Portal_background_image

با حضور استاندار؛ طرح جنگل كاري 2 هزار هكتاري منطقه چپقلي اراك آغاز شد

با حضور آقازاده استاندار مرکزی همزمان با روز درختکاری مرحله دوم طرح جنگل کاری 2 هزار هکتاری منطقه چپقلی اراک با هدف کاهش آلودگی هوای این کلانشهر آغاز شد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: 2 هزار و 160 هکتار فضای سبز تا کنون با همت جهاد کشاورزی، معاونت عمرانی استانداری، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی، مردم و سازمان های مردم نهاد برای مقابله با آلودگی هوای کلانشهر اراک ایجاد شده است.

وی ادامه داد: با اجرای این طرح با همکاری دستگاه های اجرایی استان مرکزی، مردم و سازمان های مردم نهاد 2 هزار هکتار به فضای سبز اطراف کلانشهر اراک افزوده می شود.

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: مردم روستاهای اطراف منطقه چپقلی اراک نقش مهمی در اجرا و نگهداری از این طرح برعهده دارند.

آقازاده با یادآوری ایجاد استخر ذخیره آب باران در کنار طرح 2 هزار هکتاری منطقه چپقلی اراک خاطر نشان کرد: این استخر توسط مردم برای ذخیره سازی آب حاصل از بارندگی ها در فصل زمستان و پاییز و استفاده در فصل تابستان ایجاد شده است.

وی ادامه داد: ایجاد این استخر نقش مهمی در صرفه جویی در آب کشاورزی دارد. 

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس،شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: در بحث توسعه پایدار باید به همه جوانب از جمله محیط زیست در کنار فعالیت های صنعتی توجه کرد.

سید «مهدی مقدسی» افزود: طرح جنگل کاری 2 هزار هکتاری منطقه چپقلی اراک از جمله طرح های شاخص استان مرکزی برای مقابله با الودگی هوا است.

وی ادامه داد: اراک از جمله شهرهای آلوده کشور است که بر اساس مطالعه دانشگاه شهید بهشتی 84 درصد آلودگی این شهر حاصل فعالیت واحد بزرگ صعتی است که توسط باد به شهر وارد می شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی اجرای اقدام عملی را کلید رفع مشکلات محیط زیستی کشور دانست و گفت: برای اجرای اقدام های عملی علاوه بر ظرفیت بخش دولتی باید از ظرفیت بخش خصوصی نیز استفاده شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: کارخانه های پتروشیمی، پالایشگاه و نیروگاه از جنوب و تالاب میقان از شمال کلانشهر اراک را مورد تهاجم الودگی ها قرارداده اند.

«علی اکبر کریمی» افزود: اقدام های مناسبی در برای مقابله با تهدید های تالاب میقان انجام و قسمت بزرگی از این تالاب که در معرض فرسایش بادی قرار دارد، تا کنون مهار شده است.

وی ادامه داد: ایجاد طرح جنگل کاری 2 هزار هکتاری منطقه چپقلی در منطقه جنوب اراک نیز می تواند به عنوان فیلتری برای مقابله با آلودگی ها تبدیل شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی افزود: واحدهای صنعتی باید با مشارکت هرچه بیشتر در ایجاد و توسعه فضای سبز به مسئولیت های اجتماعی خود در زمینه حفاظت از آب و خاک عمل کنند.

کریمی گفت: ایجاد طرح جنگل کاری 2 هزار هکتاری در منطقه چپقلی اراک علاوه بر حفظ محیط زیست منطقه با جذب گردشگر می تواند به منبع درآمد اقتصادی برای مردم منطقه تبدیل شود.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها