/5 میلیارد تومان تسهیلات داده شده است که در مجموع پرداختی های استان در این حوزه بر اساس تصمیمات ستاد اقتصاد مقاومتی 501 میلیارد تومان بوده است.

زمانی قمی اظهار کرد: استان مرکزی در سه حوزه حوزه تمدن، فرهنگ و تاریخ برجستگی های ارزشمندی دارد و بزرگان علمی و فلاسفه بزرگی همچون دکترحسابی، دکتر قریب و مصلح تاریخ ایران امیر کبیر، نام این استان را پر آوازه کرده است.

وی گفت: 20 درصد نخبگان و مشاهیر کشور در این استان پرورش یافته اند و یکی از ویژگی های شاخص معنوی این استان توسط آیت الله دری نجف آبادی در حال احیا است.

زمانی قمی افزود: مقاصد گردشگری بزرگی در استان مرکزی وجود دارد، و این درحالی است که دولت با توجه به تمکن مالی محدود به احیای زادگاه امیرکبیر و بازار تاریخی اراک اهتمام جدی دارد.

وی اظهار کرد: استقرار 21 صنعت مادر و 46 ناحیه و قطب صنعتی، 2 منطقه ویژه اقتصادی، رتبه چهارم صنعتی کشور، ظرفیت منحصر به فرد تولید گل، سنگ، عایق رطوبتی، صنایع ریلی، بخشی از مزیت های استان مرکزی است که رغبت در سرمایه گذاری را افزایش می دهد.

وی بیان کرد:معادن سنگ تراورتن ، طلا، مس، آهن، سولفات سدیم، و انواع مواد معدنی از جمله قابلیت های اقتصادی استان مرکزی به شمار می رود.

استاندار مرکزی گفت: 16 میلیون لیتر بنزین مصرفی کشور در پالایشگاه شازند تولید می شود.

زمانی قمی افزود: دولت تدبیر و امید حمایت از واحدهای تولیدی فعال و زیان ده را در دستور کار قرار داده و برای رونق سرمایه گذاری و ارتقا جایگاه صنعت استان گام های ارزشمندی برداشته است.

زمانی قمی بیان کرد: امروز همه بیماری های اقتصادی کشور قابل درمان است و تاکنون نیز گام های مثبتی برداشته شده که نشان می دهد مسیر درستی انتخاب شده است.

وی بیان کرد: در 10 ماه اخیر 522 میلیون دلار صادرات از این استان انجام شده که از نظر وزنی 28 درصد و از نظر ارزش 29 درصد نسبت به سال گذشته رشد نشان می دهد.

وی گفت: همچنین 225 میلیون دلار کالاهای مورد نیاز در خطوط تولید واحدهای صنعتی به استان مرکزی وارد شده است.

استاندار مرکزی گفت: میانگین هرتن صادرات در کشور 350 دلار ارزش دارد که این میزان در استان مرکزی با 730 دلار انجام شده که نشان دهنده فاصله گرفتن از خام فروشی است.

زمانی قمی افزود: به زودی هاب صادرات فرآورده های نفتی از تهران به ساوه انجام و عملیات اجرایی آن آغاز می شود که روزانه 150 کامیون برای باربری در گمرگ این شهرستان فعالیت می کنند.

وی، درباره وضعیت اشتغال در استان مرکزی گفت: در شهرستان های اراک و خمین نرخ بیکاری بیشتر از سایر شهرستان های استان است که در زادگاه امام با راه اندازی پتروشیمی و خودرو سازی جان دوباره ای می گیرد.

وی، بهره برداری از محورخمین - اراک، انتقال آب شرب شهری و روستایی خمین و تامین آب برای شهرک صنعتی این شهرستان را از جمله اقدامات موثر دولت تدبیر و امید در زادگاه امام راحل عنوان کرد.

استاندار مرکزی گفت: گازرسانی به 267 روستا در دولت تدبیر و امید از مجموع 937 روستایی که تاکنون از نعمت گاز برخوردار شده اند، از دیگر خدمات دولت به مردم این منطقه است.

زمانی قمی افزود: از مجموع 12 شهرستان استان مرکزی 10 شهرستان سبز اعلام شده اند و 100درصد صنایع استان از سوخت مایع استفاده می کنند.

وی ادامه داد: از مجموع 800 روستای استان مرکزی 109 روستا در دولت تدبیرو امید به شبکه آب و فاضلاب روستایی متصل شده اند.

وی گفت: افتخار بزرگ استان مرکزی سیکل ترکیبی با بهره وری 1200 مگاوات برق و پالایشگاه پلاسمای خون در زرندیه است که این امر از دستاوردهای برجام در این استان است.

وی افزود: 95 واحد صنعتی استان مرکزی در پسابرجام بین 25 تا 50 درصد افزایش تولید یا صادرات داشته اند و 151 طرح تولیدی در استان مرکزی با راهبری ستاد اقتصاد مقاومتی به عرصه تولید بازگشته اند.

وی اظهار کرد: تخریب در هیچ حوزه ای را نمی پسندیم زیرا تخریب امیدها را در جامعه می خشکاند.

گفتنی است در این نشست نماینده ولی فقیه در استان و رئیس سازمان برنامه و بودجه  استان نیز سخنانی را بیان کردند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها