Portal_background_image

طرح توسعه پالایشگاه شازند دارای بزرگترین واحد بنزین سازی جهان است

 استاندار گفت: طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی ( ره ) شازند دارای بزرگترین واحد بنزین سازی(RFCC) در جهان است.

ˈعلی اکبر شعبانی فرد ˈ روز پنج شنبه در آیین بهره برداری از این طرح با حضور رییس جمهور ، افزود: متخصصان و دانشمندان ایرانی با وجود فشار و تحریم های دشمنان این طرح بزرگ را به نتیجه رساندند.

وی، بهره برداری از این طرح را از مصداق های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: این طرح برگ زرینی بر تارک اقتصاد کشور است که در سایه ایستادگی و پایداری به ثمر رسیده است.

وی افزود: اجرای این طرح بیانگر سیاستگذاری صحیح ، همبستگی و توان بالای مسوولان و مردم کشور است .

وی اظهار کرد: این واحد پالایشگاهی ظرفیت پالایش روزانه 90 تا 95 هزار بشکه در روز را دارا است و این در حالی که پیش از این بزرگترین واحد RFCC جهان تنها توان ظرفیت پالایش روزانه 45 هزار بشکه نفت را داشته است.

وی خاطرنشان کرد: واحد RFCC که به دست نیروهای متخصص ایرانی در کشور ساخته شده است از برترین فناوری روز دنیا بهره مند است.

استاندار توضیح داد: همچنین با افتتاح مرحله دوم طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند شامل بهره برداری از واحدهای بنزین‌سازی شامل RCD و RFCC با ظرفیت جدید پالایشی 50 هزار بشکه در روز بنزین با اکتان 95، وارد مدار تولید شد.

وی اضافه کرد: علاوه بر تحقق افزایش تولید بنزین از هشت به 16 میلیون لیتر در روز، تولید بنزین سوپر نیز روزانه از یک و دو دهم به سه و شش دهم میلیون لیتر افزایش می یابد.

شعبانی فرد یادآور شد: اکتان بنزین معمولی این پالایشگاه با اجرای طرح های فوق به استاندارد یورو 5 رسیده است.

وی گفت: در مرحله دوم این طرح تولید LPG (گاز مایع) از 500 تن به بیش از دو هزار تن رسیده که به این ترتیب گاز مایع استان مرکزی و استان‌های همجوار را تامین می کند.

وی ادامه داد: از دیگر نتایج تکمیل مرحله دوم پروژه بنزین‌سازی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، فعال شدن واحد پروپیلن است که برای نخستین بار در پالایشگاه‌های نفت ایران راه اندازی شده که میزان تولید آن معادل یک و دو دهم میلیون لیتر در روز است.

استاندار اضافه کرد: مقدار گازوئیلی که در پالایشگاه نفت شازند تولید می شود با راه اندازی واحدهای جدید به ظرفیت هشت و 9 دهم میلیون لیتر در روز رسیده و میزان گوگرد آن به زیر 50 پی.پی.ام و مطابق استاندارد اتحادیه اروپا رسیده است.

شعبانی فرد عنوان کرد: همچنین طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند با سرمایه‌گذاری بیش از چهار میلیارد دلار علاوه بر افزایش ظرفیت تولید ارتقاء کیفیت را نیز به همراه دارد و محصولات آن مانند گازوئیل، بنزین، نفت سفید، سوخت هواپیما و ال.پی.جی همگی مطابق با استانداردهای روز اتحادیه اروپا به بازار عرضه می شود. 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها