Portal_background_image

معاون اجرايي رئيس جمهوري تاكيد كرد؛ سرمايه گذاران خارج از كشور در تحقق اقتصاد مقاومتي نقش محوري دارند

معاون اجرایی رئیس جمهوری در نشست هم اندیشی سرمایه گذاران و ایرانیان مقیم خارج از کشور در مجموعه کوه نور در اراک، گفت: ایرانیان مقیم خارج از کشور در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، پویایی علمی، تسریع در حوزه های دانش بنیان و سرمایه گذاری نقش محوری دارند.

 حسین شریعتمداری معاون اجرائی رئیس جمهور  اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی از اسناد مترقی و کلان نظام جمهوری اسلامی است که به عنوان نسخه شفابخش در اصلاح ساختار اقتصاد کشور مطرح است و انتظار می رود که تمامی لایه های جمعیتی در داخل و ایرانیان خارج از کشور متعهدانه و خلاقانه پای کار بیایند و این مهم را عملیاتی کنند. 

وی گفت: یکی از شاخصه های محوری در اقتصاد مقاومتی درون نگری به اقتصاد و برون زایی است که در این خصوص ایرانیان خارج از کشور در خط مقدم تبادل ارتباطات و انتقال دانش فنی، سرمایه مالی، فکری و تجارب ارزنده به کشور هستند. 
،شریعتمداری افزود: 6 میلیون ایرانی نخبه در آن سوی مرزها وجود دارد که طیف بزرگی از آنان می توانند در نقش آفرینی اقتصادی و تسریع آهنگ توسعه کشور پیشتاز باشند. 

وی خاطرنشان کرد: دولت تدبیر و امید با درک این نکته کلیدی در دوران پسا برجام به منظور جبران عقب ماندگی های گذشته می کوشد مقوله سرمایه گذاری خارجی را از موضوعات کلی خارج کرده و در هر سفر استانی دولت در نشستی با حضور متقاضیان سرمایه گذاری ظرفیت ها و قابلیت ها بررسی و برنامه ریزی می شود. 

معاون اجرایی رئیس جمهوری، نقش درون نگری و برونزایی اقتصادی ایران را در تولید رقابتی و جلوگیری از صادرات خام ، تکیه بر ارزش افزوده و مشارکت جویی سرمایه گذاران داخلی و خارجی معنا کرد و گفت: باید در ارتباط تنگاتنگ با سرمایه گذاران خارجی گره های کور در کار شناسایی شود تا آهنگ رشد سرمایه گذاری در ایران شتاب گیرد. 

شریعتمداری ادامه داد: اقتصاد دانش بنیان یکی از محورهای مهم دیگر در اقتصاد مقاومتی است که در دوران تحریم به انزوا رفته بود و می طلبد به مدد مشارکت هدفمند و پررنگ سرمایه گذاران داخلی و خارجی بارور شود. 

وی یادآور شد: باید در تعامل تنگاتنگ با سرمایه گذاران گره های کور سرمایه گذاری را شناخت و برطرف کرد تا توسعه اقتصادی شتاب بگیرد. 

وی افزود: آمارها بیانگر آن است که وضعیت اقتصادی کشور در سه سال فعالیت دولت حرکت رو به بهبود دارد به طوری که از رشد اقتصادی منفی در بدو فعالیت کابینه یازدهم در پنج ماه امسال به رشد اقتصادی مثبت 4/4 درصد رسیده ایم و در صادرات نیز تراز تجاری کشور مثبت شده است. 

معاون اجرایی رئیس جمهوری عنوان کرد: در برداشتن قوانین و مقررات حوزه کسب و کار در رنکینگ جهانی، ایران رتبه 152 را داشت که در سه سال اخیر با تلاش های انجام شده این جایگاه به 113 ارتقاء یافته و دولت هدفگذاری دستیابی به رتبه های زیر 90 را دارد. 

شریعتمداری عنوان کرد: فساد از عوامل بحرانی در اقتصاد است که متاسفانه در سال های تحریم به دلیل اعتمادی که به برخی از اشخاص برای امور شد،فساد گسترش یافت و دولت به جد به دنبال مهار و زدودن این آسیب از اقتصاد است. 

وی عنوان کرد: استان مرکزی دارای سرمایه و دارایی باارزش نخبه پروری و نیروی انسانی شهیر در عرصه های ملی و بین المللی است که باید به درستی از این ظرفیت در راستای تحقق اهداف توسعه ای، بالندگی تولید و بهبود امور کشور بهره گرفته شود. 

معاون اجرایی رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: وجود بیش از 3000 پایان نامه کارشناسی ارشد و دکترا در استان مرکزی نشان از ظرفیت های بالای علمی این خطه است و می طلبد تا با پیوند منطقی ایده و پژوهش با سرمایه گذاری، اهداف اقتصاد مقاومتی محقق شود. 

 شریعتمداری عنوان کرد: یک سوم فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور دارای مدارک مهندسی هستند که از این حیث ایران رتبه پنجم جهان را دارد و باید سواد فنی موجود با ظرفیت های سرمایه گذاری به درستی پیوند بگیرد. 

وی عنوان کرد: دستیابی به رشد اقتصادی هشت درصدی ضرورت کشور است و اگر از این مهم غفلت شود با بحران مواجه می شویم. 

شریعتمداری اظهار کرد: دولت با درک شرایط موجود همه تلاش را به کارگرفته که موانع پیش روی سرمایه گذاری را به بهترین شکل از پیش پا بردارد. 

استاندار مرکزی نیز اظهار کرد: تشکیل کمیته دائمی سرمایه گذاری با هدف بررسی و معرفی جذابیت های و قابلیت های استان مرکزی و تبادل نظرات، ایده ها و طرح های سرمایه گذاران در استان مرکزی ضروری است، چرا که خروجی آن ورود کارآفرینان در این حوزه و حرکت در ریل توسعه استان است. 

وی ادامه داد: استان مرکزی در حوزه تمدن و تاریخ آوازه بلندی دارد و مزیت های زیادی در زمینه صنعت، کشاورزی، خدمات و گردشگری در این منطقه وجود دارد. 

زمانی قمی  بیان کرد: استان مرکزی در حوزه خوشه های صنعتی و صنایع مادرتخصصی یکی از کانون های مطرح استان است و برای مثال در زمینه سنگ، گل و گیاه، صنایع ریلی و فلزی، ساخت ماشین آلات و سازه های سنگین برجسته است. 

استاندار مرکزی ادامه داد: این استان علاوه بر نقش آفرینی در حوزه تولید انرژی، یکی از مراکز ثقل مهم مبادلات انرژی نیز هست و 16 میلیون لیتر بنزین مصرفی کشور در شازند تولید می شود. 

وی بیان کرد: علاوه بر 33 ماده با ارزش معدنی، این استان با یک میلیون و 900 هزار تن محصولات زراعی، 500 هزار تن محصولات باغی و 400 هزار تن گندم در کشور رتبه دار و تعیین کننده است. 

استاندار مرکزی با بیان اینکه در نیمه نخست امسال 302 میلیون دلار صادرات و 137 میلیون دلار واردات در استان مرکزی ثبت شده، گفت: تراز تجاری این استان مثبت است و حرکت رو به جلو در حوزه تجاری استان در حال رخ دادن است. 

گفتنی است در این نشست رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری و دبیرکل شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در وزارت امور خارجه نیز سخنانی را بیان کردند.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها