Portal_background_image

استاندار در نشست شوراي حفاظت از منابع آب استان مطرح كرد: ساماندهي 280 حلقه چاه غير مجاز در استان

آقازاده استاندار مرکزی در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان، گفت: 280 حلقه چاه غیر مجاز با رویکرد صیانت از سفره های آب زیر زمینی امسال در این استان مسدود می شود.

آقازاده استاندار مرکزی اظهار کرد: انسداد چاه های غیر مجاز در این استان باید بر اساس اولویت و چاه هایی که بیشترین برداشت را از سفره های زیر زمینی دارند، انجام شود.

وی ادامه داد: 400 حلقه چاه غیرمجاز نیز سال گذشته در استان مرکزی مسدود شده که این مهم نشان از عملکرد مناسب شورای حفاظت از منابع آب است.

استاندار مرکزی با یادآوری افزایش 70 تا 100 درصدی بارش ها در سال آبی جاری خاطر نشان کرد: با وجود افزایش بارش ها در این مدت مسئولان و مردم باید صرفه جویی در بخش آب شرب و کشاورزی را در دستور کار خود قرار دهند.

آقازاده یاد آور شد: 33 دستگاه کنتور هوشمند سال گذشته بر روی چاه های دشت زرند استان مرکزی نصب شده است در صورتی که در سال های پیش از آن، تنها 33 دستگاه کنتور در این دشت، نصب شده بود.

وی ادامه داد: نیاز است 20 تا 30 میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق بخش کشاورزی و تسهیلات بانکی توسط فرمانداران برای تجهیز چاه های بخش کشاورزی به کنتورهای هوشمند در شهرستان های استان مرکزی اختصاص یابد.

استاندار مرکزی گفت: یک میلیارد و 300 میلیون متر مکعب آب در بارندگی های اخیر پشت بندها و سدهای خاکی استان ذخیره سازی شده است که ذخیره این میزان آب می تواند تحول بزرگی را در کشاورزی استان رقم بزند.

آقازاده افزود: سیلاب به برخی از این بندها و سدهای خاکی خساراتی وارد کرده که نیاز است از محل اعتبارات شهرستان ها و امور روستایی استانداری مرکزی، این سدها بازسازی و تعمیر شوند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی نیز در این نشست گفت: 280 حلقه چاه غیر مجاز به تفکیک هر شهرستان در 6 ماه نخست امسال باید توسط فرمانداران استان ساماندهی شود.

« بهروز اکرمی » افزود: فرمانداران استان مرکزی باید ماهانه گزارش اقدام های خود در خصوص ساماندهی این چاه ها را به استانداری مرکزی ارایه کنند.

مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی نیز در این نشست گفت: 472 میلیمتر بارندگی از ابتدای سال آبی جاری تا کنون در این باریده است که این میزان بارش در نیم قرن اخیر بی سابقه بوده است.

«عزت الله آمره ای» افزود: میزان بارندگی ها در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13 و نسبت به بلند مدت 75 درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: حجم بارش ها از ابتدای سال آبی جاری در استان مرکزی تا کنون 14 میلیارد متر مکعب و حجم رواناب ها به یک میلیارد و 400 میلیون متر مکعب رسیده است.

مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی گفت: یک میلیارد و 200 میلیون مترکعب از رواناب های استان مربوط به سال جاری و 200 میلیون متر مکعب مربوط به سال 97 بوده است.

آمره ای خاطر نشان کرد: 2 میلیارد و 200 میلیون متر مکعب معادل 20 درصد از حجم بارش ها در سفره های زیر زمینی نفوذ کرده که این امر از افت سالیانه آب در استان جلوگیری کرده است.

وی افزود: افت آب های زیر زمینی استان مرکزی در طول سال، 200 میلیون متر مکعب است که بارش این میزان نزولات جوی در سال جاری از افت سفره های زیر زمینی جلوگیری کرده است.

مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی میزان خروجی سد ساوه را 95 و سد کمال صالح را 200 میلیون متر مکعب عنوان کرد و گفت: نیاز است برای افزایش ذخیره سازی آب در پشت سد کمال صالح ارتفاع این سد افزایش یابد.

آمره ای یاد آور شد: با توجه به میزان بارش های اخیر در استان مرکزی اکنون 100 درصد حجم سدهای بزرگ استان از جمله سد ساوه و کمال صالح تکمیل و نسبت به سال گذشته رشد مناسبی داشته است.

وی گفت: جاری شدن سیلاب 70 میلیارد ریال به بندها و سدهای خاکی استان مرکزی خسارت وارد کرده است.
مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی افزود: رصد و پایش سدها، بندها، محورهای مواصلاتی و مسیل های داخل شهرها و روستاها از جمله مهمترین عوامل کاهش خسارت سیلاب در استان بوده است.

آمره ای ادامه داد: 2 هزار و 300 کیلومتر رودخانه در استان مرکزی وجود دارد که تاکنون نقشه 600 کیلومتر این رودخانه ها آماده و در 440 کیلومتر تعیین حریم بستر و لایروبی انجام شده است.

وی افزود: ادامه داد: یک هزار و 483 سد و بند در استان مرکزی وجود دارد که تمامی این سدها و بندها در چند روز بارش باران با همکاری فرمانداران و بخشداران مورد پایش قرار گرفتند.

آمره ای خاطر نشان کرد: برای پیشگیری از وقوع سیلاب در استان نیاز است اعتبارات مناسبی برای لایروبی و تصرف حریم رودخانه ها اختصاص یابد.

مدیرعامل آب منطقه ای استان مرکزی یاد آور شد: سال گذشته 400 حلقه چاه غیرمجاز در راستای طرح احیا و تعادل بخشی چاه های بدون پروانه، بدون تنش اجتماعی در این استان مسدود شد.

آمره ای افزود: پارسال 70 تا 80 درصد پیش بینی های انسداد چاه های غیرمجاز در شهرستان های استان مرکزی محقق شد.

وی ادامه داد: تعداد دستگاه های حفاری چاه های غیر مجاز در استان مرکزی از سال 92 تا کنون روند کاهشی داشته و در طول سه سال گذشته هیچگونه چاه کشاورزی غیرمجاز در استان حفر نشده است.


دسته بندی

معاون اداره کل روابط عمومی


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه  مطالب اختصاصی
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها