Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: ضرورت تسريع در روند جذب تسهيلات اشتغال پايدار روستايي در خمين

آقازاده استاندار مرکزی در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان در خمین، گفت: در شهرستان خمین باید در راستای تسریع در روند جذب تسهیلات اشتغال روستایی تلاش شود و در این زمینه پیگیری های جدی صورت پذیرد.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: شهرستان خمین با توجه به نرخ بیکاری و جمعیت روستایی و اعتبارات خوبی که در حوزه اشتغال پایدار و فراگیر روستایی دارد، در جذب اعتبارات و اعطای تسهیلات اشتغال روستایی کند عمل کرده است.

وی ادامه داد:  باید کمیته های فنی و دستگاه های اجرایی با تلاش و پیگیری مستمر نسبت به تصویب طرح ها و جذب بیشتر تسهیلات اشتغالزای روستایی در شهرستان خمین اقدام کنند و بانک های عامل نیز در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند و تا پایان تیرماه عملکرد قابل دفاعی را در این بخش ارائه نمایند.

آقازاده ادامه داد: اگر دستگاه های مربوطه در این زمینه عملکرد مطلوبی داشته باشند، استان از مشوق های دولتی علاوه بر اعتبارات تخصیصی بهره مند می شود. 

استاندار مرکزی با اشاره به لزوم همکاری دستگاه ها و نهادهای دولتی در زمینه مدیریت مصرف انرژی اظهار کرد: صرفه جویی و استفاده بهینه از انرژی در طول روز در ادارات و در ساعات پیک مصرف باید مدنظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: در این راستا از روز شنبه (۱۶ تیرماه) تا پایان مرداد ماه سال جاری ساعت کاری ادارات استان مرکزی از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۱۳:۳۰ تعیین شده است.

استاندار مرکزی خاطرنشان ساخت: مدیریت بهینه مصرف انرژی و کمک به کاهش مصرف برق در زمان پیک مصرف از دلایل اتخاذ این تصمیم  بوده است.

کلانتری  معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز  گفت: اقتصاد تعاون محور راهبرد عبور از مشکلات اقتصادی و تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی است.

 کلانتری افزود: مشارکت مردم در اقتصاد با رویکرد تعاونی، گامی موثر در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

وی ادامه داد: پیگیری اقتصاد مقاومتی با محور تعاون سبب افزایش سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی در کشور می شود.

کلانتری تصریح کرد: رعایت صرفه جویی، مبارزه با فساد اقتصادی و گسترش شفافیت در نظام اداری در ساختار تعاونی ها به چشم می خورد. 

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: آنچه که باعث شده سرمایه اجتماعی آسیب ببیند، فاصله بین گفتار ، رفتار و عمل است، در حالی که باید برای رفع مشکلات جامعه از جمله بیکاری، اقتصاد مقاومتی را اجرایی کرد.

کلانتری افزود: در شرایط کنونی تحقق اقتصاد مقاومتی رویکرد همه جانبه دارد و تنها با شعار و دیدگاه عمومی محقق نمی شود.

وی تصریح کرد: با انگیزه، همت و تلاش همه دستگاه ها در انجام وظایف می توان مشکلات اقتصادی جامعه از جمله نوسان بازار ارزو بیکاری را مدیریت کرد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به طرح فراگیر اشتغال روستایی عنوان کرد: با مشارکت صندوق توسعه ملی پرداخت 12 هزار میلیارد ریال تسهیلات در مناطق روستایی، محروم و شهرهای زیر 10هزار نفر در دستور کار قرار دارد.

کلانتری ادامه داد: منحنی پرداخت تسهیلات اشتغال از نیمه دوم اردیبهشت ماه سال جاری اوج و در خرداد ماه شتاب گرفته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: سهم استان از تسهیلات قانون حمایت و توسعه اشتغال در مناطق روستایی و محروم 2 هزار و 930 میلیارد ریال است که در مرحله اول یک هزار و 25 میلیارد ریال ابلاغ و توزیع شهرستانی آن در ماه های اخیر آغاز شده است.

 آبایی هزاوه افزود: برای 252 متقاضی ثبت نام شده در سامانه کارا، هزار و 410 میلیارد ریال درخواست تسهیلات شده است.

وی اظهار داشت: در شهرستان خمین 106 طرح اشتغال روستایی با درخواست 440 میلیارد ریال در سامانه کارا ثبت شده که تاکنون هشت طرح مصوب و هفت طرح نیز تعیین تکلیف شده است. 

فرماندار خمین نیز در این نشست گفت: عمده فعالیت مردم شهرستان خمین کشاورزی بوده که در چندین سال به دلیل خشکسالی های متوالی رکود اقتصادی و بیکاری دامن گیر این شهرستان شده است.

 طهرانی افزود: این شهرستان دارای یک شهرک صنعتی، سه ناحیه صنعتی و 2 قطب صنعتی است و مجموع واحدهای مستقر در شهرک صنعتی 168 واحد است که از این تعداد 117 واحد فعال و مابقی در حال ساخت یا به علت مشکلات کمبود نقدینگی نیمه تعطیل شدند.

وی ادامه داد: هزار و 300 نفر در این واحدها اشتغال دارند که در صورت راه اندازی صنایع بزرگی همچون آریا پلیمر، خودروسازی و پتروشیمی 2 هزار اشتغال جدید ایجاد می شود.

وی مهمترین مشکلات نواحی و شهرک های صنعتی را کمبود زیرساخت های خدماتی دانست و خواستار توجه جدی شد.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها