Portal_background_image

استاندار مركزي مطرح كرد: صادرات غير نفتي 220 ميليون دلاري استان در سالجاري

آقازاده استاندار مرکزی در نشست کارگروه توسعه صادرات استان ، گفت: صادرات غیر نفتی استان از ابتدای سالجاری تاکنون به میزان 220 میلیون دلار بوده است.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: با برنامه ریزی های انجام شده در صورتیکه در 6 ماهه اول سالجاری در استان  هر ماه 100 میلیون دلار  صادرات غیر نفتی داشته باشیم ، می توان به هدف مورد نظر  که تحقق صادرات یک و نیم میلیارد دلاری در استان تا پایان سال جاری است ، دست یافت.

آقازاده افزود:  تحقق این امر در شرایط عادی است اگر با فشار تحریم ها روبرو شویم باید بر طبق شرایط موجود برای  صادرات استان برنامه ریزی و تدابیر مناسب اندیشیده شود.

وی بیان کرد: صادرات 220 میلیون دلاری استان از ابتدای سالجاری تاکنون گرچه از 2 ماه اول سال به بعد با آهنگ کندتری روبرو بوده است  ولی با توجه به شرایط پیش آمده رقم قابل قبولی است.

 آقازداه تصریح کرد: توسعه و افزایش صادرات نشان دهنده این است که چرخه گمرک، صنعت ، ارز و... به نحو مطلوب و مناسب عمل کرده است.

استاندار مرکزی گفت: برخی از کشورها در منطقه محور شرارت ها و توطئه پراکنی ها علیه جمهوری اسلامی ایران هستند و مسئولان اقتصادی و تولیدکنندگان استان مرکزی باید  حساسیت بیشتری  نسبت به این کشورها داشته باشند  وسعی کنند از کشورهای  جایگزین برای توسعه مراودات اقتصادی بهره بگیرند.

وی ادامه داد: فعالیت های اقتصادی و صادراتی نباید به یک یا چند کشور محدود باشد و اعزام تیم های اقتصادی و پذیرش سفرای کشورهای مختلف همگام با نیازسنجی، کلید موفقیت در صادرات استان است.

آقازاده با اشاره به اینکه تشکیل کمیته مشترک اقتصادی در استان اثرات خوبی داشته است، گفت: با توجه به ظرفیت های فراوان استان در  حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عضویت این اداره کل در  کمیته مشترک اقتصادی  می تواند موثر باشد.

ئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز در این نشست گفت: در دو ماه نخست بهار بیش از 178 میلیون دلار انواع کالا به وزرن 264 تن از این استان به نقاط مختلف جهان صادر شد. 

محمدرضا حاجی پور افزود: صادرات استان مرکزی از لحاظ ارزش 26 درصد و از نظر وزن بیش از 22 درصد رشد داشته است. 
وی اظهار داشت: افغانستان، ترکیه و عراق بیشترین بازارهای صادراتی استان در سال جاری بوده اند. 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی میزان واردات استان مرکزی در 2 ماه نخست امسال را 56 میلیون دلار به وزن 16 هزار تن عنوان کرد و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش چهار درصد رشد و از نظر وزنی 16 درصد کاهش داشته است. 


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها