Portal_background_image

استاندار مركزي مطرح كرد: ظرفيت سازي براي توسعه صادرات سنگ استان ضروري است/اختصاص سه ميليارد ريال به تصفيه پساب دهكده گل و گياه محلات

آقازاده استاندار مرکزی در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصادی مقاومتی در شهرستان محلات که با حضور مدیرکل دفتر صنایع معدنی فلزی و غیر فلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، گفت: سه میلیارد ریال اعتبار از محل منابع استانی به منظور تهیه فیلتر پساب دهکده گل و گیاه محلات اختصاص یافت.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: با توجه به مشکلاتی که در گلخانه های هیدروپونیکی دهکده گل و گیاه محلات وجود دارد این اعتبار برای تهیه فیلتر تصفیه پساب و تامین آب بهداشتی به میزان 25 لیتر بر ثانیه برای این دهکده اختصاص یافته است.

وی گفت: دهکده گل و گیاه زینتی محلات ظرفیت مهمی در تولید و صادرات است که باید حمایت های اصولی از آن صورت بگیرد.

استاندار مرکزی در بخشی از سخنانش ،افزود: برخی مشکلات در زمینه صادرات سنگ خام از محلات وجود دارد که باید از پیش پای تولیدکنندگان و فعالان این حوزه برداشته شود.

آقازاده یادآور شد: محلات به عنوان قطب سنگ ایران نقش محوری در تولید و صادرات سنگ دارد و می طلبد که با حمایت های اصولی در بهبود زیرساخت ها، نوسازی ماشین الات و تقویت فرآوری سنگ این مزیت به بهترین شکل در اقتصاد ایران بدرخشد.

وی در خصوص شبکه راه های محلات، گفت: در حوزه راه های دلیجان - محلات و محلات - خمین نواقصی وجود دارد که رفع آن ها در سال آتی در دستور کار استانداری قرار می گیرد.

آقازاده گفت: تسهیلگری در صادرات محصولات مختلف از محلات در اولویت برنامه های استان است و تلاش می شود که کمبودها در زنجیره صادرات در خدمات پایه و حمایت های خاص در سال آتی با قوت دنبال شود.

وی خاطر نشان کرد: برگزاری نمایشگاه امکان خوبی در بهبود مناسبات اقتصادی ، معرفی ظرفیت ها و تقویت صادرات است و در این راستا در سال آینده با اختصاص زمینی به وسعت 6 هکتار در محل نمایشگاه بین المللی گل و گیاه محلات در این زمینه گام برداشته می شود.

**ظرفیت سازی برای توسعه صادرات سنگ استان مرکزی ضروری است

 استاندار مرکزی  در حاشیه  این نشست نیز گفت: ظرفیت سازی برای توسعه صادرات سنگ تزئینی و نما از این استان ضروری است و در این راستا باید زنجیره ای از اقدامات حمایتی و برنامه محور صورت بگیرد.

وی افزود: صادرات سنگ نما و تزئینی استان زمانی امکان پذیر است که مواد اولیه واحدهای سنگبری استان تامین شده باشد و مشکلی برای این واحدها به وجود نیاید.

آقازاده  ابراز کرد: پروانه فعالیت برخی واحدهای معدنی سنگ در محلات به دلیل مشکلات زیست محیطی تمدید نشده بود و قرار است به طور موقت، پروانه این واحدها که در محدوده منطقه حفاظت شده موته قرار دارند، تمدید شود. 

استاندار مرکزی تصریح کرد: حوزه سنگ تزئینی و نما در محلات در سه سال گذشته رکود را تجربه کرده که باید با راهبردهای هدفمند و موثر رونق و پویایی لازم را در این بخش ایجاد کرد.

آقازاده در بخشی از سخنانش گفت: با کلیات ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان محلات موافقت شده و نیازمند پیگیری موثر است.
وی گفت: مسئولان استان با تمام توان در کنار احیاگران اقتصادی هستند و از آنان حمایت می کنند.

آقازاده بیان کرد: شهرستان محلات ظرفیت های متنوعی در حوزه سنگ، گل و ماهیان زینتی، درختچه بید قرمز، تریکو بافی و منطقه گردشگری آبگرم داردکه باید نگاه توسعه ای به این استان با تکمیل زنجیره تولید و صنایع وابسته به آن باشد.

گفتنی است در این نشست مشکلات واحدهای سنگبری و گل و گیاه محلات بررسی شد و مقرر شد که به صورت کارشناسی معضلات تریکوبافان، دامداران و مرغداران محلات در نشست آتی اقتصاد مقاومتی استان مرکزی در دستور کار قرار بگیرد.
 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها