Portal_background_image

استاندار مطرح كرد : صدور 172مجوز بهره برداري صنعتي در استان در سالجاري / گسترش سرمايه گذاري خارجي در پسابرجام

استاندار مرکزی در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان که با حضور وزیر کشور و دستیار ویژه رییس جمهوری در اراک برگزار شد، گفت: در سال جاری 172 پروانه بهره برداری صنعتی با سرمایه گذاری 464 میلیارد تومان و اشتغالزایی یک هزار و 532 نفر در استان صادرشده است.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: استان مرکزی به عنوان چهارمین قطب صنعتی کشور نقش برجسته ای در اقتصاد ملی ایفا می کند.

وی با تاکید بر سیاست های اقتصاد مقاومتی که از ابتدای سال مورد توجه استان قرار گرفت، افزود: منکر مشکلات موجود در مسیر صنایع نیستیم اما، در کنار همه مشکلات تلاش های موثری نیزبرای رونق تولید انجام می شود.

استاندار مرکزی گفت: در سال جاری 172 پروانه بهره برداری صنعتی با سرمایه گذاری 464 میلیارد تومان و اشتغالزایی یک هزار و 532 نفر در استان صادرشده است که از نظر شمارصدور پروانه نسبت به مدت مشابه سال قبل ٢٨ و نیم درصد، از نظر سرمایه گذاری ٨١درصد و به لحاظ اشتغالزایی ٣٨درصد رشد دارد و این آمار مهر تاییدی بر تاثیرات برجام در حوزه سرمایه گذاری است.

نماینده عالی دولت در استان مرکزی گفت: 400 جواز تاسیس صنعتی با پیش بینی سرمایه گذاری 6 هزار و 183 میلیارد تومان و اشتغال 14 هزار و 500 نفر در سال جاری توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان صادر شد که این آمار از اقبال عمومی سرمایه گذاری و کار آفرینان برای حضور در بخش صنعت استان حکایت دارد.

وی گفت: همچنین 30 پروانه اکتشاف معدن و 10 پروانه بهره برداری معدنی امسال در این استان صادر شده است.
زمانی قمی عنوان کرد: صادرات غیرنفتی استان ٤٦٤ میلیون دلار است که به لحاظ ارزش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ٣٣درصد رشد دارد و روند خام فروشی در استان نیز رو کاهش است.

وی یادآور شد: شمار مراودات تجاری استان از 48 کشور در سال جاری به 56 کشور رسیده است.

وی، واردات استان را در سال جاری 197 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: کفه واردات بیشتر بر اقلام مواد اولیه برای تولید و نوسازی است.

زمانی قمی توضیح داد: پس از برجام از 95 واحد صنعتی نیازمند به نوسازی فناوری و ماشین آلات در استان در بررسی ها 35 درصد از واحدها اقدام به نوسازی صنعت خود کرده اند و 15 تا 60 درصد صنایع که محصولات صادراتی تولید می کنند، رشد داشته اند.

استاندار مرکزی اضافه کرد: در پسابرجام شاهد افزایش گشایش اعتبارات اسنادی و LC هستیم و امسال بانک توسعه صادرات 90 میلیون دلار گشایش اعتباری کرده است و 500 میلیون دلار حواله ارزی نیز صادر شده است.

وی، با اشاره به اینکه  بعد از بهبود شرایط کشور با دنیا و پسابرجام، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان ایرانی و نیز ایرانیان مقیم خارج و خارجی‌ها رغبتی دو چندان نسبت به سرمایه‌گذاری در کشور از خود نشان داده‌اند، گفت: با انجام مذاکرات با سرمایه گذاران خارجی که بخشی از آن ها نهایی شده است، یک شرکت استرالیایی نیروگاه بادی 450 مگاواتی با همکاری شرکت ماشین سازی اراک با سرمایه گذاری 500 میلیون دلار در استان می سازد و یک شرکت نیز پالایشگاه پلاسمای خون در خاورمیانه را در زرندیه ایجاد می کند که عملیات اجرایی آن نیز آغاز شده است.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: یک شرکت بلژیکی برای پنج نیروگاه 1200 مگاواتی در کشور قرار داد بسته است که یکی از این نیروگاه ها در استان مرکزی احداث می شود و طرح های دیگر نهایی شده است و مذاکراتی نیز درحال انجام است.

زمانی قمی عنوان کرد: اراک و خمین از معضل بیکاری رنج می برند و طبق آمار رسمی مرکز آمار ایران نرخ بیکاری استان در بهار امسال هفت و نیم درصد بود که نسبت به نرخ بیکاری 10 و سه دهم درصد در سال گذشته 2 و هشت دهم درصد کاهش نرخ بیکاری در استان رخ داده است و این رقم در تابستان سال جاری به شش و هفت دهم درصد رسید.

وی عنوان کرد: طبق اعلام مرکز آمار پایین ترین نرخ بیکاری کشور در استان مرکزی ثبت شده است.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای رونق تولید در استان مرکزی گفت سهم استان مرکزی از تسهیلات رونق تولید 443 میلیارد تومان بوده است و 170 واحد متقاضی این تسهیلات را دریافت کرده اند که علاوه بر حفظ اشتغال خود 600 شغل جدید نیز ایجاد شده است.

استاندار مرکزی گفت: در این راستا 53 نشست کارگروه رفع موانع تولید در استان برگزار شده است که 528 مصوبه داشته است و از این تعداد 238 مصوبه اجرایی شده و بقیه در حال پیگیری است.

زمانی قمی گفت: نقد منصفانه را باید پذیرفت اما تخریب عوایدی برای کشور ندارد و اینکه عده ای برجام را بی تاثیر می خوانند بی انصافی است.
وی عنوان کرد: اگر امروز تورم بیش از 40 درصد به کمتر از هفت درصد رسیده است امری قابل ستایش است و نباید منکر تلاش ها شد و بیش از گذشته نیز تلاش خود را برای توسعه و رشد اشتغال به کار می گیریم.

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها