Portal_background_image

استاندار در نشست شوراي گفت و گوي دولت و بخش خصوصي استان مطرح كرد: صادرات غير نفتي استان در سالجاري 7 درصد افزايش يافته است

آقازاده استاندار مرکزی در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ، گفت: علی رغم تحریم ها، صادرات غیر نفتی استان در 9 ماهه ابتدای سالجاری حدود 750 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 7 درصد افزایش یافته است .

آقازاده استاندار مرکزی صادرات 9 ماهه امسال استان را  حدود 750 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته هفت درصد افزایش داشته است که به رغم همه تنگناهای موجود بر سر راه اقتصاد کشورگویای زنده بودن و ادامه حیات اقتصادی و تلاش صنعتگران و تولیدکنندگان استان است.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: در مقابل صادرات، در حوزه واردات نیز طی ۹ ماه سال جاری حدود ۸ درصد کاهش واردات به استان مرکزی ثبت شده که این هم نشان از پویایی  اقتصاد استان است.

وی ادامه داد: با وجود شرایط تحریم، رقم صادرات استان مرکزی تا پایان امسال به میزان یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار پیش بینی شده است که امیدواریم در سه ماه باقیمانده از سال بتوانیم آن را محقق سازیم.

آقازاده در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: انتقال آب سد کوچری به ساوه از طرح های کلیدی و زیربنایی استان است که با وجود پیگیری های مدیریت ارشد و شرکت آب منطقه ای روند پیشرفت آن کند است و باید دلایل آن به سرعت کارشناسی شود.

وی افزود: مدیریت ارشد استان با جدیت طرح انتقال آب سد کوچری را به ساوه پیگیری می کند و در هفته گذشته نیز 2 نشست تخصصی در این خصوص با معاون حفاظت و بهره برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران وزیر نیرو برگزار شد. 

وی ادامه داد: میزان اعتبار تخصیصی سالانه طرح انتقال آب سد کوچری به ساوه قابل توجه نیست و نیاز است منطبق با حجم و اهمیت این طرح عمرانی مهم اصلاح شود. 

استاندار مرکزی تاکید کرد: با توجه به اینکه لوله های مورد نیاز این طرح باید با مشارکت بانک پارسیان و بانک مرکزی تامین می شد نشست هایی نیز با با عاملان این بخش برگزار و نسبت به انجام تعهدات این بانک ها در طرح انتقال آب سد کوچری به ساوه تاکید شده است.

استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مصوبه هیات وزیران سال 1382 در بهره گیری از تسهیلات برای فعالیت های اشتغالزایی تا پایان برنامه چهارم توسعه و معافیت های مربوط به مناطق کمتر توسعه یافته نیز گفت: بر اساس قانون خمین می تواند از معافیت های مالیاتی برخوردار شود و اینکه تا کنون این مهم عملیاتی نشده باشد نیازمند پیگیری است. 

آقازاده بیان کرد: شهرستان خمین برابر مصوبه قانونی دولت باید از سال 1382 از معافیت های مالیاتی مناطق محروم استفاده می کرد و با جدیت این مسئله مهم از سوی استانداری مرکزی پیگیری می شود. 

نماینده مردم اراک کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: فهرست مناطق محروم برخوردار از معافیت های مالیاتی در برنامه پنجم توسعه نیز مشخص شده و در صورتی که نام خمین در آن لحاظ شده باشد باید از مالیات های مذکور استفاده کند. .

 کریمی افزود: در برنامه ششم توسعه نیز بر اساس فهرست مناطق محروم برنامه چهارم توسعه دولت تاکید کرد که خمین می تواند از معافیت مالیاتی مناطق محروم استفاده کند. 

وی ادامه داد: برخورداری خمین از معافیت های مالیاتی مصوبه ای خاص بوده که به معافیت کلی الحاق شده و این مهم بر اساس قانون باید اجرایی شود. 

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در قانون مالیات بر ارزش افزوده تولیدکنندگان آلومینیوم در زمره معاف از مالیات نیستند اما تولیدکنندگان نهایی این محصول مانند سازندگان درب و پنجره آلومینیوم از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند. 

وی با بیان اینکه در قانون، معافیتی برای تولیدکنندگان آلومینوم از مالیات بر ارزش افزوده پیش بینی نشده است، افزود: بر اساس قانون فعلی اداره کل امور مالیاتی در مورد برخی از صنوف اختیاراتی داده شده و این اداره کل می تواند بر اساس این اختیارات یک صنف خاص را از پرداخت مالیات معاف کند. 

نماینده مردم ساوه و زرندیه نیز در این خصوص گفت: برخی سنگ اندازی ها در طرح انتقال آب سد کوچری به ساوه وجود دارد که باید رسیدگی شود. 

«محمدرضا منصوری» افزود: بیش از 15 سال است که حقابه ساوه از سد کوچری به استان های دیگر می رود و باید روند تکمیل این طرح شتاب گیرد. 

وی ادامه داد: انتقال آب سد کوچری به ساوه مصوبه مجلس شورای اسلامی است اما دست های پشت پرده نمی خواهند که این مهم انجام شود. 

نماینده مردم ساوه و زرندیه بیان کرد: بیش از 2 سال از انعقاد قرارداد این طرح با پیمانکار می گذرد اما تکمیل تعهدات از سوی پیمانکار کند است و باید در تمدید قرارداد مسئولان کارشناسی و ارزیابی موثر از مجری کار داشته باشند. 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی نیز گفت: میزان اعتبار سالانه طرح انتقال آب سد کوچری به ساوه 200 میلیارد ریال است که این رقم پاسخگوی هزینه ها نیست و باید حداقل به یکهزار میلیارد ریال در سال برسد. 

 آمره ای افزود: قراردادهای شرکت آب منطقه ای از طریق مناقصه در سامانه به افراد واگذار می شود و هیچ اقدام غیر قانونی و یا حمایت از یک پیمانکار خاص امکان پذیر نیست. 

وی ادامه داد: بیش از پنج هزار میلیارد ریال مجموع اعتبار مورد نیاز این طرح است اما هر سال 200 میلیارد ریال تخصیص می یابد و دلیل اصلی کندی این طرح است. سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها