Portal_background_image

معاون سياسي استاندار : صندوق حمايت از معتادان بهبوديافته در استان تشكيل مي‌شود

حسن بیگی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان که با حضورمعاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر کشور در محل استانداری برگزار شد، گفت: طرح راه اندازی و تشکیل صندوق حمایت از اشتغال معتادان بهبود یافته در دستور کار ستاد مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی قرار گرفت.

حسن بیگی  اظهار کرد: باید برای تاسیس صندوق حمایت از اشتغال بهبودیافتگان مواد مخدر، از ظرفیت های موجود و مساعدت خیرین استان استفاده کرد تا بتوانیم افرادی که مدتی به خاطر گرفتار بودن در بند اعتیاد، جامعه طردشان کرده و اکنون بهبود یافته و به چرخه جامعه بازگشته اند را حمایت کنیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی بیان کرد: مهمترین سیاست اصلی و راهبردی برای پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر در استان، اجتماعی کردن موضوع مبارزه با مواد مخدر است.

حسن بیگی تصریح کرد: موضوع اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر باید در هر جلسه مرتبط با این موضوع، اولویت و دستور کار اصلی باشد و آگاهی بخشی و آموزش های حوزه آن، باید از دوران پیش دبستانی شروع شود.

معاون سیاسی ،امنیتی و اجتماعی  تاکید کرد: در این خصوص باید با دقت و ظرافت علمی و تخصصی و کاملا حرفه ای وارد شویم که اگر خطایی پیش بیاید به جای نتیجه مثبت ممکن است عواقب ناگوار حاصل شود.

حسن بیگی یادآور شد: آسیب شناسی مواد مخدر باید به مدارس و خانواده ها کشانده شود و در حوزه آگاهی بخشی ظرفیت ها و بسترها را شناخت و از آن به طور بهینه و اثربخش استفاده کرد.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر کشور نیز  گفت: اصل پیشگیری باید در اولویت برنامه های مبارزه با آسیب های اجتماعی قرار گیرد.

وی افزود: بحث غربالگری و مداحله زودرس باید در آینده نزدیک جزو برنامه های جدانشدنی در حوزه ساماندهی و کنترل آسیب های اجتماعی قرار گیرد.

وی بیان کرد: اعتیاد ریشه در بسیاری از آسیب های اجتماعی دارد و بیش از 70 درصد از جرایم در ارتباط با موادمخدر است.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ادامه داد: مواد مخدر روز به روز از نظر تنوع و تکثر و شیوع آن در حال افزایش است.

وی یادآور شد: بر اساس آمار سازمان ملل در حدود 15 سال گذشته بیش از 10 نوع ماده محرک، توهم زا و مخدر در دنیا وجود داشت اما امروز این آمار به 450 نوع رسیده است.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اضافه کرد: ساخت و تولید برخی از این مواد بسیار آسان است و نیازی به عبور از مرزهای فیزیکی را ندارد.

افشار عنوان کرد: دفاع جانانه در امر مبارزه با اعتیاد و موادمخدر در کشور صورت گرفته اما مقابله به تنهایی کفایت نمی کند و باید ساز و کارهای دیگر به عنوان اولویت مورد توجه قرار گیرد که مهمترین آن بحث پیشگیری است.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر کشور افزود: مهمترین برنامه در این راستا پیشگیری است و امروز کشورهای توسعه یافته این موضوع را از پیش دبستانی ها و دبستان دنبال می کنند.

افشار بیان کرد: استان مرکزی یکی از استان هایی است که محل ترانزیت جنوب، شمال و غرب قرار دارد و توجه ویژه به مبادی های ورودی و خروجی این استان امری ضروری است.

وی گفت: سال گذشته تعدادی کیت های بزاقی برای تشخیص اعتیاد رانندگان که دارای رفتارهای پرخطر دارند در اختیار پلیس راهور قرار گرفت که با توفیقات خوبی همراه بود.

وی اضافه کرد: برنامه کاهش آسیب در زندان ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و این برنامه ها به هیچ عنوان نباید کمرنگ شود.

افشار عنوان کرد: در 9 ماه امسال حدود 80 سازمان غیردولتی به جمع تشکل های مردم نهاد در راستای مبارزه با اعتیاد اضافه شده است.

وی گفت: هفت هزار و 700 مرکز درمانی در حوزه کاهش مصرف و اعتیاد در کشور فعال است که 90 درصد آنها توسط بخش خصوصی و تشکل های مردمی اداره می شود.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر کشور ادامه داد: هر یک دلار سرمایه گذاری در امر پیشگیری، 20 دلار سرمایه گذاری برای درمان در آینده را کاهش می دهد.

افشار عنوان کرد: صیانت و حمایت از معتادان بهبود یافته و خانواده های این قشر با جدیت دنبال می شود و تاکنون فرصت های شغلی قابل توجهی برای آنان ایجاد شده است.

وی اظهار کرد: در 9 ماه امسال 538 تن انواع مواد مخدر در کشور کشف و ضبط شده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل 13 درصد افزایش یافته است.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر کشور اضافه کرد: در بحث مقابله با عرضه مواد مخدر، سیاست های جدیدی به کار گرفته شده و تمرکز بر مرزهای شرقی است که در این راستا 78 درصد از کشفیات از این مرزها و استان های همجوار آنها به دست آمده است.

وی گفت: طرح ارزیابی سوء مصرف مواد مخدر در سال 94 و نیمه اول سال 95 اجرا شده و اطلاعات آن اعلام شده و آمارهای جدید به زودی اعلام می شود.

گفتنی است در این نشست طرح شیوع شناسی واحدهای صنعتی، پنج طرح فرهنگی در خصوص پیشگیری از اعتیاد و طرح توانمند سازی زنان مصوب شد.

همچنین با حضور معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با موادمخدر کشور مرکز دولتی متادون درمانی اراک برای ارایه خدمات به معتادان بی بضاعت راه اندازی شد.معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها