Portal_background_image

استاندار تاكيد كرد: سياست هاي دولت يازدهم در استان مركزي كارساز بود/ نقش موثر ورزش در كاهش آسيب هاي اجتماعي

زمانی قمی استاندار مرکزی در نشست شورای اداری استان که با حضور وزیر ورزش و جوانان در محل استانداری برگزار شد، گفت: سیاست های دولت یازدهم در استان مرکزی که استانی صنعتی و اقتصادی است در بخشهای مختلف به ویژه در حوزه اقتصاد و در صنعت و معدن منطقی و کار ساز بود.

زمانی قمی استاندار مرکزی اظهار کرد: استان مرکزی در سه حوزه تاریخ ، تمدن و فرهنگ، اقتصاد به ویژه صنعت و کشاورزی دارای ظرفیت و  استعدادهای  فراوانی است.

زمانی قمی بیان کرد:  استان مرکزی به عنوان زادگاه بسیاری از مفاخر کشور و همچنین بنیان گذار انقلاب اسلامی بایستی مورد توجه بیش از پیش قرار گیرد و اکنون  شاهد آن هستیم که در این استان در دولت تدبیر و امید  برای اولین بار منزل محل تولد امیرکبیر در روستای هزاوه مورد بازسازی قرار گرفته و آماده افتتاح است.

استاندار مرکزی افزود: در حوزه صنعت، استان مرکزی قطب چهارم صنعت کشور است و تاثیر به سزایی حوزه صنعت این استان در اقتصاد کشور کاملا مشهود است و هاب صنایع فلزی ایران در این استان قرارداد و خوشه های صنعتی فراوان در استان مرکزی فعال هستند.

زمانی قمی بیان کرد: دولت تدبیر و امید  در دو بخش ورود جدی داشت، یکی حل و فصل مسائل خارجی در سطوح بین المللی که پیچیده ترین پرونده سیاسی ایران و جهان را به نقطه قابل قبولی رساند و دیگری اینکه در حوزه اقتصاد و معیشت مردم ورود جدی پیدا کرد.

وی ادامه داد:  مجموعه دولت در استان مرکزی که استانی اقتصادی و صنعتی است با اعمال سیاست های منطقی  و دقیق بخصوص در حوزه اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است وارد شد و از ابتدای سال 95 تا امروز 52 جلسه اقتصاد مقاومتی در استان مرکزی تشکیل شده  است .

استاندار مرکزی افزود: بعضی از وجوه متمایز جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی استان  با سایر نقاط کشور برگزاری جلسات این ستاد در روستاها  و پرداختن به اشتغال خرد و کوچک در حوزه روستایی و غیر روستایی بوده است.

زمانی قمی ابراز کرد:  استان مرکزی دارای سه هزار واحد صنعتی با گرایشات گوناگون  است طبیعتا  همچنان در بعضی از واحدهای تولیدی استان با مشکلاتی روبرو هستیم  و نمی توانیم ادعا کنیم تمام مشکلات حل شده اما می توانیم ادعا کنیم مسیری که آغاز کرده ایم درست و منطقی است و آثار این اقدامات شامل اختصاص پائین ترین نرخ بیکاری کشور به استان مرکزی است گرچه در خمین و اراک  هنوز نرخ بیکاری بالاتر از  7 و سه دهم است و باید در این زمینه تلاش جدی صورت بگیرد .

استاندار مرکزی ادامه داد: همچنین بر اساس آخرین پایش مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی استان مرکزی  بلحاظ مساعد بودن محیط کسب و کار جایگاه دوم کشور را دارد  و رتبه چهارم  کشور در میزان سرمایه گذاری در طول سالهای 92 تا 95 با سه هزار و 400 میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه های بخش خصوصی را به خود اختصاص داده است.

استاندار مرکزی ادامه داد: مجموع درآمدهای مالیاتی استان مرکزی در طول دولت دهم دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و در دولت یازدهم ۹هزار میلیارد تومان است.

زمانی قمی افزود: از آغاز فعالیت های شهرکتهای صنعتی تا پایان سال 92 ؛ یک هزار و 196 هکتار زمین در شهرکهای صعتی به متقاضیان واگذار شده  و در دولت یازدهم ۷۲۹ هکتار زمین در شهرک های صنعتی به متقاضیان فعالیت تولیدی و اقتصادی واگذار شده که این مساله نشان از افزایش تقاضا برای فعالیت و سرمایه گذاری در استان و همچنین رغبت  و انگیزه بالا برای  حضور سرمایه گذران داخلی و خارجی در استان دارد.

وی با باین اینکه در حوزه اقتصاد به ویژه صنعت و معدن سیاستهای دولت یازدهم کارساز بود، گفت: در حوزه سرمایه گذاری خارجی در استان 550  میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی مصوب وزارت اقتصاد است و 3 میلیارد دلار هم گفتگو شده  است.

وی افزود: احداث  نیروگاه سیکل ترکیبی  با راندمان بالا در شهر ستان ساوه  تقریباً  نهایی شده که یک میلیارد دلار سرمایه گذاری است؛  با آلمان و بلژیک هم سرمایه گذاری هایی را گفتگو کردیم که در وزارت اقتصاد و دارایی مصوب می شود و نشان می دهد علاقه و رغبت برای سرمایه گذاری از سوی ایرنیان خارج از کشور و سرمایه گذاران خارجی بالا  است

استاندار مرکزی با اشاره به اینکه از سال  92 تا  سال 95 ؛ 129 فقره پروانه بهره برداری معدن در استان صادر شده است گفت: سهم  تعیین شده  از سوی نهاد ریاست جمهوری و مناطق محروم برای ایجاد  اشتغال در حوزه روستایی نیز 99 درصد آن محقق شده است .

وی با بیان اینکه میزان صادرات و  واردات  بیانگر اوضاع اقتصادی استان است ، گفت: صادرات استان مرکزی در سال گذشته ۷۳۰ میلیون دلار بوده و واردات نیز ۲۹۲ میلیون دلار بوده که نشان می دهد تراز استان بیش از ۴۸۰ میلیون دلار مثبت بوده است و از خام فروشی فاصله گرفته ایم.

زمانی قمی گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون میزان صادرات استان  255 میلیون دلا ر و  واردات 100میلیون دلار بوده است که در صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل 68 درصد و در واردات 32  درصد پیشی گرفته ایم.

وی افزود: واردات استان هم عمدتاً در حوزه تامین مواد اولیه  و تجهیز و نوسازی صنایع است که امری ضروری می باشد.

زمانی قمی گفت: در حوزه کشاورزی نیز خرید تضمینی گندم از ۱۳۵ هزار تن در سال ۹۲ به ۳۷۰هزار تن در سال ۹۵ رسیده است و در زمینه آبیاری نوین نیز طی سال های اخیر اقدامات مطلوبی به انجام رسیده است.

استاندار مرکزی با بیان اینکه سرمایه گذاری در حوزه ورزش ضامن سلامت جامعه است، گفت:استان مرکزی نیز همچون دیگر نقاط کشور کمابیش آسیب های اجتماعی فراوانی دارد یکی از راه های منطقی و درست برای کاهش این آسیب ها فعال کردن جوانان در حوزه ورزش است

وی با اشاره به استعداد و ظرفیت های استان در حوزه ورزش، افزود: استان مرکزی دارای 22 تیم در لیگ برتر در رشته های گوناگون است و  بیش از 70 هزار ورزشکار در استان سازمان یافته هستند .

استاندار مرکزی درخصوص پروژه های حوزه ورزش در سفر ریاست جمهوری نیز اظهار کرد:  8 پروژه  سفر ریئس جمهوی به استان با اعتبار 4 میلیارد و 600 میلیون تومان به موقع و دقیق جذب شده است و اگر در استانهای دیگر اعتباری باقی مانده آمادگی جذب آن را داریم

زمانی قمی یادآور شد: 110 طرح ورزشی نیمه کاره در استان مرکزی وجود دارد که توجه به آنها امری ضروری است. 

وی گفت: نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی از اتحاد و همدلی ویژه ای برخوردارند که این مهم یک نقطه قوت برای استان مرکزی محسوب می شود. 

گفتنی است نشست صمیمی با سمن ها و روسای هیات های ورزشی، دیدار با نماینده ولی فقیه استان مرکزی و بازدید از طرح های ورزشی نیمه کاره اراک از دیگر برنامه های وزیر ورزش و جوانان در سفر یک روزه به این شهرستان است.

 


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها