Portal_background_image

شعبانی فرد خواستار افزایش سهم صادرات در استان مرکزی شد.

علی اكبر شعبانی فرد ' عصر سه شنبه 90/8/17 در مراسم افتتاحییه نمایشگاه بین المللی سنگ معدن و صنایع وابسته نیمور محلات افزود: صادرات این استان در سه سال گذشته حدود 80 میلیون دلار صادرات غیر نفتی بوده است كه این رقم در سالجاری به 800 میلیون دلار افزایش خواهد یافت

شعبانی فرد خاطر نشان كرد: درآمد مالیاتی این استان در سه سال گذشته 789میلیارد ریال بوده در حالی كه امسال این رقم به 400میلیارد تومان افزایش یافته كه 50درصد آن به حساب دولت واریز شده است و این درآمد به غیر از درآمدهای حاصل از پتروشیمی و پالایشگاه است .
وی اظهارداشت :با این وجود بایستی سهم صادرات این استان افزایش یابد به ویژه با وارد كردن تكنولوژی روز در صنعت سنگ افزایش صادرات ،ارز آوری بیشتر و افزایش درآمد ایجاد شود .
وی گفت : میانگین هر نفر صادرات در كشور 265 دلار است در حالی كه در استان مركزی 500 دلار است .
وی دلیل این امر را وجود ذخایر غنی معادنی نظیر آهن ،مس ، روی و سنگ بیان و ادامه داد: استان مركزی در رونق صادرات غیر نفتی از جایگاه ویژه ای در كشور برخوردار است.
شعبانی فرد با بیان اینكه باید نگاه در صنعت سنگ تغییر كند و از حالت سنتی خارج و به سمت تكنولوژی روز پیش رود خاطر نشان كرد: امروزه از یك تن سنگ سه تا 4 متر مربع برداشت داریم در حالی كه این میانگین در دنیا 13تا 44 متر مربع است و این تولید به دلیل تكنولوژی پایین در صنعت سنگ است .
وی اظهارداشت: به دلیل نبود تكنولوژی ضایعات سنگ در كشور ما تبدیل نمی شود در حالی كه دركشورهای دیگر با تبدیل ضایعات ،درآمد و ارزش افزوده بسیاری نصیبشان می شود .
استاندار مرکزی گفت:‌ شهرستان محلات به لحاظ توليد سنگ تراورتن قطب صنعتي استان است و قصد داريم در راستاي صادرات اين محصول، اقداماتي جدي صورت دهيم.
وی ادامه داد: ما باید از دانش نوین و تكنولوژی برتر در صنایع سنگ استفاده كنیم تا جزء اولین تولید كننده و صادركننده سنگ در دنیا باشیم.
وی با اشاره به تولید سالانه دو نیم تن سنگ خام از معادن محلات خاطر نشان كرد : ما توانمندتر از چین ،كره و ایتالیا هستیم و دارای پتانسیلهای بالایی هستیم اما باید گامهای بلندتری برای رشد صنعت سنگ در كشور و در این شهرستان برداشته شود .
گفتنی است این نمایشگاه تا 20 آبانماه به منظور بازدید علاقمندان دایر است.


دسته بندی

سرپرست اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها