Portal_background_image

شعبانی فرد: منابع طبیعی قربانی توسعه نامتوازن شده است

استاندار گفت: منابع طبیعی اساس و پایه حیات و زیست است و بی برنامه و كج سلیقه بودن در بسیاری از موارد این سرمایه ارزشمند را قربانی توسعه نامتوازن كرده است.

 'علی اكبر شعبانی فرد' روز چهارشنبه در همایش ضابطان قضایی و منابع طبیعی افزود: آلودگی، فرسایش خاك و برهم خوردن شرایط اكولوژیك مناطق، مولود نامبارك بهره برداری غیراصولی از منابع طبیعی و بی توجهی به برنامه های حفاظتی و احیای این حوزه است.

وی اظهار كرد: منابع طبیعی یكی از موضوعات مهم سفارش شده در دین مبین اسلام است و حفظ و احیای آن تكلیفی انسانی، اسلامی، قانونی و انقلابی است.

استاندار بیان كرد: تقویت مطالعات پایه و تحقیقات تخصصی حوزه منابع طبیعی بسیار مهم است و در حوزه درختكاری باید گونه های گیاهی مقاوم و سازگار با شرایط محیطی كه توان جذب بالای آلودگی هوا را داشته باشد شناسایی و در برنامه های منابع طبیعی لحاظ شود.

شعبانی فرد با بیان اینكه چرای بی رویه دام یكی از عوامل مهم تهدید مراتع است یادآور شد: باید در برنامه ای اصولی و تحقیق بنیان دام های پرزایش، با شیردهی بالا و سازگار با تغذیه علوفه محلی هر منطقه انجام و اجرا شود و گونه های كم بازده و مخرب مراتع حذف شود.

وی، وارد كردن گاو هلشتاین را در چرخه پرورش دامی كشور تجربه ای موفق اعلام كرد و گفت: با توجه به وجود 25 میلیون بز در كشور می طللبد برنامه تحقیقی و اجرایی دقیقی بر روی نژاد بهینه شده دام ها اجرا شود و استان مركزی به عنوان پایلوت كشوری آمادگی فعالیت در این حوزه را دارد.

استاندار  خاطر نشان كرد: یكی از معضلات جدی این استان در عرصه منابع طبیعی مشاركت كمرنگ اوقاف در تعیین تكلیف اراضی تحت پوشش است كه اجازه ورود فعالانه به مسكن و شهرسازی و منابع طبیعی در این بخش داده نمی شود و این مهم راه را برای استفاده سودجویان باز می گذارد.

شعبانی فرد توضیح داد: بیشترین میزان 450 هزار هكتار اراضی ملی فاقد سند استان مركزی با مشكل همكاری كمرنگ دستگاه ها به ویژه اوقاف در طی شدن روند قانونی همراه است كه می طلبد از طریق شورای حفظ حقوق بیت المال به سرعت تعیین تكلیف شود.

وی ادامه داد: یكی از مشكلات جدی كه با ضعف قانونی همراه است مدیریت و ساماندهی فعالیت های معدنی در استان مركزی است كه دامنه وسیعی از تخریب منابع طبیعی را به همراه دارد.

استاندار اضافه كرد: نمایدگان مجلس باید قانونی را پیشنهاد و تصویب كنند كه 30 تا 40 درصد سود حاصله از فعالیت های معدنی برای جبران تخریب مراتع و منابع طبیعی اختصاص یابد.

شعبانی فرد ادامه داد: در حال حاضر هر تن تولیدات سنگ تراورتن بین 350 تا 400 دلار به فروش می رسد درحالیكه تخریب كوه، مرتع و منظر عمومی آن برآورد و محاسبه نمی شود.

وی عنوان كرد: در حوزه اكتشافات معدنی نیز در حال حاضر عرصه سرزمینی وسیعی در اختیار متقاضی قرار می گیرد در حالیكه باید با هدف حفظ سرمایه های طبیعی این روند محدود و بلوك بندی شود.

استاندار اظهار كرد: احداث شهرك ها و استقرار واحدهای صنعتی باید با مطالعات پایه زیست محیطی قوی در زمین هایی باشد كه از نظر پوشش گیاهی و كیفیت كشت ارزش بالایی نداشته باشند و هر صنعت باید موظف شود به ازای آلایندگی ها، استاندردهای بین المللی را رعایت كرده و در توسعه فضای سبز و احیای منابع طبیعی و محیط زیست بكوشد.

شعبانی فرد بر تعیین تكلیف زمین های واگذار شده به دستگاه ها كه بلا استفاده رها شده است تاكید كرد.

وی خاطر نشان كرد: فرهنگ سازی در حوزه احیا و حفظ منابع طبیعی اصلی محوری است و رسانه های گروهی و دستگاه های فرهنگی باید به عنوان بازوی پرتوان منابع طبیعی فعالیت كنند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها