Portal_background_image

استاندار مركزي در بازديد از زندان شهر اراك تاكيد كرد: سوادآموزي، مهارت افزايي و حرفه آموزي زندانيان در اولويت قرار گيرد

زمانی قمی استاندار مرکزی صبح امروز در نشستی که بعد از بازدید از زندان شهر اراک در اداره کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان برگزار شد، گفت: تلاش در جهت سوادآموزی، مهارت افزایی و حرفه آموزی زندانیان باید اولویت کاری دست اندرکاران استان باشد.

زمانی قمی استاندار مرکزی با بیان اینکه توسعه فعالیت های حوزه اشتغال وحرفه آموزی زندانیان بر پیشگیری از آسیب های اجتماعی آنان موثراست، اظهار کرد: تحلیل های انجام شده در زندگی پس از محکومیت مجرمین نشان می دهد توانمندسازی و حرفه آموزی زندانیان نقش مهم و موثری در عدم بازگشت مجدد آنها به ندامتگاه ها داشته است که در این راستا آموزش زندانیان باید در اولویت قرار گیرد.

استاندار مرکزی افزود: حدود 70 درصد از زندانیان استان را افراد بی سواد و یا کم سواد تشکیل می دهد لذا در جهت توانمند سازی وکاهش نرخ بازگشت مجدد آنها به ندامتگاه ها، برگزاری دوره های آموزشی و حرفه آموزی در زندان و تحت پوشش قراردادن زندانیان از اثر بخشی و جایگاه خاصی برخوردار است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی بیان کرد: نرخ بازگشت زندانیانی که دارای سواد هستند و در زندان آموزشهای لازم را دیده اند به ندامتگاهها کمتر از 3 درصد است، در حالیکه این میزان در زندانیانی که بیسواد هستند و مهارتهای حرفه ای و شغلی را هم نگذرانده اند بیش از 30 درصد است.

زمانی قمی بر اشتغال زندانیان در خارج از محیط زندان تاکید کرد و گفت: در این راستا لازم است تا دستگاههای اجرایی استان همکاری لازم را بعمل آورند.

وی در بخش دیگری از سخنانش  با اشاره به اینکه تمام بخشها باید به وظیفه قانونی خود عمل کنند،گفت: برای حل مشکلات جامعه قرار نیست شعار و وعده بدهیم بلکه به دنبال این هستیم که تجربه خود را در اختیار نظام جمهوری اسلامی قرار دهیم و در عمل کار را به انجام برسانیم .

استاندار مرکزی با محکوم کردن اعدام آیت الله شیخ نمر توسط رژیم آل سعود و تعرض به سفارت عربستان در ایران، بیان کرد: هیچ تردیدی نیست که عربستان با کشورهای آمریکا واسرائیل هماهنگ هستند و بدنبال سلفی گری و دشمنی با نظام جمهوری اسلامی و  انقلاب اسلامی می باشند و اینکه جنایت صورت گرفته توسط عربستان اقدامی نادرست بوده است، اما پاسخ و راهکار آن تعرض و حمله به سفارت عربستان نبود.

وی با اشاره به اینکه همه بخشهای کشور باید با تدبیر و عقلانیت اداره شود، گفت: تعرض به سفارت عربستان اقدامی مغایر با اصول دینی و قانونی بود که توسط برخی از افراد تندرو و در جهت تضعیف دولت مستقر شکل گرفت.

زمانی قمی در بخش دیگری از سخنانش نیز به موفقیتها و دستاوردهای دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: این دولت توانسته است در بخشهای بسیاری از جمله در بعد سیاست خارجی و همچنین بهداشت و درمان که نقطه قوت دولت است اقدامات ارزنده ای را به انجام برساند.

استاندار مرکزی با بیان اینکه اراده مدیریت ارشد استان بر حل مشکلات استان است، خاطر نشان کرد:  تمامی بخشهای استان اعم از دولتی و سایر بخشها  باید در کنار هم و با همکاری و تعامل سازنده در جهت رفع مشکلات استان تلاش کنند.

زمانی قمی تصریح کرد: ما به همه سلیقه ها و گرایشاتی که جمهوری اسلامی را دوست دارند و به نظام کمک می کنند احترام می گذاریم و همه را به مودت و دوستی و همکاری دعوت می کنیم.

جمشیدی مدیر کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان نیز ضمن اعلام برخی از مسائل و مشکلات موجود، اظهار کرد: از تعداد کل زندانیان استان 80 درصد محکوم هستند و 20 درصد آنها در بازداشت موقت می باشند، 50 درصد از زندانیان مربوط به مواد مخدر ،23 درصد سرقت و 12 درصد مربوط به درگیری و نزاع هستند.

گفتنی است در این بازدید مقرر شد در جهت رفع مشکلات زندانها از جمله تامین زمین برای ساخت زندان در برخی از شهرستانها، پیگیری امور مربوط به آب شرب و بهداشت و درمان زندانیان  و.. کارگروهی به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تشکیل شود تا با برگزاری جلسات این کارگروه با حضور مدیران مرتبط در جهت حل مشکلات اقدام گردد.

گفتنی است استاندار مرکزی به همراه رئیس کل دادگستری استان، دادستان عمومی  و انقلاب شهرستان اراک، معاونین و مشاورین استاندار و تعدادی از مدیران کل دستگاههای اجرایی از بخشهای مختلف زندان شهر اراک از جمله بند نسوان و بند جوانان، اردوگاه زندان، کارگاههای حرفه آموزی، مدرسه آموزشی و سالنهای ورزشی و فرهنگی بازدید کرد.

**** بهر برداری از مدرسه بزرگسالان زندان مرکزی اراک

گفتنی است با حضور استاندار مرکزی مدرسه بزرگسالان زندان مرکزی اراک به بهره برداری رسید و فعالیت تحصیلی این مدرسه با تهیه فضای لازم و استاندارد مورد تایید کارشناسان مربوطه ، تعریف کد در سه مقطع ابتدایی ، متوسطه اول و متوسطه دوم با عنوان مدرسه بزرگسالان هدایت زندان اراک و معرفی مدیر مدرسه از سوی این اداره کل و نیز ثبت نام تعداد 160 نفر از مددجویان علاقه مند در مرحله اول آغاز شد.

 

گالری تصاویر


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها