Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: ضرورت حذف قوانين مزاحم در جهت تسهيل صادرات

آقازاده استاندار مرکزی در نشست تخصصی کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان که در محل استانداری برگزار شد، بر ضرورت حذف قوانين مزاحم در جهت تسهيل صادرات تاکید کرد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد:  بهبود فضای کسب و کار از طریق توسعه صادرات با حذف قوانین دست و پا گیر و مزاحم محقق می شود که باید در دستور کار دستگاه های اجرایی قرار گیرد. 

آقازاده  گفت: تعامل و تقویت همکاری بخش خصوصی و دولتی و تعامل بیشتر مراکز علمی و دانشگاهی با  بخش خصوصی نقش مهمی در افزایش صادرات و رونق اقتصادی استان دارد و به بهره گیری بیشتر از ظرفیت های تولیدی استان کمک می کند.

استاندار مرکزی ابراز کرد:  ارزش صادرات استان مرکزی در هفت ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته افزایش داشته است و این استان از نظر صادرات فناوری های نوین رتبه دوم را دارا می باشد.

وی ادامه داد: ارزش کالاهای صادراتی استان هر سال کیفی تر از سال گذشته می شود  که این مهم نشان از ظرفیت بالای استان مرکزی در بخش تولیدات صادرات محور است. 

وی گفت: بر اساس سند چشم انداز 1404، ایران باید قدرت اول منطقه در همه بخش های به خصوص اقتصادی باشد و تنها راه تحقق این مهم افزایش تولیدات صادرات محور است که باید مورد توجه دستگاه های اجرایی قرار گیرد .

استاندار مرکزی خاطر نشان کرد: سند توسعه صادرات استان مرکزی که از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت تدوین شده است باید از سوی دستگاه های اجرایی مورد مطالعه قرار گیرد و مدیران حداکثر تا نیمه آذرماه امسال نظرات قطعی خود را اعلام کنند. 

آقازاده خاطر نشان کرد: گارگروه صادرات غیر نفتی استان یکی از مفاهیم اصلی اقتصاد مقاومتی است که باید برگزاری آن با جدیت دنبال شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز گفت: با توجه به اینکه توسعه صادرات تنها راه بالندگی اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی محسوب می شود، تنظیم سند راهبردی تجارت خارجی در قالب برنامه های ششم توسعه در دستور کار سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی قرار گرفت. 

 حاجی پور افزود: این سند با برش استانی تهیه شده و در این میان برنامه های راهبردی و عملیاتی توسعه صادرات غیر نفتی و برنامه های ملی اقتصاد مقاومتی و بر اساس برنامه ششم استان تدوین و به تصویب کارگروه توسعه صادرات نیز رسیده است. 

وی اظهار کرد: توسعه زیرساخت های تجارت خارجی، حمایت از تولید صادرات محور، شناسایی، حفظ و گسترش بازارهای هدف با اولویت کشورهای همسایه، ارتقای فرهنگ صادراتی، تقویت ساختارمند روابط تجاری استان( برنامه اعزام و پذیرش بازرگانان و تجار خارجی )، گسترش پژوهش و تحقیق و آموزش در حوزه تجارت، افزایش سهم صادرات، خدمات و محصولات با فناوری بالا، هدایت واردات کالاهای سرمایه ای و تامین مواد اولیه صادراتی، تقویت سرمایه گذاری خارج در استان از مهمترین اهداف این سند است.

حاجی پور ادامه داد: در نیمه نخست امسال 58 هزار و 635 تن انواع کالا به ارزش بیش از 205 میلیون دلار از استان مرکزی صادر شد و بیش از 814 هزارتن کالا به ارزش 527 میلیون دلار وارد استان مرکزی شده است. 

وی، افغانستان، ترکیه، عراق، پاکستان و ترکمنستان را بازار هدف صادرات استان مرکزی عنوان کرد و گفت: بیشترین کالاهای وارداتی استان نیز از آلمان، ترکیه و چین وارد می شود.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها