Portal_background_image

استاندار در بازديد از اداره كل هواشناسي استان تاكيد كرد: ضرورت بهره گيري از زيرساخت فيبر نوري در اداره كل هواشناسي

آقازاده استاندار مرکزی در جریان بازدید از اداره کل هواشناسی استان ، گفت: بهره گیری از زیرساخت فیبرنوری در مجموعه اداره کل هواشناسی استان حیاتی است و تا پایان سالجاری این امکان در هواشناسی استان فراهم می شود.

آقازاده استاندار مرکزی گفت: تامین بخشی از تجهیزات تخصصی هواشناسی استان از جمله شبکه نم و سرور تا پایان سال با همکاری سازمان هواشناسی و مجموعه مدیریتی استان محقق می شود.

آقازاده افزود: به روز رسانی شبکه ای تی، فناوری هواشناسی و ارتباط اداره کل هواشناسی استان با سایر دستگاه های مرتبط از دیگر برنامه های مهم است که باید جامه عمل بپوشد.

وی اظهار داشت: سه هزار کاربر عضو سامانه تهک ( سامانه توسعه هواشناسی کاربردی) استان مرکزی هستند که اغلب آنان را کشاورزان تشکیل می دهند و این درحالی است که 100 هزار نفر کشاورز در استان وجود دارد و باید شمار کاربران با هدف توسعه خدمات رایگان آب و هوایی در این سامانه افزایش یابد.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: اعتماد مردم به هواشناسی در مقایسه با سال های گذشته بالا رفته است و هواشناسی توانسته با وجود کمبودها از دانش کارشناسان بهره وافی را ببرد، پیش بینی هواشناسی در سال های اخیر نزدیک به واقعیت است و پیگیری اخبار هواشناسی در بین آحاد مردم در کنار اخبار ورزشی، سیاسی و غیره قرار دارد.

آقازاده افزود: تحقق پیش بینی های هواشناسی در 10 سال گذشته تا 50 درصد بود اما، با دانش و بهره گیری از تجهیزات ماهواره ای این پیش بینی به 80 درصد رسیده است.

وی در ادامه اظهار داشت: فرودگاه اراک در زمینه ایستگاه هواشناسی و سایر اقدامات باید نیازهای خود را تا پایان سال به استانداری اعلام کند.

آقازاده افزود: مجموعه مدیریتی استان می کوشد تا سال آینده نگاه متفاوتی به فرودگاه اراک به عنوان یکی از زیرساخت های توسعه ای داشته باشد.

استاندار مرکزی گفت: حجم بارش ها در سال آبی و زارعی جاری این استان مطلوب بوده و در این مدت با بارش 200 میلی متر رشد سه برابری را در مقایسه با بلندمدت کشور است.

وی افزود: حجم بارش های سال آبی جاری نشان می دهد خشکسالی های پنج سال اخیر پشت سرگذاشته شده و آب حاصله از بارش ها در این مدت 500 میلیون متر مکعب بوده است.

مدیر فرودگاه اراک گفت: صنعت حمل و نقل هوایی و هواشناسی به سبب اهمیت جایگاه در ارایه خدمات به مردم در گذشته یک مدیر داشتند و بیشتر ایستگاه های هواشناسی در فرودگاه ها مستقر هستند.

 حسین نسب افزود:استفاده از امکانات و تجهیزات ضروری از جمله فیبرنوری اهمیت زیادی دارد و نبود آن در دستگاه تخصصی مثل هواشناسی و فرودگاه پذیرفته نیست.

وی اظهار داشت: طرح جامع فرودگاه اراک در حال انجام است و مکان یابی ایستگاه هواشناسی در آن لحاظ شده که نیازمند تخصیص اعتبار است.

مدیرکل هواشناسی استان مرکزی نیز گفت: هواشناسی در توسعه خدمات تخصصی نقش مهمی دارد که این مهم با نیروی انسانی کارآمد و تجهیزات مناسب محقق می شود.

«آرش بهاروند» افزود: حوزه کشاورزی بزرگترین بهره بردار خدمات هواشناسی به شمار می رود و محیط زیست و شهرداری ها نیازمند اطلاعات هواشناسی در هر منطقه هستند.

وی اظهار داشت: گردشگری، وزرات بهداشت و درمان، مدیریت بحران از دیگر دستگاه هایی هستند که به داده های هواشناسی برای ارایه خدمات نیاز دارند.

مدیرکل هواشناسی استان مرکزی گفت: در سال های اخیر کشور های مختلف در حوزه هواشناسی سرمایه گذاری هدفمند داشته اند اما، در استان و کشور ما این مهم کمتر محقق شده است.

بهاروند افزود: هواشناسی استان مرکزی با وجود تنگناهای تجهیزاتی و کمبود نیرو، از کارشناسانی بهره گرفته است که توانسته اند حوادث جوی را نزدیک به حقیقت پیش بینی کنند.

وی اظهار داشت: میزان بارش خوبی از اول سال زراعی جاری در استان رقم خورده و پیش بینی ها محقق شده است.

مدیرکل هواشناسی استان مرکزی گفت: رویکرد جدید سازمان هواشناسی ارایه خدمات به کاربران است تا قبل از این ارایه خدمات هواشناسی در استان بود اما، اکنون دهیاری ها و شهرستا ن ها نیز مورد توجه هستند.

فرماندار شهرستان اراک نیز گفت: سامانه تهک جای کار بیشتری دارد زیرا این سامانه در مقوله سلامت موفق بوده اما، در زمینه کشاورزی رهاورد این سامانه در حدانتظار نیست.

بختیاری افزود: هواشناسی به کشاورزان اعلام می کند هوا کاهش دما دارد اما به طور عملی برای جلوگیری از خسارت هیچ برنامه ریزی و طریقی ارایه نمی شود که باید این نقیصه را رفع کرد.

 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها