Portal_background_image

استاندار: ضرورت نهادينه ساختن فرهنگ كتاب‌خواني بين نسل جوان/ مشاركت دستگاه هاي اجرائي در توسعه فرهنگ كتابخواني

آقازاده استاندار مرکزی در آیین تجلیل از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی در اراک ، گفت: نهادینه کردن فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جوانان که آینده سازان میهن اسلامی هستند امری ضروری است و خانواده ها در تحقق این مهم نقش بسزائی دارند.

آقازاده استاندار مرکزی با بیان اینکه فضای کتابخانه های استان نسبت به اوایل انقلاب 12 برابر افزایش داشته است، اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران قبل از این که انقلاب سیاسی باشد، فرهنگی است و نه تنها کشورهای منطقه بلکه جهان را تحت تاثیر آموزه های فرهنگی خود قرار داده است از این رو  انتظار می رود بعد از گذشت 40 سال  شمار کتابخوان ها بیش از فضای کتابخانه ای افزایش داشته باشد.

وی افزود: امروزه  ایران اسلامی در زمره کشورهای جوان است که می تواند به نیروی جوان و استعدادهای آنان ببالد  لذا نهادینه کردن فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در جوانان که آینده سازان میهن اسلامی هستند امری ضروری است که  خانواده ها در تحقق این مهم نقش بسزائی دارند.

آقازاده ابراز کرد: در کشورهای پیشرفته جهان علی رغم گسترش فضای مجازی هنوز کتابخوانی در بین جوانان آنها بعنوان یک سرگرمی سالم از جایگاه ویژه ای برخوردار است  که این موضوع باید در کشور ما نیز مورد توجه قرار گیرد و جوانان با فرهنگ کتابخوانی آشنا شوند و کتاب را بعنوان یک دوست خوب و سرگرمی سالم برای خود بدانند.

وی با اشاره به اینکه در استان 50 هزار عضو ثابت و 80 هزار  نفر مراجعه کننده به کتابخانه ها هستند، ابراز کرد: این میزان رقم خوبی نیست و از آنجائیکه  300 هزار دانش آموز   در استان مرکزی به تحصیل اشتغال دارند  می بایست 300 هزار کتابخوان نیز  در این حوزه فعال و عضو کتابخانه باشند.

استاندار مرکزی گفت: در راستای ارتقاء فرهنگ کتابخوانی تمام دستگاه ها و نهادها باید اداره کل کتابخانه های استان را یاری کنند تا بتوانیم به  اهداف و نتایج مطلوب در این حوزه دست یابیم.

آقازاده خاطر نشان کرد: با عضویت رسمی  25 درصد از جمعیت استان در کتابخانه ها توانسته ایم  در زمینه ارتقاء فرهنگ و رشد و کیفیت تفکر جوانان برای رسیدن به اهداف متعالی نظام جمهوری اسلامی  قدم های موثری برداریم که برای تحقق این مهم باید تمام تلاشمان را بکار گیریم.

استاندار مرکزی گفت: اینکه چگونه می توانیم به شمار کتابخوان های استان اضافه کنیم موضوعی است که می تواند بعنوان دستور کار یکی از جلسات شورای فرهنگی استان مورد بررسی  قرار گیرد.

مشاور معاونت توسعه کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور  نیز گفت: کتابخانه ها قرارگاه فرهنگی در کاهش آسیب های اجتماعی هستند و در این خصوص نقش محوری را برعهده دارند.

 مهدیان پور افزود: تاثیرگذاری و کارکرد فرهنگی و اجتماعی قرارگاه های فرهنگی و اجتماعی باید به وسیله بخش های مختلف از جمله نهادهای فرهنگی تقویت شود.

وی اظهار داشت: وزارت کشور 31 شهر از استان ها را که آسیب اجتماعی در آن ها مطرح شده معرفی کرده است تا فعالیت های فرهنگی در راستای کاهش آسیب های اجتماعی در این شهرستان ها سرلوحه امور قرار گیرد.

مشاور معاونت توسعه کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی گفت: شکل آسیب های اجتماعی تغییر کرده ولی محتوای نرم افزاری و سخت افزاری آن ثابت مانده، مبلغان و مدیران فرهنگی باید با شناخت از این مسئله و با بهره گیری از گفتمان روز و شناخت واقعیت ها، به کاهش این آسیب های اجتماعی کمک کنند.

مهدیان پور افزود: انسجام درونی و بررسی و تحقیق برای چگونگی انجام برنامه‌های فرهنگی و تبلیغی به‌ گونه‌ای که ضریب نفوذ فرهنگی در لایه‌های اجتماعی تقویت شود و در کنار بهره‌گیری از ظرفیت موجود در کشور در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی 2 ویژگی بارز قرارگاه‌های فرهنگی است.

وی اظهار داشت: عدالت فرهنگی باید برای همه اقشار جامعه در کشور نهادینه شود و این مهم با اجرای طرح «باهم بخوانیم و جهاد خواندن» با همکاری دستگاه های متولی فرهنگی در حال اجرا است.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز در این نشست گفت: رسول مکرم اسلام، ارزشمندترین کتاب بشریت را برای هدایت انسان ها به معجزه آورده است.

آیت الله «قربانعلی دری نجف آبادی» افزود: کتابخوانی ریشه در خلقت، ذات اقدس الهی و کتاب های آسمانی دارد و باید از سرمنشا آن برای سعادت بشر در 2 دنیا بهره گرفته شود.

وی اظهارداشت: کتابت قوی در زمان رسول اکرم وجود نداشت چه بسا اگر این امکان فراهم بود، کتاب های متعدد و ارزشمندی از رسول خدا در دسترس قرار داشت که بشر می توانست با مطالعه آن ها نیازهای خود را بهتر برطرف کند.

امام جمعه اراک گفت: با انقلاب اسلامی در ایران، تحول بزرگی در بخش های مختلف از جمله فرهنگی شکل گرفت که توجه به فرهنگ مطالعه و ترویج آن توانسته موجب موفقیت های شگرفی در ایران اسلامی شود.

آیت الله دری نجف آبادی افزود: جوانان باید بیشتر وقت خود را به جای سرگرمی در فضای مجازی به مطالعه بپردازند تا از این مخزن دانش، آگاهی های بزرگ را کسب کنند و برای خود و جامعه سودمند باشند.

 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها