Portal_background_image

استاندار مركزي: شهرهاي جديد بايد با مطالعات علمي دقيق ايجاد شوند

زمانی قمی استاندار مرکزی در همایش مدیران عامل شهرهای جدید کشور که با حضور نریمان معاون وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، گفت: شهرهای جدید به عنوان کانون های رشد و توسعه جدید باید با مطالعات علمی دقیق ایجاد شوند و چالش های خدماتی ، رفاهی و معماری در آن ها حداقل باشد.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: دو شهر جدید امیر کبیر و مهاجران در این استان نمونه های موفقی از نسل جدید شهرهای کشور هستند و تمام زیر ساخت ها و امکانات مورد نیاز برای مردم مهیا شده است.:

وی اظهار کرد: دو شهر جدید مهاجران و امیرکبیر با هدف پاسخگویی به سرریز جمعیتی اراک طراحی شده اند و نمونه های موفقی محسوب می شوند.       
استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش گفت: این استان با برخورداری از مفاخر موثر در تاریخ یکی از مناطق استثنایی و بهشت مفاخر ایران محسوب می شود و پدر علوم مختلف و دولتمردان و شخصیت های اثر گذاری در این استان حضور داشته اند.         
زمانی قمی افزود: استان مرکزی در حوزه صنایع بزرگ و متوسط جزو استان های پیشرو در سطح کشور است که تنها پالایشگاه شازند با تولید روزانه 16 میلیون لیتر بنزین دو تا سه درصد نیاز بنزین کشور را تامین می کند.          
وی ادامه داد: هم اکنون حدود سه هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ در استان مرکزی وجود دارد که فعالیت آنها متاثر از سال های گذشته و وجود تحریم ها از وضعیت خوبی برخوردار نیست و تنها با 40 درصد از ظرفیت به فعالیت خود ادامه می دهند.  
استاندار استان مرکزی گفت: بر اساس تحقیق های صورت گرفته تحریم ها بیشترین تاثیر را کاهش رونق کسب و کار در استان داشته است و بازار سرمایه و بورکراسی اداری در رتبه های بعدی قرار گرفته است.
زمانی قمی بیان کرد: با موفقیت هایی که در پرونده هسته ای ایران به عنوان پیچیده ترین پرونده سیاسی جهان حاصل شده دولت بر آن است تا در شرایط پسا تحریم واحدهای فعال را صیانت کند، واحدهای نیمه تعطیل را را ظرفیت اسمی برساند و برای واحدهای تعطیل چاره اندیشی نماید تا از این طریق زمینه اشتغال را در کشور فراهم کند.    
وی ادامه داد: استان مرکزی با کسب رتبه هشتم کشور در تولید گندم و کسب رتبه های برتر در سایر محصول های باغی و کشاورزی از ظرفیت ها بالایی در تولید این محصول ها در کشور برخوردار است که مانند سایر استان ها از کمبود منابع آبی و مصرف آب رنج می برد.          
 

*** پرونده مسکن مهر کشور نیمه نخست سال آتی بسته می شود

نریمان معاون وزیر راه و شهر سازی نیز گفت: پرونده مسکن مهر کشور در نیمه نخست سال آینده بسته می شود و تمامی واحدهای تعهد شده به متقاضیان تحویل خواهد شد.

وی افزود: بر اساس برنامه، تا پایان امسال کلیه واحدهای مسکن مهر که از خدمات زیر بنایی بهره مند هستند، تکمیل و به متقاضیان واگذار می شود.               

نریمان توضیح داد: بقیه این واحدها که به دلیل کمبود اعتبار هنوز در خدمات زیر بنایی آن ها نواقصی وجود دارد، تا پایان نیمه سال آینده تکمیل می شوند.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید کشور ادامه داد: بر اساس قانون دولت در تامین اعتبار طرح مسکن مهر هیچ گونه نقشی ندارد و تمام این اعتبارها از محل آورده مردم و تسهیلات بانکی تامین می شود و تکلیف دولت در این خصوص تامین زمین 99 ساله واحدها است.
نریمان بیان کرد: برابر تکالیف قانونی، دولت تنها می تواند در تامین زیر ساخت ها و محوطه سازی شهر های جدید حضور داشته باشد که در این زمینه دولت یازدهم بر آن است تا با ایجاد برخی فرصت ها برای بخش خصوصی در اجرای خدمات زیر بنایی و رفاه مردم بکوشد.
وی، تهاتر زمین برای ایجاد مراکز آموزشی را جمله سیاست های شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید کشور عنوان کرد.
رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید کشور گفت: در طرح مذکور زمین برای مدرسه سازی و ایجاد مراکز آموزشی با دستگاه ها و بخش خصوصی در اختیار قرار می گیرد که شهر جدید پرند به عنوان نمونه موفق این طرح توانسته 20 طرح آموزشی را به صورت نقدی و تهاتر ایجاد کند.
نریمان گفت: این شرکت در شهر جدید پردیس از طریق تهاتر زمین با برخی بانک ها توانسته حدود ده هزار میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل واحدها در اختیار مسکن مهر قرار دهد.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید کشور گفت: این شرکت به عنوان ایجاد کننده شهرهای جدید در کشور، استفاده از تجربه های دولت های قبل و کشورهای موفق در این حوزه را در دستور کار خود قرار داده تا با این روش شهرک های جدید در سراسر کشور و بر اساس روش های روز دنیا ایجاد کند.
نریمان ادامه داد: این شهرک ها از سیاست های دولت قبل که به صورت کاملا دولتی بود، فاصله گرفته و از ظرفیت های مردمی و بخش خصوصی برای ایجاد شهرکها بهره گیری می کند و بخش دولتی تنها بر روند اجرای کار نظارت دارد.       
وی افزود: همواره در شهر سازی مسکن به عنوان یکی از نماد های شهری مطرح است و دولت باید در کنار سایر خدمات زیر بنایی به آن نیز توجه ویژه داشته باشد و اجرای آن باید توسط بخش خصوصی انجام شود.معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها