Portal_background_image

استاندار مركزي: شهرك خودرويي اراك الگوي خوبي براي ساير كلان شهرهاست

آقازاده استاندار مرکزی در جریان بازدید از شهرک خودرویی اراک در نشست بررسی مشکلات برای تسریع در راه اندازی این شهرک، گفت: شهرک خودرویی اراک در راستای کاهش آلودگی هوا الگوی خوبی برای سایر کلان شهرهاست که امیدواریم در بهار سال آتی راه اندازی شود.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد:طرح  شهرک خودرویی اراک با ویژگی های تعریف شده در کلانشهرهای کشور بی نظیر است و با راه اندازی آن نمونه جامع و مطلوبی در ساماندهی مشاغل مزاحم ارائه می شود.

استاندار مرکزی ادامه داد: خدمات مربوط به آب، برق، گاز و مخابرات در این مجموعه باید تا پایان سال جاری به صورت کامل تامین شود و مرحله اول طرح شهرک خودرویی تا پایان اردیبهشت ماه سال آتی با حضور مسئولان ارشد کشور به بهره برداری برسد.

آقا زاده گفت: مراحل تکمیلی شهرک خودرویی اراک نیز باید به زودی انجام شود و مشکل تاسیسات خدمات رسانی در این شهرک وجود ندارد.

وی بیان کرد:این مجموعه در فضایی به وسعت 21 هکتار با یک هزار و 500 غرفه نمایشگاهی، تعمیرگاهی و فروشگاهی تعریف شده که تجمیع امکانات و خدمات در قالب یک شهرک می تواند رضایتمندی مردم را در دریافت خدمات بالا ببرد.

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه برای استقرار صنوف مزاحم در این شهرک  اولویت بندی شود ، گفت: صنوف مزاحمی که در مرکز شهر هستند، صنوفی که بیشترین منظره ناهنجاری را دارند،  ایجاد ترافیک می کنند و یا در بافت هایی که نیازمند تعریض است قرار دارند می توانند در اولویت قرار گیرند .

استاندار مرکزی افزود: زمانی که رئیس جمهوری بحث بازآفرینی بافت فرسوده و حاشیه شهرها را مطرح کرد، این مهم در اراک کلید خورده بود و آثار آن اکنون در باغ خلج (شهرک سجادیه) با 70 درصد پیشرفت فیزیکی مشهود و در حال انجام است.

آقازاده اظهار کرد: طرح بازآفرینی بافت های فرسوده در کشور در سال آتی باید 100 هزار شغل ایجاد کند که هنوز سهم استان مرکزی از آن مشخص نیست و این امر بستگی به شمار طرح های ارائه شده دارد.

وی بیان کرد: استان مرکزی از حیث سرمایه گذاران مطمئن غنی است و می تواند در سال آینده در بحث صنوف دیگر طرح های جدی را آغاز کرد و نیاز است در راستای اجرای این طرح ها هماهنگی خوبی بین دستگاه های مختلف استان ایجاد شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی نیز در جریان این بازدید گفت: توسعه کشور، استان مرکزی و شهر اراک در گرو افزایش همکاری های بین بخشی است و نباید اجازه داد که اجرای طرح ها و برنامه های مختلف به دلیل نبود هماهنگی طولانی مدت می شود.

وی ادامه داد: سرمایه گذاران و انبوه سازان اراک ظرفیت خوبی برای توسعه این شهر دارند که نباید این توانمندی ها نادیده گرفته شود و در سایه حمایت و برنامه های اصولی باید تمامی سرمایه گذارانی که در گذشته به استان های دیگر جذب شده اند به ریل توسعه استان مرکزی برگردند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تند کردن آهنگ عملیات اجرایی در شهرک خودرویی اراک انگیزه در سایر صنوف برای ساماندهی و اجرای طرح های عمرانی را در پی دارد.

مقدسی در بخش دیگری از سخنانش اضافه کرد: بودجه سال جاری شهرداری اراک دلگرم کننده نبود و از مجموع بودجه مدیریت کلانشهر اراک تاکنون 60 درصد آن محقق شده است.

وی بیان کرد: بودجه سال 97 شهرداری اراک که واقع بینانه دیده شده و نسبت به بودجه سال جاری کاهش داشته و تنها راه برون رفت از بحران ها برای انجام طرح های مدیریتی در کلانشهر اراک تکیه بر جذب سرمایه و مشارکت جویی با بخش خصوصی است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی نیز در این بازدید گفت: یکی از علل ایجاد پردیس خودرویی در اراک، مصوبه هیات وزیران در خصوص کاهش آلودگی هوای اراک و انتقال مشاغل مزاحم است.

 زندیه وکیلی افزود: در بحث انتقال مشاغل مزاحم 2 زمین خودرو در اراک مطرح شده که یکی از آنها پردیس خودرویی با 21 هکتار و دیگری شهرک صنفی سایر مشاغل است که در یکی از مراحل باقی مانده است. 

وی بیان کرد: مکان یابی زمین برای سایر مشاغل مزاحم اراک به وسعت 90 هکتار نیز انجام شده و طراحی آن کامل است که در مرحله نخست در سطح 40 هکتار با برآورد زمانی یک سال آماده اجراست.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی ادامه داد: موافقت وزیر برای اجرای این طرح اخذ شده و در مرحله واریز وجه توسط شهرداری است.

وی گفت: بیشتر متقاضیان پردیس خودرویی اراک افراد کم درآمد هستند و توان خرید واحدها را ندارند و منابع انبوه سازان نیز در این مکان هزینه شده و باید بتوان تسهیلاتی برای خریداران فراهم کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مرکزی اضافه کرد: تامین منابع این تسهیلات توسط بانک مسکن امکان پذیر نیست اما این امکان برای بانک های تجاری به خصوص بانک های خصوصی وجود دارد


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها